w

Wnioski z pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) upłynął pod znakiem dyskusji o przyszłości polityki finansowej i energetycznej Unii Europejskiej.

Największa impreza biznesowa Europy Centralnej, IV Europejski Kongres Gospodarczy, odbywa się w dniach 14-16 maja w jedenastu katowickich lokalizacjach. Trzy kongresowe dni obfitują w liczne debaty i wydarzenia towarzyszące z udziałem ok. sześciu tys. gości z całego globu. Już po raz czwarty stolica Górnego Śląska jest gospodarzem spotkania najważniejszych postaci świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii.

W inauguracji IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego udział wzięli Bronisław Komorowski, Prezydent RP, Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki, Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego, Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Piotr Uszok, Prezydent Katowic i władze województwa śląskiego. Inauguracyjne wystąpienia zdominowały wypowiedzi na temat ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

– Europa nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami. Bez wzrostu będzie chylić się do upadku. Bogactwa wystarczy jej jeszcze na lata, ale nie zmieni to faktu, że świat będzie miał nowe bieguny gospodarcze. Tymczasem agenda dla wzrostu Europy złożona jest na razie, niestety, tylko z haseł, a nie szczegółowych rozwiązań. Liczę, że Europejski Kongres Gospodarczy właśnie je podsunie – mówił Bronisław Komorowski, Prezydent RP.

Pierwsza z kongresowych debat dotyczyła UE i krajów Europy Środkowej i Wschodniej wobec kryzysu gospodarczego. O tym, czego nauczył nas kryzys rozmawiali Mikuláš Dzurinda, Premier Słowacji w latach 1998-2006, Minister Spraw Zagranicznych Słowacji w latach 2010-2012; Joschka Fischer, Wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005; Alicja Kornasiewicz, Doradca w Morgan Stanley; Jan Kulczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, Założyciel CEED Institute i René Nyberg, Dyrektor Zarządzający, Ambasador East Office of Finnish Industries. Sesję moderował Janusz Reiter, Partner CEED Institute.

– Dostrzegam różnicę, przykładowo między Słowacją a Węgrami. Istotne jest by dany kraj zrobił tyle, ile można było zrobić. My na Słowacji dokonaliśmy daleko posuniętych reform. Przypomnę, że mój kraj był potęgą, jeżeli chodzi o produkcję uzbrojenia. Jeszcze dwadzieścia lat temu Słowacja nie produkowała samochodów osobowych, a teraz jesteśmy w tej dziedzinie potęgą. Trudno tłumaczyć ludziom potrzebę zaciskania pasa ze względu na sytuację mającą miejsce w krajach bogatszych, które są dłużej w UE, niż Słowacja. Politycznie sytuacja jest trudna. Do 2020 roku możemy wygrać, ale możemy również przegrać – powiedział Mikuláš Dzurinda, Premier Słowacji w latach 1998-2006, Minister Spraw Zagranicznych Słowacji w latach 2010-2012.

W moderowanej przez Romana Młodkowskiego, Redaktora Naczelnego TVN CNBC sesji Globalna gospodarka–globalna konkurencja, udział wzięli Roland Boekhout, Prezes Zarządu ING DiBa Niemcy, Członek Banking Management Team Grupa ING; Stephen Gomersall, Hitachi Group Chairman for Europe, Hitachi Europe; Piotr Muszyński, Wiceprezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej; Robert Priday, Członek Zarządu SABMiller Europe, Prezes Zarządu Kompanii Piwowarskiej. Panel rozpoczął się od wystąpienia Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta RP w latach 1995-2005.

– Niewątpliwie żyjemy obecnie w ciekawych czasach. Pytań dotyczących przyszłości jest więcej niż odpowiedzi, nie może to dziwić skoro stan niepewności jest bardzo duży. Znając historię powinniśmy wyciągnąć wnioski. Niektórzy porównują ten kryzys do załamania z końca lat 20 i początku lat 30 tych. Wnioski mogą być pesymistyczne, bo tamten kryzys doprowadził do II wojny światowej. – mówił Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005.

Pięć czynników, które według byłego prezydenta mają największe znaczenie i są siłami sprawczymi, determinującymi zmiany są wielkie zmiany technologiczne, demografia, gospodarka, media i polityka.

– Jeżeli tak zdefiniujemy te siły, to rodzi się pytanie, jak będzie wyglądał świat. Po pierwsze, będziemy mieli do czynienia z wielobiegunowością świata i ważne jest, aby UE znalazła się np. w trójce najważniejszych graczy w ładzie światowym. Nadal będzie trwała rewolucja technologiczna. Konieczne jest otwarcie na nowe technologie i innowacyjność. Z tego wynika kluczowy warunek, jakim jest edukacja. Chodzi o to, aby była ona na jak najlepszym poziomie.

Kolejna z poniedziałkowych sesji IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Polityka energetyczna Unii Europejskiej. Unijna polityka ochrony klimatu poświęcona została walce ze zmianami klimatu i konkurencyjności przemysłu europejskiego. Wśród panelistów znaleźli się Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001; Philippe Castanet, Prezes EDF Polska; Surojit Ghosh, Dyrektor Handlu i Nadzoru Korporacyjnego, Członek Zarządu ArcelorMittal Poland, Dyrektor Finansowy Części Wschodniej Europejskiego Sektora Wyrobów Płaskich; Sławomir Hinc, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa; Ivo Hlaváč, Wiceminister, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska w czeskim Ministerstwie Środowiska; Mikael Lemström, Prezes Zarządu Fortum Power and Heat Poland; Dariusz Lubera, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia; Dariusz Mioduski, Prezes Zarządu Kulczyk Investments; Mariusz Machajewski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych LOTOS; Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP.

– Unia Europejska w dużym stopniu jest uzależniona od paliw kopalnych, co jest problemem. Duża ich część jest importowana, a ceny są bardzo niestabilne. Nikt nie wie, ile będzie kosztowała baryłka ropy naftowej za 10 lat – podkreślał Philippe Castanet, Prezes EDF Polska.

– Dla polskiej energetyki „Mapa drogowa 2050” jest zaskakująca. Pakiet klimatyczny został wynegocjowany niedawno, bo w 2008 i w na tej podstawie przygotowaliśmy swoją strategię do 2020 r. z perspektywą 2030 r. – zwracał uwagę Dariusz Lubera, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia.

Pierwszy dzień EEC 2012 to także Ogólnopolskie spotkanie managerów ochrony zdrowia, debata na temat efektywnego audytu w administracji publicznej, kultury i biznesu oraz światowych, europejskich i polskich trendów w rozwoju metropolii. W ramach największej imprezy biznesowej Europy Centralnej odbyło się również wręczenie nagród plebiscytu Top Inwestycje Komunalne 2012.   

Kongresowe panele pierwszego dnia odbywały się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Teatrze Korez, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Hotelu Angelo i w Sali Audytoryjnej Banku Śląskiego ING.

###

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach
to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
Podczas EEC 2011, w 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących wzięło udział o koło 6000 gości z Polski i z zagranicy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy, tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012 – www.eecpoland.eu

Zapraszamy również:

Facebook: http://www.facebook.com/EECKatowice

Twitter: https://twitter.com/EECKatowice

Blip: http://eeckatowice.blip.pl/

Pinterest: http://pinterest.com/eecpoland/

Youtube: http://www.youtube.com/user/eecpoland

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/

Candice Olson o wnętrzach i kolorach wie wszystko

KSG Agro zwiększył zysk w pierwszym kwartale o 65%