Trudno wyobrazić sobie biuro, w którym brakuje faksu. W niektórych miejscach urządzenie to jest mocno eksploatowane i korzysta się z niego nawet kilkadziesiąt razy dziennie, w innych natomiast używane jest sporadycznie – kilka razy w tygodniu lub rzadziej. Mając na względzie te różnice, warto podczas wyboru faksu wziąć pod uwagę nie tylko jego markę i funkcje, ale przede wszystkim sposób użytkowania.
Faks atramentowy
Ten rodzaj faksu cechuje się niską ceną samego urządzenia przy wysokich kosztach użytkowania, spowodowanych koniecznością zakupu drogich i mało wydajnych tuszów. Ze względu na cenę eksploatacji, małą zasobność podajnika oraz stosunkowo długi czas wydruku, modele atramentowe najlepiej sprawdzą się w małych biurach i prywatnych domach, gdzie konieczność korzystania z nich nie jest duża. Ceny takiego urządzenia wahają się od 250 do 450zł.
Faks laserowy
Jego podstawową zaletą jest przede wszystkim koszt eksploatacji.
– Wersja laserowa wymaga zakupu tonera z barwnikiem, jednak jego zużycie jest dużo oszczędniejsze niż w przypadku faksów atramentowych. Zakup tego typu urządzenia najbardziej opłacalny jest w większych biurach, gdzie częstotliwość drukowania jest wysoka. Jest ono bowiem najdroższym spośród wszystkich rodzajów faksów – w zależności od ilości funkcji, zapłacimy za niego od 600 do kilku tysięcy złotych – mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu e-atramenty.pl, oferującego materiały do eksploatacji urządzeń biurowych.
Faks termiczny
Do pracy wykorzystuje specjalny papier, zwany termicznym, którego cena jest umiarkowana – rolkę wystarczającą na około 90 kopii można kupić za 10zł. Ten rodzaj faksu pracuje szybko i cicho, jednak ma jedną podstawową wadę – papier termiczny ciemnieje pod wpływem ciepła, a trwałość wydruku jest bardzo niska. Ważniejsza korespondencja powinna zostać skopiowana, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo jej utraty. Faks termiczny to wydatek rzędu około 500zł.
Faks termotransferowy
Idealny, jeżeli zależy nam na trwałym druku o wysokiej jakości. Ten typ faksu jest również jednym z pracujących najciszej.
– Materiałem eksploatacyjnym jest w przypadku tego urządzenia folia termotransferowa pokryta barwnikiem, nanoszonym na papier za pomocą wysokiej temperatury oraz siły nacisku. Wydruk wykonany metodą termotransferową odporny jest na zmiany temperatury, ścieranie, wilgoć czy działanie promieni słonecznych. Drukowanie możliwe jest nie tylko na papierze, ale również na foliach i innych typach nośników – mówi Hartmann.
Nadzwyczajna trwałość tej techniki druku sprawiła, że została ona uznana za oficjalną w niemieckich bankach. Koszt eksploatacji to cena folii termotransferowej, która w przypadku oryginalnego produktu wynosi około 90zł za dwie rolki o długości 30m. Natomiast ceny samego faksu wynoszą od 180 do 800zł.
Dodatkowe funkcje faksu, takie jak możliwość zapamiętywania określonej liczby stron czy wybieranie zakodowanych numerów są istotnym czynnikiem wpływającym na wybór określonego modelu. Jednak, aby nie okazał się on nietrafiony, warto przeanalizować własne potrzeby i dokonać selekcji biorąc pod uwagę przede wszystkim sposób eksploatacji urządzenia.
Agnieszka Dobosz