Zainteresowanie konkursem udowadnia, że książka dla dzieci i młodzieży nie stała się reliktem przeszłości. Nie grozi jej też wyparcie przez Internet, DVD i gry komputerowe, ani ugrzęźnięcie na półce biblioteki. Wbrew przepowiedniom, głoszącym rychły koniec słowa pisanego, to właśnie młodzi ludzie przekonują, że czytają chętnie i że książek nie zamienią na wirtualną rzeczywistość.
Na stronie www.ksiazkamlodych.pl można zapoznać się z nominowanymi tytułami i wybrać te, którym kibicować będziemy w drugim etapie konkursu. Wśród internautów oddających swoje głosy na zgłoszone tytuły zostaną rozlosowane atrakcyjne zestawy książek biorących udział w plebiscycie.
Kategorie konkursowe
Konkurs „Najlepsza książka dla młodych czytelników” oznacza zmagania książek w następujących kategoriach: tajemnica i przygoda (które młodzież lubi najbardziej); nie tylko dla dziewcząt (bo nie tylko dziewczęta czytają); nie tylko dla chłopców (bo nie tylko oni oddają się lekturze); książki dla najmłodszych (do czytania przed snem i nie tylko), książki dla młodzieży (bo buszowanie w sieci nie jest jedynym sposobem spędzania wolnego czasu) oraz książeczki edukacyjne (bo świat jest tak ciekawy i różnorodny).
Poznajmy zatem nominowane tytuły.
W kategorii tajemnica i przygoda, nominację jury oraz internautów otrzymały dwie pozycje: „Ninjago. Nieustraszony ninja” (Wydawnictwo: Ameet), dzięki której przeniesiemy się w świat młodych ninja i groźnego wężowego plemienia Hypnobrai, a także pierwsza część przygód młodych detektywów, czyli „Detektywów para – Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa” Dariusza Rekosza (Wydawnictwo: Dreams).
Na nominację jury zasłużyła również pozycja „Templariusz. Strażnik Graala” Michaela P. Spradlina (Wydawnictwo: AWM) – pasjonująca opowieść o przygodach 16-letniego Tristana i jego przyjaciół.
Internauci wskazali natomiast na tytuł „Julek i Maja. Powrót do gry” Ałbeny Grabowskiej-Grzyb (Wydawnictwo: Akapit Press), podejmując fascynującą grę z bohaterami. Grę, w której stawką jest uratowanie Ali, koleżanki Julka.
W kategorii książek „nie tylko dla dziewcząt” zarówno jury, jak i internauci byli wyjątkowo jednomyślni. W magiczny świat bajek dzieciństwa przeniesie nas zatem usnuty z marzeń i snów „Baśniowy świat. Kopciuszek i inne baśnie” praca zbiorowa (Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski). Poszukując odpowiedzi na pytanie, gdzie jest miłość, trafimy na znakomitą książeczkę Andrei Hebrock i Isabel Abedi, czyli pozycję „Alberta szuka miłości” (Wydawnictwo: Dreams). W ramionach utulimy również biedną, małą suczkę Lunę, zaś o jej przygodach usłyszymy od Holly Webb, autorki książki „Biedna, mała Luna” (Wydawnictwo: Zielona Sowa).
Nie tylko dla chłopców, ale i dla wszystkich członków jury oraz internautów, najlepszymi okazały się pozycje: „Kubuś i przyjaciele” praca zbiorowa (Wydawnictwo: Ameet),czyli opowieść o zabawnym łakomczuszku i jego przyjaciołach żyjących w Stuwiekowym Lesie, a także (niezbyt) mroczna opowieść o przyjaznych wampirach – książka „Kazio w miasteczku pełnym wampirów” Iwony Czarkowskiej (Wydawnictwo: Wilga). Wśród nominowanych pozycji znalazła się także niezwykła historia o duchowości i świecie wartości – „Dziki owoc” Marcina Jelenia OP (Wydawnictwo: W drodze).
Książki dla najmłodszych to niezwykłe historie do czytania przed snem, w mroźny wieczór przy kominku i gorące lato na plaży. W nominowanych opowieściach zatopią się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. W kategorii tej zarówno jury, jak i internauci nominowali bardzo niesubordynowane „Niegrzeczne stópki” Ann Bonwill (Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr Polska). Kiedy już zatańczymy z Tośką, możemy zatopić się w niezwykłe historie opowiadane przez Pana Rożka, bohatera wyjątkowej książki o marzeniach i szczęściu autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Opowieści Pana Rożka” (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia). Możemy również wspólnie zastanowić się nad celem małego wróbelka, który marzy o podróży do ciepłych krajów, najlepiej w trakcie lektury książki „Czy wróbelek doleci do Afryki? I inne wierszyki” Pawła Mazura i Magdaleny Pagińskiej (Wydawnictwo: Pestka).
Internauci nominowali ponadto zabawne wierszyki o leniwej sowie, rybce Wandzie czy wielbłądzie, który posiada jedynie malutki garbik na grzbiecie, czyli książeczkę „Kilka słów o sowach dwóch i inne wierszyki” Pawła Mazura i Magdaleny Pagińskiej (Wydawnictwo: Pestka).
Jury zaś zaczarowało swój wybór, wskazując na baśniową opowieść o magicznej książce z bibliotecznych zbiorów, czyli „Odwiedzając czarownice” Lidii Miś (Wydawnictwo: Dreams).
Książki dla młodzieży czyta szerokie grono internautów, a wraz z nimi również jury z przyjemnością zagłębiło się w takie pozycje, jak: „Dziewiąty Mag” A. R. Reystone (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia), czyli w pierwszy tom porywającej trylogii fantasy o trollach, chimerach, cyklopach i …smokach! Nominację zdobyła także pozycja „Telefony do przyjaciela” Anny Łaciny (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia), opowieść o dwóch siostrach, dwóch charakterach i… jednym chłopaku, a także książka „Klątwa złotego smoka. Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk (Wydawnictwo: Zielona Sowa), przenosząca nas w świat japońskich dzieł sztuki, piratów, a także niezwykłej klątwy!
Na nominację jury zasłużyła także powieść „Winter” Asii Greenhorn (Wydawnictwo: Dreams), czyli historia Winter Starr, która po wypadku babci zostaje odesłana z Londynu do Cae Mefus, małego miasteczka na północy Walii, gdzie czekają na nią nowi opiekunowie – państwo Chiplinowie.
Internauci natomiast zaczytali się w opowieści o Lunie – matce, żonie, prywatnym detektywie i… wampirzycy, czyli w książce „Księżyc i wampirzyca” J.R. Rain (Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr PL)
Nic tak nie wzbogaca naszej wyobraźni i nie sprzyja zdobywaniu wiedzy, jak doskonale wydane i opowiadające w sposób fascynujący o wspaniałościach tego świata książki. W kategorii książeczki edukacyjne zarówno członkowie jury, jak i internauci docenili pozycję „501 zabaw bez telewizora” Di Hodges (Wydawnictwo: Wilga), zawierającą 501 propozycji zabaw edukacyjnych, dzięki którym zapewnimy dzieciom rozwój i wspaniałą rozrywkę niezależnie od pogody i pory roku. Kolejna nominowana pozycja jest prawdziwą zagadką… „Zagadkowa niedziela, czyli… Dlaczego zebra nie gubi pasków?” Katarzyny Stoparczyk (Wydawnictwo: Wilga) to pasjonującą podróż do świata zwierząt – i to odbyta w towarzystwie eksperta Wojciecha Mikołuszko, który potrafi wytłumaczyć każde zjawisko ze świata zwierzęcego. Członkowie jury i internauci nie mogli także nie wyróżnić pozycji „Grafika dla smyka” Małgorzaty Wójtowicz (Oficyna Wydawnicza IMPULS), uświadamiającej nam, jak ważne miejsce wśród licznych ćwiczeń rozwijających przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym zajmują ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową.
Internautów zauroczyła natomiast seria „dla ciekawych świata” (Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski), czyli doskonały cykl książeczek dla tych, którzy pragną wiedzieć więcej.
Patroni najlepszych
Czym byłby konkurs bez patronów – szczególnie tak znakomitych, jak internetowa księgarnia eClicto.pl czy Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują: serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT.
Podczas Warszawskich Targów Książki poznaliśmy nominowane tytuły, ale walka o miano „Najlepszej książki dla młodych czytelników” wciąż trwa. Zwycięzców poznamy 22 maja 2012 r., ale już teraz, na stronie konkursowej www.ksiazkamlodych.pl możemy zapoznać się z nominowanymi pozycjami, oddać głos na swoich faworytów, a także dokonać zakupu wybranych tytułów.
Przypominamy, że gorące zmagania trwają także w konkursie „Najlepsza książka na lato”, a za pośrednictwem strony www.ksiazkanalato.pl warto wybrać te tytuły, które towarzyszyć nam będą podczas letniej przygody.