Badania preferencji żywieniowych dzieci w wieku przedszkolnym[1] potwierdzają, że najchętniej sięgają one po słodycze, chipsy i snacki oraz żywność typu fast-food. Produkty te pojawiają się w diecie kilkulatków w formie przekąsek spożywanych między głównymi posiłkami. Jak pokazują badaniaprzeprowadzone przez Zakład Higieny i Ekologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, produkty nabiałowe oraz warzywa zajmują ostatnie miejsca w rankingu przedszkolaków. Oprócz naturalnej skłonności do wybierania smaku słodkiego i słonego, znaczący wpływ na kształtowanie diety malucha mają również jego rodzice. „Częste podawanie określonych rodzajów żywności będzie skutkowało pozytywnym nastawieniem dziecka do nowych, dotychczas nieznanych produktów i dań” – wskazują badacze**.Dzieci są również bardzo podatne na reklamy, które promują głównie produkty wysokoprzetworzone, wysokokaloryczne, o niskiej wartości odżywczej, zawierające aromaty, barwniki i wzmacniacze smaku.
Alternatywą dla słodyczy są bogate w wapń i witaminy produkty nabiałowe z owocami. Takie, jak nowy deser z konfiturą Piątnicy produkowany wyłącznie z naturalnych składników – mleka i domowej konfitury wyrabianej w tradycyjny sposób z owoców i cukru. Deser nie zawiera jakichkolwiek dodatków -wzmacniaczy smaku, zagęstników, sztucznych aromatów, ani barwników. Mimo że powstaje na bazie naturalnego, kremowego kefiru, smakuje jak delikatnie kremowy jogurt, co zarówno dzieci jak i rodzice odbierają jako jego zaletę. Kefir deserowy dostępny jest w trzech wariantach, do wyboru z konfiturą śliwkową, wiśniowo-jabłkową lub truskawkowo-jabłkową.
Kefir zawiera więcej witamin K i B oraz mniej laktozy niż mleko, dlatego może być spożywany również przez dzieci i dorosłych z obniżoną tolerancją laktozy. Żywe kultury bakterii w kefirze ułatwiają przyswajanie składników mineralnych i stymulują układ odpornościowy.
Kefiry deserowez konfiturą marki Piątnica dostępne są w cenie około 1,85 zł/szt. w wygodnym opakowaniu 200 g.
Informacje na temat produktów i firmy OSM Piątnica na www.piatnica.com.pl
[1] „Zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym”Emilia Kolarzyk, Anna Janik, Jacek Kwiatkowski, Zakład Higieny i Ekologii, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Kraków.