Dokładnie 30 kwietnia zacznie obowiązywać pakiet ustaw, które tworzą Konstytucję Biznesu. Co to oznacza dla osób, które właśnie wtedy planują otworzyć własną firmę?
Pół roku bez składek
Po zmianach osoby, które założą firmę, mogą być zwolnione z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne maksymalnie prze 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. W tym czasie będzie obowiązywał jedynie wymóg opłacania składki zdrowotnej w kwocie około 320 zł miesięcznie.
Mały ZUS przez 2 lata
W momencie, gdy zakończy się okres 6 miesięcy ulgi na start, młody przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u. Na czym to polega? Comiesięcznie składki będą odprowadzane z dużą zniżką, opłaty więc będą oscylować wokół 500 zł miesięcznie.
Kto skorzysta z ulgi na start?
Osoba fizyczna, która podejmuje działalność po raz pierwszy lub też podejmuje ją ponownie po upływie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia będzie mogła skorzystać z ulgi na start.
Obowiązuje jednak pewne ograniczenie. Nowo założona działalność bowiem nie może być wykonywana dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub minionym roku kalendarzowym przedsiębiorca wykonywał podobny zakres działań, które teraz wchodzą w zakres prowadzonej przez niego firmy.
Co ważne, skorzystanie ze wszystkich powyższych ulg jest całkowicie dobrowolne. To oznacza, że przedsiębiorca może z nich zrezygnować, a tym samym opłacać wszystkie składki bez zniżek.
Młodzi przedsiębiorcy wiele przydatnych informacji, m.in. o tym, jak założyć firmę, znajdą na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju (CEIDG) oraz na stronie biznes.gov.pl.
Natomiast w przypadku pytań związanych z dotacjami na założenie firmy z urzędu pracy, informacji udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)