W środku nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. kilkadziesiąt tysięcy Polaków, Żydów, Ukraińców i Białorusinów musiało opuścić swoje domy i pojechać w nieznane. Deportacja ta objęła głównie rodziny osób wcześniej represjonowanych (aresztowanych przez NKWD, uwięzionych w obozach jenieckich, skazanych na pobyt w obozach pracy), uczestników kampanii wrześniowej 1939 r., rodziny polskich oficerów czy funkcjonariuszy policji. Kobiety, dzieci, osoby starsze musiały z dnia na dzień odnaleźć się w prymitywnych warunkach i surowym klimacie Sybiru.
W związku z 72. rocznicą wywózki obywateli polskich na Sybir Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej przygotowały mini-ekspozycję w autobusach miejskich. Można ją oglądać podczas każdej podróży po mieście, na liniach obsługiwanych przez KPKM. Stanowią ją 4 rodzaje plansz, każda wykorzystująca inne materiały graficzne i ukazująca inny problem. Podkreślają np., że druga wywózka na Sybir szczególnie dotknęła dzieci (m.in. z domu dziecka), całe rodziny wraz z osobami starszymi i inteligencję. Na wszystkich planszach wykorzystano niepublikowane nigdzie wcześniej, niedawno zdobyte przez muzealników, zdjęcia. Jedna z plansz zachęca do zwiedzenia ekspozycji w Muzeum Wojska.
Od czterech lat autobusowe gabloty, w których najczęściej można zobaczyć reklamy, stają się miejscem ekspozycji sztuki. Partnerem akcji były już: Galeria Arsenał, Książnica Podlaska i Liceum Plastyczne w Supraślu. Podczas jazdy można było poczytać wiersze, zobaczyć reprodukcje prac współczesnych artystów, obejrzeć komiksy związane ze stanem wojennym czy projekty uczniów "plastyka".
W ubiegłym roku w autobusach jeździły również plansze przygotowane przez Muzeum Wojska, a prezentujące komiksy związane ze stanem wojennym. Kolejna " przewoźna ekspozycja jest już drugą, jaką placówka prezentuje białostoczanom w autobusach KPKM.
Wystawa stanowi rozwinięcie ekspozycji czasowej w Muzeum Wojska w Białymstoku "Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani", którą oglądać można do 14 czerwca 2012 r.