w

Najlepsze książki dla młodych czytelników na I Targach Książki dla Dzieci w Krakowie

Czytanie książek kojarzy się tylko ze szkołą i godzinami spędzonymi nad analizą lektur? Nic bardziej mylnego, o czym przekonuje popularność konkursu i plebiscytu "Najlepsza książka dla młodych czytelników". Zainteresowanie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania, sprawiając, że w społeczeństwie może odżyć nadzieja – jesteście nią Wy, młodzi czytelnicy. 

Dzięki oddanym na książki głosom możemy wyznaczyć nowe trendy w literaturze, pokazać, że czytanie może być znakomitym panaceum na nudę i alternatywą dla telewizji oraz Internetu. To także fascynująca wyprawa do świata książki, w nieznane rejony (oraz piekielne otchłanie), jak również możliwość zdecydowania o tym, które ze zgłoszonych, a następnie nominowanych tytułów, zostaną ogłoszone tymi najlepszymi.

Na stronie konkursu www.ksiazkamlodych.pl możecie już dziś zapoznać się ze wszystkimi tytułami biorącymi udział w naszym plebiscycie.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe

Spośród ogromnej ilości zgłoszonych książek internauci mogli oddawać swoje głosy na te tytuły, które ich zdaniem zasługiwały na tytuł najlepszych w poszczególnych kategoriach konkursowych. Mieliśmy w plebiscycie piękne albumy dla młodych czytelników, książki nie tylko dla młodzieży, ale i dla najmłodszych, książeczki edukacyjne, powieści balansujące na granicy dwóch światów, przejmujące nas swoim mrokiem, szczyptę humoru na poprawę nastroju, tajemnicę i przygodę oraz „babskie" tematy, czyli świat dziewcząt. 

Które z tytułów przypadły młodym (niekoniecznie ciałem, ale zawsze duchem) czytelnikom do gustu?

Piekielne klimaty lubią, jak widać, młodzi czytelnicy, bo „Uczeń diabła" Kennetha Boegha Andersena (Wydawnictwo Jaguar) znalazł bardzo wielu zwolenników. Być może sprawił to anielski charakter Filipa, nastolatka marzącego o przyszłości w niebie, czyli tam, dokąd trafił jego zmarły ojciec. Cóż jednak począć, kiedy z powodu niekompetencji urzędników i iście szatańskiej pomyłki chłopiec trafia do piekła, gdzie ma zasiąść na tronie i … zastąpić samego Lucyfera? Pozostaje tylko zasłużyć sobie na ten (mało) szlachetny tytuł. 

Piekielnych krewnych, co prawda, nie ma nastoletni bohater książki „Spoko! To tylko rodzinka" Augustyna Szczawińskiego (Wydawnictwo Kefas), ale przedsiębiorczy tata wykazujący anty-talent do interesów, ciekawska babcia i uciekające dżdżownice kalifornijskie nie raz dadzą nam popalić. Istnieje przy tym ryzyko pęknięcia… ze śmiechu, zatem z książką należy obchodzić się ostrożnie.

Było piekło, musi być i niebo, czyli powieść, która wzbudziła wielkie poruszenie wśród czytelniczek (i nie tylko). „Niebo jest wszędzie” Jandy Nelson (Wydawnictwo Amber) to przejmująca historia siedemnastoletniej Lennie cierpiącej po niespodziewanej śmierci starszej siostry. Pocieszenie znajduje jedynie u boku chłopaka siostry, a przynajmniej do czasu, kiedy w szkole pojawia się nowy chłopak, Joe. Czy można równocześnie przeżywać najgorsze i najlepsze chwile w życiu? Cierpieć i kochać jednocześnie?

Do młodszych (ale tylko trochę) czytelników wyskakuje z szafy Staszek, by tym samym zdobyć tytuł najlepszej książki w swojej kategorii. „Staszek i straszliwie pomocna szafa” Tomasza Duszyńskiego (Wydawnictwo Paperback) to coś więcej niż przygoda, to prawdziwe wyzwanie, które podejmuje trójka gimnazjalistów: Staszek, Karol i Antek. Czy są oni jednak gotowi na zmierzenie się z tajemnica skrywaną przez starą szafę?

Wśród najlepszych z najlepszych książek po prostu nie mogło zabraknąć pozycji, która już od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników. O jakiej książce mowa? Oczywiście o rozgrywającej się na pograniczu jawy i snu „Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla (Wydawnictwo Buchmann), która przeniesie nas do krainy, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych.

Po wyprawie do innych wymiarów (tych baśniowych, i tych mniej przyjemnych) czas na eksplorację naszej planety. „Nasza planeta” Jena Greena z serii Odkrywca (Wydawnictwo Buchmann) to prawdziwa wyprawa do wnętrza Ziemi oraz podróż dookoła naszego globu.  Książka zawierająca pięć niesamowitych, rozkładanych obrazków 3D z przezroczystymi warstwami nie tylko bawi, ale i uczy, zapewniając przy tym niezapomniane przeżycia.

Po tej męczącej wyprawie możemy zasiąść wśród kwiatów i poobserwować wróżki, a właściwie poczytać o nich w zwycięskiej książce „Bajeczne opowieści o wróżkach” Joanny Wachowskiej, Anny Zapart i Sylwii Gliniewicz (Wydawnictwo Zielona Sowa). Dzięki lekturze nie tylko poznasz duszki mieszkające w brzozach i kwiatach, nieznośnego królewicza, upartą wróżkę Klarę oraz niesforną Momo, która niechcący zgasiła słońce, ale i odpowiesz na wiele nurtujących pytań (na przykład: dlaczego wróżki mają czasami brudne nogi?).

Wśród tych najlepszych książek według Was, drodzy internauci, znalazło się także kilka drapieżnych tytułów, jak „Kocham Pana, Panie Tygrysie” Przemysława Wechterowicza (Wydawnictwo Ezop), przekonujących, że prawdziwą przygodę można przeżyć wszędzie, niekoniecznie trzeba wyruszać na koniec świata.

Wybory jurorów

Tym razem równolegle do Was, drodzy internauci, wyboru najlepszych książek dla młodych czytelników dokonali również członkowie redakcji wortalu literackiego Granice.pl Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uświetniło pierwszy dzień Targów Książki dla Dzieci w Krakowie.

– Tytuł „Najlepszej książki dla młodych czytelników” za propagowanie wiedzy i kształcenie umiejętności przydatnych w codziennym życiu otrzymuje seria „Poradniczków Gabrysi i Kajtka” (Wydawnictwo Święty Wojciech) – mówił Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl, wręczając nagrody. – Wspaniałą literacką alternatywą dla świata Internetu jest powieść „Julek i Maja w labiryncie” (Wydawnictwo Akapit Press). Młodzież obowiązkowo powinna sięgnąć po „Sekretny język kwiatów” (Wydawnictwo Świat Książki), którą pragniemy nagrodzić za szczególne walory literackie oraz nietuzinkowy pomysł. Drugą spośród książek, które polecamy nastolatkom, tym razem jednak łaknącym mocniejszych wrażeń, jest znakomity thriller psychologiczny „Uprowadzona” (Wydawnictwo Wilga). Na koniec – choć to nie najmniej ważna nagroda – wręczamy nagrodę książce „Marco Polo” (Wydawnictwo Debit) – najpiękniejszej publikacji tej edycji plebiscytu, która jednak łączy w sobie walory literackie z estetycznymi. 

W ten sposób poznaliśmy już wszystkie zwycięskie tytuły w plebiscycie „Najlepsza książka dla młodych czytelników" – edycja 2011, a wśród osób biorących udział w głosowaniu zostały rozlosowane  liczne nagrody książkowe!

Zapraszamy jeszcze raz na stronę konkursową http://www.ksiazkamlodych.pl/, by przypomnieć sobie tytuły biorących w konkursie książek, by zapoznać się z ich opisami wydawniczymi oraz by – ewentualnie – dokonać zakupu niektórych spośród nich.

Avatar photo

Napisane przez Granice.pl

Budowa systemem gospodarczym dalej w modzie

Promotech „Dźwignią” polskiej gospodarki