w ,

„Wywyższeni” dobiegają końca

Tytułowa Lady Gaga to symulakrum, stworzony przez mass media znak bez treści. Obecny dziś spektakl i kult wizerunków celebrytów przyćmiewa ich  umiejętności, poglądy czy cechy. Tworzy to nowy rodzaj wywyższenia – poprzez władzę nad popularną wyobraźnią.

Otwierająca obchody Roku Jubileuszowego MNW wystawa „Wywyższeni.

Od faraona do Lady Gagi” poświęcona jest mechanizmom i ikonografii władzy. Ukazuje wszechobecność hierarchii od starożytności po współczesność, różne sposoby wywyższenia przez pozycję społeczną, intelektualną, pieniądz czy manipulacje opinią publiczną.

Marmurowe głowy i popiersia z dawnych epok zestawione zostały z wizerunkami współczesnych celebrytów i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu. Portrety te, autorstwa wybitnych fotografów, prezentowane są w zmieniających się sekwencjach na nowoczesnych tabletach firmy Samsung, podkreślając migawkowość i ulotność współczesnej sławy.

Na wystawie prezentowane są różnorodne obiekty z wielu epok – od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i kartonaż mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż po współczesne przedmioty najwyższego luksusu, jak zegarek Vacheron czy telefon komórkowy ze złota. Przedstawieni zostali dawni i współcześni „wywyższeni” oraz sposoby, jakimi podkreślają swoją pozycję, zaznaczają wyjątkowość czy budują wizerunek.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, w skład którego wchodzą wykłady czwartkowe, debaty, warsztaty familijne. W sieci księgarń Serenissima do nabycia są polsko-angielskie publikacje związane z ekspozycją: przewodnik i bogato ilustrowany katalog. Ostatniego dnia trwania wystawy (23 września) odbędzie się debata poświęcona mechanizmom kreowania władzy we współczesnym społeczeństwie, której towarzyszyć będzie pokaz filmu „Jak to się robi” (2006), reż. M. Łoziński. W dniu finisażu zwiedzający będą fotografowani przez Jacka Porembę, jednego z najbardziej znanych polskich fotografów współczesnych.

Opiekunem naukowym ekspozycji jest prof. Krzysztof Pomian, Dyrektor Muzeum Europy w Brukseli. Wystawę przygotował zespół kuratorów MNW pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby i dr Grażyny Bastek, z udziałem Aleksandry Janiszewskiej.

PROGRAM EDUKACYJNY DO WYSTAWY

„Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” (do 23 września 2012)

Wykłady czwartkowe

17.30 – sala kinowa, czas trwania ok. 80 minut, wstęp wolny

13 września

„Białe złoto. Rola i ranga porcelany w Europie w końcu XVII i w XVIII wieku” – Wanda Załęska (Kustosz Kolekcji Ceramiki i Szkła, Muzeum Narodowe w Warszawie)

20 września

„Architektura wywyższenia. Od piramid do Libeskinda” – dr Barbara Arciszewska (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski)

Wykłady niedzielne

27 maja – 23 września (w każdą niedzielę), 12.00 – sala kinowa, wstęp wolny

Prelekcje wprowadzające w tematykę wystawy, prowadzone przez współpracowników Działu Edukacji: Urszulę Król oraz Karolinę Zalewską. Czas trwania ok. 50 minut.

Warsztaty familijne

13.00 – obowiązuje bilet wstępu na wystawę

Niedzielne warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat

23 września

„Dołącz do wywyższonych!” (finisaż wystawy)

Podczas finisażu każdy będzie miał okazję znaleźć własny sposób na dołączenie do grona wywyższonych. Swój „przepis na wywyższenie” wyrazimy samodzielnie stworzonymi atrybutami.

Warsztaty dla dorosłych i młodzieży

16 września (niedziela), godz. 13.00–17.00, Dziedziniec im. Stanisława Lorentza MNW, obowiązuje bilet wstępu na wystawę

Warsztaty projektowe „Wyróżnij się”

Działania warsztatowe poprzedzone zwiedzaniem wystawy. Czas trwania ok. 4–5 godzin. Poprowadzą je Maciej Sobczak i Paweł Kowalski.  Odpowiemy sobie na pytania: czym jest bycie celebrytą, a czym bycie kimś w szczególny sposób? Jakie przedmioty, artefakty pomagają nam być/czuć się wyróżnionymi? Uczestnicy pracują w dwuosobowych grupach (wykorzystując wcześniej przygotowane materiały). Obserwując swojego partnera, próbują go poznać, a następnie projektują dla niego przedmiot, który w subtelny sposób będzie się z nim kojarzył i wyróżni go spośród innych. Forma dowolna, może to być np. rzeźba, instalacja, drobiazg lub duży przedmiot – ważne, by poprzez ten detal zapamiętali go wszyscy.

Rezerwacja w Dziale Edukacji MNW od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246.

Zdjęcia dostępne po zalogowaniu do konta FTP:

ftp.mnw.art.pl

Login: prasa

Hasło: mnw138

Folder: Jubileusz 150-lecia MNW

Avatar photo

Napisane przez Katarzyna Wakuła

Finisaż wystawy Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi

Pomóżmy wspólnie!