w

Ekologiczny budynek Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Tłuszczu oddany do użytku

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/49b6d993b250d7dd51d0d7d84f8e8ac120240321102504/616507f454653822feba84e1beda0a3e20240321102638/b10137

Na początku marca br. nowoczesne Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne w Tłuszczu (woj. mazowieckie) zostało oficjalnie oddane do użytku. Dzięki zastosowaniu drewnianej konstrukcji szkieletowej obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy. Autorem projektu i głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

W parterowym budynku o powierzchni niemal 500 mkw. łącznie wygospodarowano 36 pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Znajdują się tu m.in. sale zabiegowe i rehabilitacyjne, pokoje mieszkalne, sale do wypoczynku, salon z aneksem kuchennym, kuchnia cateringowa z częścią jadalnianą, pomieszczenia dla pielęgniarek oraz liczne pomieszczenia pomocnicze.

 

Realizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Tłuszczu obejmowała przygotowanie projektu, budowę oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a przez to, że obiekt powstał na bazie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, mógł powstać w tak krótkim czasie – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Przygotowany przez nas budynek został w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Wykorzystaliśmy otwarte, dyfuzyjne ściany o wysokiej izolacyjności, które dużo skuteczniej utrzymują temperaturę pomieszczeń oraz pozwalają na wytworzenie sprzyjającego i bardziej przyjaznego użytkownikom mikroklimatu, co ma duże znaczenie w przypadku centrum opiekuńczo-wychowawczego. Dopełnieniem inwestycji było wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. 

Według założeń obiekt ma zapewnić opiekę dzienną dla 14 osób oraz opiekę całodobową dla kolejnych 6 osób. W centrum zapewnione będą specjalistyczne usługi medyczne m.in. opiekuńcze, asystenckie, rehabilitacyjne, terapeutyczne logopedyczne czy psychologiczne. Ponadto, prowadzone będą dodatkowe zajęcia z arteterapii, muzykoterapii oraz zajęcia kulinarne.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano taras wypoczynkowy, ciągi piesze, miejsca parkingowe oraz elementy małej architektury. Dodatkowo dokonano licznych nasadzeń różnych gatunków zieleni.

Napisane przez Mateusz Siedlecki

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zyskał zieloną strefę Zero Stress

Wielkanocne podróże – bezpieczeństwo najmłodszych na pierwszym miejscu