w

„Wspieramy Tarczycę Świadomą Dietą” – ogólnopolska kampania informacyjna

Organizatorzy kampanii postawili sobie również za cel obalenie wielu popularnych (i niekiedy bardzo szkodliwych) mitów na temat zasad żywienia osób z chorobami tarczycy, w tym z chorobą Hashimoto. Edukacja prowadzona w ramach kampanii ma się odbywać poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych, zarówno dla lekarzy (zwłaszcza endokrynologów i dietetyków), jak i dla pacjentów z całej Polski. Wszystkie materiały można znaleźć na stronie internetowej: www.zdrowatarczyca.info.

Formy edukacji prowadzone w ramach kampanii

Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios” w ramach prowadzonej kampanii publikuje artykuły informacyjne, które można podzielić na 3 główne kategorie:

  • Tarczyca i choroby tarczycy (Hashimoto, niedoczynność, nadczynność)
  • Dieta w chorobach tarczycy (zalecenia żywieniowe, diety eliminacyjne)
  • Diagnostyka chorób tarczycy i nietolerancji pokarmowych

Oprócz artykułów informacyjnych organizatorzy kampanii „Wspieramy Tarczycę Świadomą Dietą” przygotowują ulotki, poradniki i infografiki, które w całości można pobrać ze strony www – materiały do pobrania. W ramach kampanii działa również grupa na Facebooku: Zdrowa Tarczyca.

Jak dieta wpływa na rozwój chorób tarczycy?

Badania naukowe potwierdzają znaczącą rolę czynników dietetycznych w rozwoju choroby Hashimoto – jednej z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Udowodniono, że właściwie skomponowany jadłospis może wpłynąć na poprawę funkcjonowania gruczołu tarczycowego [1]. Odpowiednio zbilansowaną dietą możemy spowodować, że konieczne będzie zmniejszenie dawek leku (hormonu). Po zmianie diety niekiedy dochodzi nawet do cofnięcia się objawów choroby, czyli remisji.

W diecie osoby z chorobą tarczycy powinny znaleźć się kwasy tłuszczowe omega-3, pełnoziarniste produkty zbożowe, pełnowartościowe białko, odpowiednia ilość żelaza, jodu, selenu, błonnika oraz witaminy D. Chory powinien natomiast unikać rygorystycznych diet, spożycia zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, produktów wysoko przetworzonych, zawierających konserwanty, sztuczne barwniki oraz substancje poprawiające  smak i zapach produktu.

Pacjentom z chorobą Hashimoto często zaleca się tzw. „protokół autoimmunologiczny”, czyli specjalną dietę, w której eliminuje się gluten, laktozę i kazeinę. Konieczność rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie pacjentów nie została jednak poparta wystarczającymi dowodami naukowymi [2].

Taka dieta może pomóc tym osobom, które oprócz chorej tarczycy mają jeszcze stwierdzoną nietolerancję pokarmową. Bezwzględnym wskazaniem do diety bezglutenowej jest oczywiście celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Na dietę bezlaktozową powinny natomiast przejść osoby z nietolerancją laktozy – cukru mlecznego [3]. Co ciekawe, statystycznie nawet 50% chorych na Hashimoto może posiadać układ genów typowy dla celiakii [4]. Nie tolerować laktozy może natomiast nawet 37% dorosłych Polaków. W literaturze naukowej przeczytamy:

„Wśród pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy należy rozważyć poszerzenie diagnostyki w kierunku celiakii, a w przypadku jej występowania zastosować dietę bezglutenową. Z kolei wśród pacjentów z rozpoznaną nietolerancją laktozy korzyści przynieść może wprowadzenie diety bezlaktozowej. Nie ma jednak wystarczających dowodów skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie chorych”[1].

Warto pamiętać, że dieta eliminacyjna często wiąże się z koniecznością wyłączenia wielu produktów spożywczych, co może doprowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych. Dlatego też zanim chory wprowadzi jakiekolwiek zmiany w swojej diecie, powinien najpierw skonsultować się z dietetykiem i wykonać odpowiednie badania.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Edukacji Medycznej Asklepios”, którego misją jest edukacja z zakresu zdrowia oraz zwiększanie świadomości pacjentów dotyczącej nowoczesnej opieki medycznej, co ma przełożyć się na podniesienie jakości ich życia. Strona internetowa stowarzyszenia: www.asklepios.org.pl.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl/

Źródła:

[1] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański. Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8 (4), s. 155-160.

[2] D. Satora, K. Bochen, A. Prystupa, J. Pietraszek-Mamcarz, J. Mosiewicz, J. Schabowski, Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, 13, 1, s. 90-94.

[3] A. E. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”2017, 7 (4), s. 305–311.

[4]  I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.

Avatar photo

Napisane przez Barbara Prokurat

Two distinctions for Credit Agricole in the Golden Clips competition

Kaspersky Lab wykrywa trzeciego w ciągu trzech miesięcy exploita dnia zerowego dla systemu Windows