– Epoka drzwi „typowych” dla poszczególnych rodzajów pomieszczeń dawno już minęła. Dostępne na rynku modele różnią się konstrukcją, materiałem z jakiego zostały wykonane, wymiarami, sposobem otwierania i wykończeniem powierzchni. Jak zatem najlepiej wybrać ramiak, ościeżnicę, skrzydło prawe czy lewe? Specjaliści z naszej firmy prezentują rozwiązanie – przydatny klucz do trafnego wyboru drzwi – mówi Anna Górecka, dyrektor ds. marketingu Classen.
***
Klucz do wyboru skrzydeł drzwiowych wewnętrznych wg Classen:
1. Rozmiar ma znaczenie…
Planując wymianę lub montaż nowych drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności należy dokładnie wymierzyć miejsce, w którym mają zostać osadzone. Dzięki temu idealnie dopasujemy odpowiedniego rozmiaru ościeżnicę i skrzydło drzwiowe. Wybierać możemy spośród typowych szerokości (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówić drzwi o wymiarach niestandardowych. Biorąc pod uwagę wymiary, można zdecydować się na montaż drzwi jedno lub dwuskrzydłowych.
2. Prawe czy lewe?
W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierały, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Z kolei lewym skrzydłem nazywamy takie, które otwieramy do siebie a zawiasy mocowane są po stronie lewej. Decyzja o kierunku otwierania drzwi jest kwestią indywidualną i z reguły zależy od projektu architekta, wygody i funkcjonalności. Konieczne jest jednak pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi – warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła.
3. Drzwi przesuwne czy skrzydłowe?
Odpowiednio dobrane drzwi powinny być nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne. Jeśli otwarte skrzydła drzwiowe zajmują w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca, możemy zdecydować się na drzwi przesuwne, które sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Również w sytuacji, gdy otwarte drzwi skrzydłowe z dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń mogą na siebie zachodzić, warto rozważyć zastosowanie praktycznego systemu przesuwnego. Także w tym przypadku, w zależności od ilości miejsca, możemy decydować się na system jedno lub dwuskrzydłowy.
4. Wybierz odpowiednią ościeżnicę
Ościeżnicę, potocznie zwaną futryną lub ramą, nakłada się na otwór drzwiowy, a następnie osadza się w niej skrzydło drzwiowe. Przy wyborze ościeżnicy musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość muru. Do wyboru są bowiem ramy stałe o szerokości 90 mm oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 640 mm. Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju.
5. Ramiak, czyli drzwi drewniane czy drewnopochodne?
Na konstrukcję skrzydeł drzwiowych składa się kilka podstawowych elementów. Ramiak, czyli szkielet skrzydła drzwiowego jest jednym z nich. Może być wykonany z drewna litego lub z materiału drewnopochodnego. Drzwi drewniane pokryte są tzw. fornirami nadającymi im naturalny wygląd, przez co doskonale pasują do wnętrz w klasycznym stylu. Znacznie więcej możliwości aranżacji stwarzają drzwi drewnopochodne okleinowane. Dzięki szerokiemu wyborowi dekorów wyglądają równie elegancko i naturalnie, jak te wykonane z drewna, a przy tym są lekkie i wytrzymałe. Ponadto sprawdzają się jako izolator akustyczny chroniący pomieszczenia od niechcianych hałasów. Planując zakup drewnopochodnych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic, warto jeszcze zwrócić uwagę na materiał, jakim są okleinowane. Do wyboru mamy bowiem laminaty o podwyższonej lub bardzo wysokiej odporności na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
6. Miód pod okleiną?
Ważnym elementem konstrukcyjnym drzwi jest ich wypełnienie. Jego zadaniem jest stabilizacja konstrukcji skrzydła drzwiowego. Standardowe wypełnienie drzwi wewnętrznych to wysokospecjalistyczna tektura o strukturze przypominającej plaster miodu, dzięki temu są one lżejsze. Coraz częściej wykorzystuje się również płytę wiórowo-otworową lub płytę wiórową pełną. Stosuje się je, by dodatkowo wzmocnić konstrukcję lub poprawić izolację akustyczną.
7. Wykończenie – przeszklone czy pełne?
Ramiak z wypełnieniem wymaga jeszcze odpowiedniego wykończenia. To właśnie ono ma zasadniczy wpływ na wygląd oraz cenę drzwi. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych technologii wykończeń. Mowa tu m. in. o ilości i rodzajach przeszkleń (szyby wykonane z tzw. szkła bezpiecznego, ornamentowego, szyby satynowane). Wybór przeszkleń lub decyzja o ich braku zależy jedynie od naszych upodobań. Poprzez szyby w skrzydłach drzwiowych możemy grać światłem, a poprzez ich brak – zapewnić sobie całkowitą prywatność.
8. Jaki kolor wybrać?
Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu/dekoru skrzydła drzwiowego, który będzie pasował do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru i spełni nasze wymagania estetyczne. Obecnie drzwi dostępne są w dekorach tradycyjnych, egzotycznych i fantazyjnych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu.
9. Diabeł tkwi w szczegółach
Skrzydła drzwiowe to nie wszystko. W zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia należy dobrać odpowiednie klamki, wizjer i tuleje wentylacyjne. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, powinniśmy pamiętać także o odbojnikach. Kiedy już więc wybierzemy rozmiar, ościeżnicę, ramiak, dekor, przeszklenia i akcesoria dodatkowe, możemy uznać temat za „zamknięty”.
10. Otwieraj i zamykaj bez końca!
# # #
Classen jest jedną z wiodących marek wyrobów drewnianych i drewnopochodnych w Europie. Na polskim rynku firma reprezentowana jest przez spółkę CLASSEN-POL SA, a jej główna siedziba mieści się w Rybniku-Zwonowicach. Szeroka gama produktów firmy obejmuje oprócz paneli podłogowych również drzwi, ościeżnice oraz materiały wykończeniowe.
Więcej informacji o firmie Classen można uzyskać pod adresem www.classen.pl