w

FINANSOWY SUKCES – JAK GO OSIĄGNĄĆ I CO CI W TYM PRZESZKADZA?

Pieniądze nie są ani dobre ani złe, to środek potrzebny do realizacji wielu celów, marzeń, to narzędzie i tylko od nas zależy jak je wykorzystamy. Zbliża się koniec roku, to dobry moment na ewaluację i zaplanowanie kolejnego tak, aby zadbać o swoje finanse. Każdy z nas chce mieć wystarczająco dużo pieniędzy na wygodne życie. Co robić, aby tak się stało? Doradza Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec, autor książek. 

Wszyscy marzą o tym aby być bogatym. Niewielu jednak osiąga ten cel. Dzieje się tak dlatego, że wszystko pozostaje w sferze marzeń, wyobrażeń, a nie idzie za tym żaden plan i czyny. Edukacja finansowa powinna być jedną z podstawowych dziedzin wiedzy, jednak tak się nie dzieje. W Polsce co piąty obywatel nie ma żadnych oszczędności, podobna liczba osób po utracie pracy utrzymałaby się zaledwie przez miesiąc.[1] Sytuacja na świecie w ostatnich latach mobilizuje jednak do jakichkolwiek oszczędności, bo w badaniu o 6 procent (z 21 na 15) zmniejszyła się liczba osób deklarujących, że ze względu na niskie dochody nie jest w stanie nic zaoszczędzić. Aż 44 % Polaków musiało także sięgnąć po odłożone pieniądze w ciągu ostatniego półrocza, aby pokryć podstawowe wydatki.

Kwestia pieniędzy, finansów w Polsce to nadal tematu tabu, nie chcemy o tym mówić, nie mamy wiedzy, wstydzimy się. Jedni tego, że mają tych pieniędzy za mało, drudzy nie chcą się chwalić skąd mają ich dużo. To błąd. Uważam, że każdy z nas powinien zabezpieczyć się finansowo, mieć aktywa na przyszłość, na czarną godzinę, na spełnianie marzeń. Wszyscy tego chcemy, jednak mało kto coś z tym robi. A pieniądze nie spadają z nieba. Nie wystarczy o nich marzyć, trzeba opracować plan, jak je zarabiać i pomnażać. Pamiętajmy, że samo oszczędzanie jest ważne, ale nie jest wystarczające. Powinniśmy nauczyć się odpowiednio inwestować. Tutaj zdecydowanie trzeba się edukować w kwestii zarządzania finansami osobistymi, dopasować rozwiązania do swoich możliwości i stworzyć dobry plan – to podstawa – mówi Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec, autor książek i Klubu 555.

Pokonanie złych nawyków

Siła nawyku jest kluczowa w naszym codziennym życiu, podobnie jest w przypadku nawyków związanych z pieniędzmi. – Niestety brak jakiejkolwiek wiedzy finansowej jest jednym z głównych problemów, a to przeszkadza Polakom w zarządzaniu domowym budżetem. – mówi Fryderyk Karzełek –  Ludzie często nie rozumieją, jak działa system finansowy, nie znają podstawowych zasad oszczędzania, inwestowania czy budowania planu finansowego. Nie wiedzą, gdzie idą ich podatki, w czym je płacą, co oznacza spadek inflacji ale wciąż jej wysoka wartość. – dodaje ekspert.

Jakie są inne największe „grzechy” Polaków jeśli chodzi o finanse?

Brak planowania zdecydowanie utrudnia osiągnięcie celu. Ludzie często żyją na bieżąco, nie mając jasno określonych celów finansowych ani strategii ich realizacji. – Dobrze jest każdego miesiąca usiąść, zaplanować od razu oszczędności i przelać je na inne konto, podzielić, to co zostało na kategorie np. dom, rozrywka, rachunki i trzymać się budżetu. – radzi Fryderyk Karzełek

Długi są kolejną przeszkodą na drodze do finansowej wolności – priorytetem powinna być ich spłata, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne.

Długi często wynikają z nadmiernego wydawania, czyli wszechobecnego konsumpcjonizmu. Uważam, że jeśli nie stać na coś, a nie jest to niezbędne do życia (np. nowe meble do salonu), nie powinniśmy tego kupować na kredyt. Lepiej zaoszczędzić gotówkę, chwilę poczekać, ale nie zadłużać się. Trend minimalizmu oraz zakupów z drugiej ręki, pomaga ale nie oszukujmy się, jest to kropla w morzu potrzeb – zaznacza ekspert.

Bardzo ważnym aspektem w planowaniu finansów, zwłaszcza tych mających nam zapewnić godną przyszłość jest oczywiście inwestowanie. – Samo oszczędzanie to za mało, środki należy jeszcze pomnażać, by nie traciły na wartości leżąc na koncie. Opcji jest wiele i należy wybrać taką, która odpowiada nam i naszym możliwościom lub zwrócić się z tym do profesjonalistów, którzy mają stosowne uprawnienia i kompetencje w tym zakresie. – podsumowuje Fryderyk Karzełek.

Fryderyk Karzełek: ekspert, mentor i doświadczony szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego. Pomysłodawca i założyciel firmy Heksagon Group oraz twórca koncepcji sprzedaży naturalnej. Od 2018 roku prowadzi Klub 555 – codziennie o godzinie 5:55 spotyka się na żywo z tysiącami osób, aby wspierać ich w budowaniu dobrych nawyków i wzmacnianiu samodyscypliny. Jest autorem wielu książek, takich jak: „Problemy są dobre”, „Sprzedaż naturalna” czy „Obudź się!”, która stanowi autobiograficzny poradnik z zakresu finansów i rozwoju osobistego. Jest również autorem Heksagonu Szczęścia – koncepcji, która zakłada, że źródłem szczęścia i satysfakcji w życiu jest zachowanie równowagi w sześciu najważniejszych obszarach życia. Jako doświadczony przedsiębiorca, prowadzi liczne szkolenia, zarówno z zakresu rozwoju osobistego, biznesu, jak i sprzedaży.

[1] Badanie „Budżety domowe Polaków” Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/jak-oszczedzaja-polacy-ile-oszczednosci-maja-wyniki-badania-7416304

Napisane przez mariaaa

Własne M? Zakup mieszkania w 2023 roku to pasmo problemów i wyzwań [RAPORT]

VeloBank posadzi niemal 6 tys. drzew w imieniu swoich klientów