w

Czy macierzyństwo przeszkadza Polkom w rozwoju kariery? Zbadała to marka CVeasy.pl

  • Autorzy serwisu CVeasy.pl sprawdzili, jak urodzenie dziecka wpływa na aktywność zawodową Polek. Bazą dla publikacji stało się badanie przeprowadzone na grupie 1044 osób z całego kraju.
  • Respondenci zostali zapytani m.in. o to, czy ich zdaniem kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę oraz kiedy w ich opinii jest najlepszy moment, by wrócić do pracy po urodzeniu dziecka.
  • Zdaniem ponad połowy Polek i Polaków kariera jest równie ważna co rodzina. 48% respondentów uważa również, że macierzyństwo przeszkadza w jej rozwijaniu.
  • Publikując raport tuż przed Dniem Kobiet, marka pragnie zwrócić uwagę na odmienną sytuację matek i ojców na rynku pracy.

Większość nieaktywnych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy, ale powstrzymuje je konieczność opieki nad dziećmi. Kobiety pragną pracować nie tylko ze względu na zarobki, ale również własne ambicje. To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z badania CVeasy.pl.

Z raportu stworzonego we współpracy z wrocławską agencją Elephate dowiadujemy się, że zdaniem większości Polek i Polaków (94%) oboje rodziców powinno brać równy udział w wychowaniu dzieci. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Nawet jeśli obie osoby pracują, to matki zwykle zostają z chorującymi dziećmi w domu, a ojcowie stanowią tylko 1% osób korzystających z urlopu rodzicielskiego.

Rezygnacja kobiety z aspiracji zawodowych może być efektem nie tylko preferencji, ale również stereotypów. Istniejąca luka płacowa i niedobór rozwiązań wspierających pracujące matki skłania bowiem do tego, by to właśnie ojciec poświęcił się sferze zawodowej.

Równość na rynku pracy dostrzega tylko jedna czwarta badanych Polek i Polaków. Jednocześnie większość (85%) uważa, że bliscy powinni bardziej wspierać matki wracające do aktywności zawodowej. Niemal tyle samo przepytanych osób oczekuje większej pomocy dla kobiet ze strony państwa i samych pracodawców.

Mimo szeregu wyzwań, jakie wiążą się z łączeniem dwóch wymagających ról matki i pracownicy, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat – także dla dziecka. Powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie jest jednak stresujący. Znalezienie wymarzonego zatrudnienia ułatwia stojące za raportem CVeasy.pl.

Cenna wiedza pozyskana od samych rekruterów posłużyła nam do stworzenia łatwego w obsłudze kreatora CV oraz intuicyjnego narzędzia do pisania listów motywacyjnych. Ich podstawowe funkcje są dostępne za darmo – mówi Rolf Bax, dyrektor operacyjny CVeasy.pl.

Z pełną treścią raportu o wpływie macierzyństwa na kariery Polek można zapoznać się pod linkiem: https://cveasy.pl/blog/raport-o-sytuacji-matek-na-rynku-pracy

Napisane przez Agencja

Drogerie Ziko Dermo świętują Dzień Kobiet!

Travelist świętuje 10. urodziny i ogłasza konkurs dla internautów