w

„Wychowanie przez teatr” w Pobiedziskach Letnisku, czyli jak wolontariusze Kompanii…

Kompania Piwowarska od wielu lat zachęca swoich pracowników do działań na rzecz społeczności lokalnych, m.in. poprzez program wolontariatu „Ekipa nie tylko od święta”, który umożliwia realizację pomysłów pomocy potrzebującym. Wiosną tego roku wolontariusze z KP pozostawili swój trwały ślad w postaci 10 projektów zrealizowanych w całej Polsce.

Wychowanie przez teatr

Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku realizuje rozmaite przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, dobroczynnym, patriotycznym czy edukacyjnym. Do tej pory placówka dwukrotnie angażowała się w projekty wolontariatu pracowniczego KP, jednak nigdy nie korzystała z dofinansowania ze strony firmy. W tym roku wolontariusze Kompanii Piwowarskiej w ramach projektu „Wychowanie przez teatr” postanowili pomóc samej szkole, a dokładniej – wesprzeć małych aktorów w rozwijaniu ich telantów i zainteresowań.

Anioły z III klasy to grupa uzdolnionych uczniów, których pasją do teatru zaraziła pani Halina Czajka, prowadząca działania teatralne w edukacji wczesnoszkolnej. W ubiegłym roku dzieci przygotowały przedstawienie „Dziadek do orzechów” – występ ten pozwolił im zakwalifikować się do VII Konfrontacji Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dzień Dobry Sztuko”. Podczas finału 19 kwietnia br. Anioły zaprezentowały spektakl „Rzepka”, który swoją premierę miał na początku tego roku z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z konkursu dzieci przywiozły nie tylko nagrodę główną w swojej kategorii wiekowej – statuetkę Wojciecha, ale także kolorowe reflektory do oświetlenia szkolnej sceny.

Profesjonalna scena dla utalentowanych dzieci

W ramach projektu wolontariusze KP wspólnie ze szkołą zatroszczyli się o nowe wyposażenie sceny i całej auli szkolnej. W ubiegłym roku z funduszy szkoły zakupione zostało nagłośnienie, zaś ostatnio na scenie zainstalowano ekran do projekcji filmów (I nagroda dla uczniów gimnazjum w ogólnopolskim pikniku ekologicznym). Kompania Piwowarska sfinansowała rozsuwaną kurtynę, rolety na okna, tak aby przedstawienia czy projekcje mogły bez przeszkód odbywać się nawet w słoneczny dzień, a także – wraz ze szkołą – nową podłogę sceny.

Talent i entuzjazm tych dzieci zasługują na nagrodę w postaci możliwie najlepiej wyposażonej sceny i auli. Trzeba pamiętać, że one same – zdobywając nagrodę w konkursie wojewódzkim – wniosły duży wkład w remont sali. Profesjonalna scena pozwoli im obcować ze sztuką, rozwijać się i odkrywać swoje talenty. Jednak zajęcia teatralne mają jeszcze jeden, bardzo ważny wymiar – dzięki nim uczniowie przełamują nieśmiałość, są zauważani i doceniani, a to ma ogromne znaczenie – powiedziała inicjatorka projektu Magdalena Lewandowska, operator bazy danych w dziale kadr Kompanii Piwowarskiej, w imieniu kilkuosobowej ekipy wolontariuszy.

Anioły dają radość

Remont auli to nie koniec zaangażowania Kompanii Piwoarskiej w Zespole Szkół. Anioły z III klasy postanowiły sprawić radość podopiecznym Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Pobiedzisk i specjalnie dla nich wystawić nagrodzoną „Rzepkę”. 22 czerwca dzieci mogły podziwiać przedstawienie, a po nim gospodarze impezy zaprosili gości do wspólnej zabawy integracyjnej. Była „meksykańska fala”, śpiewy przy dźwiękach gitary, zabawy z chustą Klanza i piłką, prace plastyczne. Gościem specjalnym imprezy była córka znanej pisarki Małgorzaty Musierowicz, także autorka książek dla dzieci – Emilia Kiereś, która wręczała małym aktorom pamiątkowe dyplomy przygotowane przez kompanijną Ekipę. Dzieci odwdzięczyły się wolontariuszom, czytając własnoręcznie napisane listy z podziękowaniami, które przekazały im na pamiątkę. Spotkanie zakończyło się wspólnym wykonaniem piosenki „Ogniska już dogasa blask” i gorącymi podziękowaniami.

Wolontariusze z KP pomogli w organizacji wydarzenia: przygotowali dekoracje auli, zorganizowali poczęstunek oraz uczestniczyli we wspólnych zabawach z dziećmi; zadbali także o dokumentację fotograficzną. Warto wspomnieć, że wolontariusze z browaru w Poznaniu włączyli się w szkolną akcję zbiórki nakrętek – umożliwią one leczenie Damiana, gimnazjalisty z Gniezna, który został sparaliżowany i obecnie jest poddawany kosztownej rehabilitacji. W Kompanii Piwowarskiej nakrętki były zbierane przez trzy miesiące – udało się zgromadzić 35 kg (ponad cztery worki), które wraz z życzeniami od Ekipy zostaną przekazane chłopcu.

Pomaganie jednym z priorytetów

Program „Ekipa nie tylko od święta” umożliwia pracownikom Kompanii Piwowarskiej zaangażowanie się w pomoc potrzebującym z najbliższej okolicy. Cztery razy w roku każdy pracownik może wybrać organizację, której chciałby pomóc, i opracować projekt wsparcia. Wnioski ocenia Rada Programowa „Ekipy”, a tym, które zostaną zaopiniowane pozytywnie, Kompania Piwowarska przyznaje środki finansowe oraz wspiera je organizacyjnie. Inicjatywy podejmowane przez wolontariuszy stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności i są realizowane we współpracy z miejscowymi fundacjami i instytucjami. Dotyczą obszarów o charakterze edukacyjnym, oświatowym, wychowawczym, opieki zdrowotnej, ubóstwa, niepełnosprawności, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Działania tego rodzaju to jeden z 10 Priorytetów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej, przyjętych wspólnie przez całą Grupę SABMiller. W roku rozliczeniowym F12 (kwiecień 2011 – marzec 2012) 192 wolontariuszy KP zrealizowało łącznie 28 projektów, przeznaczając na to 1 558 godzin.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Klaudyna Polanowska-Skrzypek

specjalista ds. public relations

Kompania Piwowarska

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 667 7473

tel. kom. + 48 695 592 926

fax + 48 61 667 7850

[email protected]

www.kp.pl

Małgorzata Walędzińska-Półtorak

SD Manager

[email protected]

ul. Mikołowska 5, 43-100 Tychy

tel. +48 32 32 78 415

tel. kom. +48 601 590 618

fax +48 32 32 78 418

www.kp.p

Mobilny projektor Epson EB-1776W z Wi-Fi i autokorekcją geometrii

Wytworne kreacje – jak dobrze dobrać fason?