Kępa Bazarowa jest ciekawym, malowniczym miejscem na mapie Torunia. Wydział Środowiska i Zieleni UMT na bieżąco prowadzi tam prace porządkowe. Teren jest jednak trudny do zagospodarowania ze względu na zagrożenie powodziowe. Ponadto wchodzi w zakres obszaru Natura 2000, zaś wschodnia część jest rezerwatem przyrody. Nie znaczy to jednak, że na Kępie nie da się nic zrobić. By ją uatrakcyjnić, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przystępuje do realizacji Projektu „Zielony pomost”.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania 6.2 „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”, Oś priorytetowa 6: Wsparcie rozwoju turystyki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. 20 listopada 2012 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę o unijne dofinansowanie.
Projekt składa się z trzech zadań. Jedno z nich to budowa przyczółka mostowego u wylotu ul. Mostowej o konstrukcji drewnianej i wymiarach 7,7 na 13 metrów. Ponadto umocniona zostanie strefa cumownicza i wybudowane będą nowe schody betonowe, zmodernizowany ciąg komunikacyjny, zamontowane stojaki rowerowe, iluminacja i oświetlenie tarasu. Iluminacja zamontowana u szczytu pomostu będzie łączyła się z iluminacją z tarasu widokowego na Kępie Bazarowej, dzięki czemu zaznaczony zostanie przebieg historycznego, drewnianego mostu przez Wisłę. Nasadzona zostanie także zieleń.
Kolejnym zadaniem jest budowa tarasu widokowego na Kępie Bazarowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą, gdzie przewiduje się odtworzenie drewnianej konstrukcji tarasu wraz z iluminacją świetlną oraz zagospodarowanie placu w bezpośrednim sąsiedztwie: wyznaczenie nowych miejsc parkingowych, miejsc wypoczynku sezonowego, placu zabaw dla dzieci, miejsca na przenośną toaletę oraz wydzielenia pasażu ekspozycyjnego. Cały obszar będzie objęty monitoringiem wizyjnym.
W ramach projektu powstanie również internetowy, trójwymiarowy system TORUŃ 3D, dzięki któremu Kępę oraz teren starówkę będzie można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej. Prezentacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze technologie.
Koszt „Zielonego pomostu” oszacowano wstępnie na ponad dwa miliony złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie ok. milion zł.