"Żywa Biblioteka" to unikalna inicjatywa, która pozwala poznawać osobiste opowieści ludzi wykluczonych społecznie ze względu na swoje ułomności, poglądy, czy pochodzenie. Spotkania z takimi ludźmi (czyli "żywymi książkami") pozwala spojrzeć krytycznie na swoje życie i dojrzeć normalnego człowieka w kimś "innym".
We Wrocławiu, w centrali banku, pracownicy Credit Agricole i EFL mogli spotkać się m.in. z osobą na wózku inwalidzkim, osobą niebinarną, osobą z tatuażami na twarzy, ateistą, czy ekoaktywistką. Dzień później w Warszawie, bank współtworzył otwartą Żywą Bibliotekę, w której mogli wziąć udział każdy chętny. Łącznie w obu spotkaniach z "żywymi książkami" wzięło udział ponad 150 osób.
– Każda z "książek" Żywej Biblioteki opowiedziała o swojej wyjątkowej, często trudnej drodze, do miejsca, w którym teraz jest. Choć uczestnicząc w spotkaniach z "książkami" słyszymy ich historie, to jednocześnie są one często odzwierciedleniem sytuacji naszych bliskich czy kolegów z pracy. W ten sposób budujemy zrozumienie i akceptację dla odmienności wokół siebie – mówi Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w Credit Agricole Bank Polska.