w ,

Drukarnia internetowa – co to takiego?

Wiele osób nie związanych bezpośrednio z poligrafią może na podstawie tychże nazw sądzić, iż zlecony tą drogą druk polega na zdalnym podłączeniu się za pomocą sieci do jakiejś maszyny drukarskiej i druk niejako na odległość. Oczywiście tak nie jest.

Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę u źródła. W tym celu odwiedziliśmy Centrum Usług Drukarskich Henryk Miler w Rudzie Śląskiej, której najnowszą inicjatywą jest właśnie drukarnia internetowa funkcjonującą pod nazwą www.print4all.pl Oto czego się dowiedzieliśmy.

Nazwa „drukarnia internetowa” nie odnosi się do sposobu druku lecz do medium, za pomocą którego prezentowana jest oferta druku i realizowane są relacje biznesowe Klienta z drukarnią. Tym medium jest wyłącznie Internet. Drukarnia na swojej stronie www przedstawia ofertę poligraficzną, daje narzędzia służące do zamówienia wybranego produktu, umożliwia przesłanie plików do druku i określenie sposobu płatności i sposobu dostarczenia gotowego nakładu do odbiorcy. W ciągu kilku chwil o każdej porze dnia czy nocy, Klient może złożyć zamówienie bez konieczności kontaktu telefonicznego czy też osobistego z drukarnią.

Dla obu stron jest to oszczędność czasu, co w efekcie finalnym przekłada się na obniżenie kosztów realizacji usługi, a tym samym na jej cenę. I tu dochodzimy do istoty atrakcyjności oferty druku przez Internet – znacznie niższa cena w stosunku do tradycyjnej oferty poligraficznej.

W wypadku drukarni internetowej print4all.pl efekt niższej ceny nie odbywa się w żadnym wypadku kosztem obniżenia jakości produktu końcowego. Szukanie oszczędności w ten sposób doprowadziło by bardzo szybko do odejścia klientów i upadku projektu. Klient mimo, iż płaci znacznie mniej. otrzymuje produkt najwyższej jakości, jaka jest możliwa do osiągnięcia z przesłanych do drukarni plików.

Niższe koszty samej obsługi zlecenia to jednak nie jedyna przyczyna niższej ceny.. Aby realizowany w ten sposób druk był opłacalny, muszą być zastosowane bardzo nowoczesne metody zarządzania zarówno procesami prepressu, jak i druku, introligatorni i ekspedycji. W CUD-zie wymagało to wdrożenia autorskiego, dedykowanego specjalnie dla tych celów systemu zarządzania produkcją.

Projekt print4all ma dodatkowo tę zasadniczą zaletę, iż stoi za nim „w realu” duża, solidna, profesjonalna drukarnia (Centrum Usług Drukarskich ponad 25 lat istnieje na rynku poligraficznym). Nie zawsze tak jest w wypadku ofert jakie pojawiają się Internecie. Często pod obiecująco brzmiącym tytułem „Drukarnia Internetowa” i pozornie atrakcyjną ofertą kryje się jedynie biurko i komputer pośrednika. Często kończy się to źle dla Klienta, więc zanim zleci się pierwszy druk przez Internet warto sprawdzić czy faktycznie jest to oferta poważnej drukarni.

Kamil Dyner

http://chochlik-drukarski.blogspot.com/

Avatar photo

Napisane przez Andrzej Gołąb

Dyrektor artystyczna Z:A podwójnie wyróżniona

VI Przystanek PaT Ostrołęka/Kadzidło 2011