W 2010 roku, pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego – AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w "stolicy polskiej astronomii" – Toruniu. Przez trzy dni trwania imprezy adepci astronomii wysłuchali licznych wykładów, które poprowadzili doktoranci oraz zawodowi astronomowie, zwiedzili Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, odwiedzili dom samego Mikołaja Kopernika oraz toruńskie Planetarium i Orbitarium.
– Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło. Doświadczenia zdobyte podczas dwóch edycji imprezy pomogły nam w zorganizowaniu jeszcze ciekawszego programu na TZMA2012. Mamy nadzieję, iż Toruński Zlot Miłośników Astronomii wpisze się w karty historii Grodu Kopernika i będzie przez wiele lat najchętniej wybieranym zlotem przez miłośników astronomii – mówią organizatorzy zlotu.
Celem imprezy jest przede wszystkim popularyzacja jednej z najprężniej rozwijających się nauk – astronomii, a zwłaszcza zwiększanie poziomu wiedzy społeczeństwa nt. elementarnych zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Organizatorzy chcą także promować miejsca związane z astronomią, która jest jedną z niewielu już nauk, gdzie amatorzy mogą dołożyć swój cenny wkład, bardzo często naukowy. Niejednokrotnie to właśnie amatorzy informowali środowisko naukowe o nagłym zjawisku na niebie.
Na uczestników TZMA2012 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium – w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy imprezy odwiedzą również dom Mikołaja Kopernika, toruńskie Planetarium, Geodium i Orbitarium oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych.
Tegoroczne wykłady będą miały charakter „spotkań z podróżą” oraz podkreślą polski wkład w rozwój astronomii. W dwudziestą rocznicę projektu mikrosoczewkowania grawitacyjnego OGLE (ang. The Optical Gravitational Lensing Experiment), jeden z członków zespołu opowie o niezwykłych dokonaniach astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawcą projektu był prof. Bohdan Paczyński, jeden z najwybitniejszych współczesnych astronomów. Profesora Paczyńskiego uznano również za głównego polskiego kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Po raz drugi toruński zlot będzie też gościł członków polskiego projektu Solaris. Celem tego przedsięwzięcia jest poszukiwanie planet wokół podwójnych układów zaćmieniowych gwiazd za pomocą sieci zrobotyzowanych teleskopów, umieszczonych na trzech kontynentach: Afryce, Australii oraz Argentynie. Astronomowie z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu opowiedzą o postępach prac nad realizacją projektu. Kolejny prelegent opowie o swoich wrażeniach z dwóch wyjazdów do Południowo-Afrykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Sutherland, RPA. Oprócz wykładów, organizatorzy przygotowali warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zrealizują ciekawe doświadczenia astronomiczne w oparciu o gotowe dane fotometryczne lub spektroskopowe.
Tradycyjnie już zlotowicze spotkają się również z mieszkańcami Torunia i podzielą się z nimi swoją pasją w ramach publicznego Pikniku Astronomicznego z licznymi atrakcjami.
Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy na dzień dzisiejszy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo Urania – Postępy Astronomii Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, firma PROART Design Studio oraz grupa "Pokazy Nieba w Toruniu". Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje portal astronomia24.com oraz forum forumastronomiczne.pl.
Na zlot rozpoczęły się już zapisy. Aby się zarejestrować, trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie http://www.tzma2012.pl/index.php?id=rejestracja
UWAGA! Rejestracja jest utrzymywana przez 7 dni – do otrzymania wpłaty wpisowego. W przypadku nieuiszczenia wpisowego, po upływie tego terminu rejestracja zostanie usunięta.