w

Garaż w domu jednorodzinnym

Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze gotowego projektu domu. Ostateczny wybór jednego z nich może być jednak uzależniony nie tylko od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.

Garaż połączony z domem

Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty z takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono bardzo wygodne. Przykłady można mnożyć – nawet gdy pada do samochodu wsiadamy suchą stopą, zimą możemy pójść do auta po zapomniany przedmiot bez konieczności ubierania się, zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd. Argumentem przemawiającym za nim jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużą parcelą, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym, bujnym ogrodzie.

Połączenie garażu z domem może być zaprojektowane w różny sposób. Może on być wbudowany w zwartą, prostą bryłę domu lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest projekt ARCHON+ Dom w kalateach 4. Aby zachować właściwą hierarchię brył i wyeksponować część mieszkalną budynku, architekci zaprojektowali niższy dach nad garażem. Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.

Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła uciekającego z pomieszczeń mieszkalnych do zazwyczaj nie ogrzewanego garażu– podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+

Garaż w osobnym budynku

To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nie ogranicza nas powierzchnia działki. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieści sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki pewnemu oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka. Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos. Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, izolacją termiczną, a także zakupem drzwi antywłamaniowych– dodaje arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+

Więcej informacji:  www.archon.pl  www.projektydomow.pl  www.osiedladomow.pl

Avatar photo

Napisane przez Kala Jerzy

Uprzedzić kolizję…

Sukces prywatnej emisji akcji Marka S.A.