w ,

Zieleń a klimat społeczny miasta

VIII Naukowo-Techniczna Konferencja „Zieleń miejska – Naturalne bogactwo miasta” jest w tym roku poświęcona kwestii zieleni w aspekcie klimatu społecznego miasta. Jest to problem nurtujący nie tylko architektów krajobrazu, urbanistów, ale przede wszystkim najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców miast korzystających z terenów zieleni na co dzień. 

– Badania z zakresu wielu nauk (m.in. psychologii, medycyny i architektury krajobrazu) wskazują, że o jakości życia człowieka w dużej mierze decyduje jego kontakt z przyrodą – mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. – Krajobraz naturalny, a nawet pojedyncze rośliny, pozytywnie wpływają na psychikę człowieka, stan jego zdrowia, aktywność, samoocenę, satysfakcję z wykonywanej pracy itp. Zapewnienie mieszkańcom miast powszechnego dostępu do terenów zieleni, wyposażenie ulic i placów w kompozycje roślinne, jawi się więc jako konieczność.
Tymczasem, presja urbanistyczna, której świadkami jesteśmy od wielu lat, skutkuje wyraźnym deficytem zieleni. Deficyt ten wpływa nie tylko na społeczeństwo, ale również na ogólny wizerunek i funkcjonowanie miast.

Organizatorzy pragną w gronie naukowców, ale i praktyków zajmujących się utrzymaniem i projektowaniem zieleni, podyskutować o problemach, z jakimi wiąże się sam proces tworzenia terenów zieleni oraz o wszystkich ich funkcjach realizowanych przez mieszkańców miast.

Konferencję, która jest dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń, objęli patronatem Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także Prezydent Miasta Torunia. Obrady będą się odbywać w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. W czwartek rozpoczną się o godz. 10.00, a w piątek – o 9.00.

Konferencje Naukowo-Techniczne dotyczące miejskiej zieleni odbywają się w Toruniu od 2005 r. Są cykliczną okazją do spotkania naukowców i fachowców zajmujących się utrzymywaniem zieleni w miastach i ogrodnictwem. Każda edycja poświęcona jest innym ważnym zagadnieniom:

  • 2005 r. – stan, zagospodarowanie, ochrona zieleni miejskiej
  • 2006 r. – problematyka zieleni zabytkowej w miastach Unii Europejskiej
  • 2007 r. – lasy w miastach Unii Europejskiej – zasady gospodarowania i ochrona
  • 2008 r. – zieleń przyuliczna
  • 2009 r. – zieleń przestrzeni publicznej miasta: funkcja – kreacja – identyfikacja
  • 2010 r. –  zieleń osiedlowa
  • 2011 r. – woda i jej znaczenie dla rozwoju miast

Konferencja cieszy się w Polsce prestiżem jako wydarzenie o wysokim poziomie merytorycznym. Również w tym roku w Toruniu spotkają się przedstawiciele miast partnerskich Torunia – Łucka i Angers, ośrodków akademickich, instytucji i firm zieleniarskich.

Najważniejszym celem konferencji jest stworzenie platformy do integracji i wymiany międzynarodowych doświadczeń pomiędzy sferą nauki i praktyki. Kolejne zadanie to umożliwienie prezentacji najnowszych osiągnięć i wyników badań zarówno w zakresie psychologicznych i estetycznych walorów wody w krajobrazie miasta, jak i problemów, potrzeb i korzyści płynących ze zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi na terenach zieleni miejskiej. Ponadto omówione zostaną nowe technologie i perspektywy w zarządzaniu zasobami wodnymi na obszarach zurbanizowanych, poparte przykładami z kraju i ze świata.

Wszelkie informacje o konferencji można znaleźć na stronie: www.zielenmiejska.org .

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

17% wzrost sprzedaży mieszkań w III kwartale 2012 roku

Kurczak Zagrodowy w diecie całej rodziny