Nowoczesne mieszkanie musi być przestronne. I nie chodzi tylko o powierzchnię i odpowiednie wyposażenie wnętrza, ale również o ogromne okna, najlepiej w systemie podnoszono-przesuwnym. O tym marzą osoby planujące zakup mieszkania i na ten element coraz częściej zwracają uwagę. Okna typu HS od kilku lat umacniają swoją pozycję, stając się obiektem marzeń. Zatem przyjrzyjmy się, za co kochamy drzwi tarasowe HS.
Miłość bez barier – próg na zero
Wyróżnikiem najlepszych systemów podnoszono-przesuwnych jest bezprogowe przejście. Zastosowanie płaskiego progu, zwanego również progiem na zero, jest możliwe dzięki unikatowej konstrukcji HS-ów, w której skrzydło jezdne przesuwa się po prowadnicy o wysokości od 4,4 mm do 15 mm. Po otwarciu okna tarasowego w przejściu nie ma progu. Mieszkanie otwiera się na taras lub balkon, na szerokość równą szerokości skrzydła jezdnego, a jedynym wystającym elementem jest wspomniana prowadnica skrzydła.
Rozwiązanie to wpisuje się w ideę budownictwa bez barier (zgodnie z normą DIN 18040). Co nie mniej ważne, próg może być fabrycznie konfekcjonowany, czyli indywidualnie docięty na wymiar jeszcze na etapie produkcji.
Próg zlicowany z podłogą jest zatem nie tylko rozwiązaniem estetycznym (podłoga w mieszkaniu i posadzka tarasu tworzą jedną płaszczyznę), ale również komfortowym. Przejście nie sprawia problemu osobom starszym, jest bezpieczne dla dzieci, łatwo też można przez nie przejechać wózkiem.
Wielkie uczucie – komfort obsługi okien w rozmiarze XXL
Duże przeszklenia typu HS zmieniają charakter budynków. Na zewnątrz nadają im lekkości, wewnątrz idealnie doświetlają przestrzeń. Mogą utworzyć nawet dwudziestometrową szklaną ścianę z czternastometrowym przejściem na taras. I chociaż skrzydło jezdne może ważyć nawet 600 kg, jego obsługa jest naprawdę komfortowa. Skrzydło jezdne gładko przemieszcza się po prowadnicy, więc z jego przesunięciem poradzi sobie każdy domownik. Ponadto istnieją rozwiązania, które dodatkowo usprawniają obsługę manualną, np. mechanizm HS LiftUnit.
– HS LiftUnit o połowę redukuje siłę potrzebną do uniesienia skrzydła, które następnie jest przesuwane po prowadnicy. Coraz więcej osób decyduje się też na automatyzację HS-ów. Do wyboru mają dwa napędy – zaprojektowane specjalnie do obsługi tego typu drzwi tarasowych. Są to HS Master (napęd nawierzchniowy, montowany na ramie nad oknem) oraz HS ePOWER (całkowicie ukryty w skrzydle okna). Okna HS z napędem w wersji podstawowej obsługiwane są za pomocą pilota. Istnieją również rozwiązania, które umożliwiają sterowanie nimi dzięki aplikacji telefonicznej – mówi Szymon Krauze, marketing manager w G-U Polska, firmie, która jest pionierem w produkcji systemowych rozwiązań do drzwi tarasowych HS.
Warto również przypomnieć, że drzwi tarasowe HS z napędem HS ePOWER nie mają klamki. Została ona zastąpiona panelem dotykowym z funkcją blokady rodzicielskiej. Otwieranie ich jest zatem jeszcze wygodniejsze.
Miłość na odległość – okna HS zdalnie sterowane
Automatyzacja drzwi tarasowych HS to pierwszy, niezbędny krok do ich zdalnej obsługi. Wystarczy bowiem połączyć je z modułem sterującym oraz z centralą zarządzającą domem, aby obsługiwać je poprzez aplikację w telefonie, z dowolnego miejsca na Ziemi (oczywiście pod warunkiem połączenia z Internetem).
Dzięki temu w dowolnej chwili możemy sprawdzić, czy wychodząc do pracy lub wyjeżdżając na wakacje, zamknęliśmy okna. Można też, będąc poza domem, wypuścić psa do ogrodu, a potem wpuścić go z powrotem lub zdalnie przewietrzyć mieszkanie, a w sytuacji awaryjnej wpuścić do domu gości.
Poczucie bezpieczeństwa – ochrona antywłamaniowa
Poczucie bezpieczeństwa jest podstawą dobrej relacji. Drzwi tarasowe HS są odpowiedzią na tę potrzebę. Mogą być skutecznie chronione przed włamaniem i to kolejny powód, dla którego je kochamy. Jeśli są wyposażone w listwę przymykową, montowaną pomiędzy skrzydłami, która uniemożliwia nieuzasadnione podniesienie skrzydła od zewnątrz, stanowią skuteczne zabezpieczenie przed próbą włamania, nawet z użyciem łomu.
– Innym rozwiązaniem, które może pokrzyżować plany włamywaczy, jest klamka Dirigent z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną BKS Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym. Po zaryglowaniu klamki następuje zablokowanie mechanizmu okucia, więc skrzydła jezdnego nie da się ani unieść, ani otworzyć – dodaje przedstawiciel G-U Polska.
Miłość idealnie dopasowana – schematy drzwiowe
Standardowym rozwiązaniem (schematem) są dwuelementowe drzwi HS. Jednak miłość bywa niestandardowa – również miłość do dużych przeszkleń podnoszono-przesuwnych. Jeśli tylko konstrukcja budynku na to pozwala, możliwe jest zastosowanie innych schematów okiennych HS, czasem wieloskrzydłowych.
– Możliwe jest na przykład zastosowanie schematu opartego na sześciu skrzydłach – czterech jezdnych i dwóch stałych. Ciekawą opcją jest też rozwiązanie narożnikowe, dzięki któremu uzyskujemy przeszklony narożnik. Po jego otwarciu narożnik domu faktycznie znika, gdyż skrzydła rozsuwają się na boki, a w przejściu nie ma pionowego słupka – podkreśla Szymon Krauze.
Okna tarasowe HS kochamy z wielu powodów. Tymi związanymi z uczuciem „od pierwszego wejrzenia” są: nowoczesny design, duże gabaryty, przeszklenia od podłogi niemal do sufitu, doświetlone pomieszczenia i otwarcie na naturę. Jednak powodami równie istotnymi są także: komfortowa obsługa, zdalne sterowanie, czy wiele dostępnych schematów drzwiowych. Wszystko to prowadzi do konkluzji, że miłość do HS-ów ma solidne podstawy, więc może przetrwać lata.
——————
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania, dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.
G-U Polska