Inicjatorem konkursu jest redakcja „Przeglądu Technicznego”, a nagroda przyznawana jest od 2000 roku przez redakcję i Naczelną Organizację Techniczną przy współudziale Krajowej Izby Gospodarczej. Konkurs ma na celu wspieranie i promowanie osób oraz firm przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy, zwiększających konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki.
Kandydatów do nagrody zgłaszają terenowe jednostki organizacyjne NOT, kolegium redakcyjne „Przeglądu Technicznego", Krajowa Izba Gospodarcza oraz izby regionalne KIG. Promotech – białostocki producent narzędzi i urządzeń do automatyzacji procesów spawalniczych od ponad 20 lat – mimo różnych kolei losu – konsekwentnie stawia na produkcję, ukierunkowaną na wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Jednak nie ogranicza się tylko do nowatorskich wyrobów: stosuje innowacyjne metody sprzedaży i zarządzania, co pozwala jej z tarczą wyjść z najtrudniejszych nawet sytuacji.
Od początku istnienia firma zwiększyła zatrudnienie z kilku do 240 osób, a zasięg jej działania objął 40 krajów świata, w tym USA, kraje unijne,ale też Indie, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Turcję. Na eksport trafia ponad 90 proc. produkcji Promotechu.
Wszystkie te osiągnięcia białostockiej spółki doceniła kapituła konkursu i zdecydowała o przyznanie tegorocznej nagrody właśnie Promotechowi.
– To wielki honor i satysfakcja, tym bardziej, że nagroda pochodzi i od niezależnego, bardzo kompetentnego gremium – mówi współwłaściciel i wiceprezes Promotechu, Zbigniew Gołąbiewski. – O tym, że naszej firmie chodzi o promocję innowacyjnych rozwiązań technologicznych świadczy już sama nazwa spółki – Promotech. Jesteśmy firmą bardziej inżynierską, niż produkcyjną, a naszym atutem jest mieszanka młodości i doświadczenia. Nowatorskie pomysły, poparte wiedzą i znajomością potrzeb rynku przyniosły efekt, który doceniła kapituła konkursu. To zasługa wszystkich naszych pracowników.
Nagroda została wręczona 24 maja w pierwszym dniu sesji finalnej XXIV Kongresu Techników Polskich w Łodzi.
Kongres odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i był debatą inżynierską nad najważniejszymi problemami cywilizacyjnymi Polski w kontekście strategii Unii Europejskiej. Prace kongresowe skupiły się wokół trzech kierunków: innowacyjności, energetyki i transportu.