w

Czy można polubić odkurzanie?

System centralnego odkurzania to odkurzacz (ukryty w ścianie) naszego domu, który dzięki dużej sile ssącej (ok. 30 kPa podciśnienie) sprząta łatwo, cicho i skutecznie.

Brud i kurz wciągany jest wężem ssącym, którego długość wynosić może od 7,5 do 15 m długości. Przez gniazdo ssące zanieczyszczenia dostają się rurami do jednostki centralnej.

Uruchomienie systemu oraz sprzątanie odbywa się po włożeniu do gniazda węża ssącego wraz ze szczotkami. Odkurzacz centralny świetnie sprawdza się w każdym domu jednorodzinnym, doskonale sprawuje się w hotelach i budynkach użyteczności publicznej.

„Decydując się na zakup odkurzacza centralnego, musimy przewidzieć kilka ważnych kwestii, jak: miejsce na jednostkę centralną, ilość i rozmieszczenie gniazd ssawnych, a także umiejscowienie wyrzutni powietrza” – wskazuje Piotr Muszyński właściciel firmy "ALPEX" z Poznania.

Jednostkę centralną odkurzacza centralnego można umieścić w garażu, piwnicy, lub pomieszczeniu gospodarczym. Ważne jest, aby pomieszczenie to było suche i oddalone od części mieszkalnej, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Zalecanym miejscem jest garaż, w którym możemy umieścić naszą jednostkę centralną. Mamy wtedy do niej łatwy dostęp w celu opróżnienia zbiornika na kurz bez obawy o ewentualne zabrudzenia.

Grunt to planowanie

Zanim zdecydujemy się na montaż odkurzacza musimy zastanowić się i dokładnie zaplanować umiejscowienie gniazd ssawnych w poszczególnych pomieszczeniach. Ich odpowiednie rozmieszczenie umożliwi nam wygodne użytkowanie odkurzacza. Musimy mieć możliwość dotarcia do każdej części domu. Doskonałym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Gniazda ssące najlepiej umiejscowić przy futrynach drzwi.
Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy uwzględnić jest wyrzutnia powietrza na zewnątrz budynku. Powinna być ona umiejscowiona nie dalej niż 2-2,5 m od odkurzacza. Lokalizacja taka pozwoli wytłumić hałas pracującego odkurzacza centralnego.

Właściwie zaprojektowany system centralnego odkurzania powinien całkowicie eliminować konieczność używania odkurzaczy przenośnych. Dlatego wybierając odkurzacz centralny warto pamiętać nie tylko o wnętrzu domu, lecz też o tarasie, balkonie oraz schodach zewnętrznych.

Autor: Katarzyna Trzcielińska. 

Co warto wiedzieć przy wyborze okien

Zabezpieczamy ogrodzenie – trwale i estetycznie