Fusion powstał na zasadzie opozycji dla oszczędnej i nieco chłodnej estetyki minimalizmu. Zamiast jednorodności stawia na oryginalne, wyszukane kreacje, podkreślające indywidualny charakter wnętrza i jego mieszkańców. Za prekursora stylu uznaje się zwykle Philipa Starcka, twórcę mebla Louis Ghost, który kawał plastiku przemienił w klasyczne krzesło a la Ludwik XIV. Fusion przełamuje stereotypy w myśleniu o modnym designie. Dlatego też chętnie zderza współczesne, tanie tworzywa
z elegancką formą i na odwrót: luksusowe materiały umieszcza w nietypowej dla nich oprawie. Przykładem może być wystawny, barokowy żyrandol z plastiku, orientalny dywan w połączeniu z tradycyjnymi meblami po dziadku albo secesyjna, kwiecista tapeta w minimalistycznie urządzonej sypialni.
Byle nie przesadzić…
Taka aranżacja wybierana jest przez ludzi spontanicznych i otwartych, lubiących eksperymentować, ale też posiadających wyjątkowy zmysł estetyczny. Pomimo że, fusion odwołuje się przede wszystkim do indywidualnego poczucia smaku, powinniśmy być w stanie wychwycić jakąś myśl przewodnią. Designerska swoboda nie oznacza bowiem chaosu ani kiczowatego misz maszu. Warto na samym początku przemyśleć jaki styl powinien dominować w naszym wnętrzu, a później wprowadzić kilka zaskakujących akcentów. Fusion chętnie siega po motywy folklorystyczne i fluoroscencyjne kolory. Odblaskowy pomarańcz, jaskrawa zieleń i intensywny fiolet mogą nadawać ton całemu wnętrzu albo w postaci pojedynczych akcentów kontrastować z pełną umiaru całością. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w tym stylu, urzeka finezją i oryginalnością. Żadna inna stylistyka nie daje takich szerokich możliwości. Połączyć można przedmioty, materiały i kolory z różnych stron świata, pamiątki z wakacji lub ozdoby kupione na pchlim targu z nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz.
Wizytówka w stylu fusion
Klamrę aranżacyjną każdego wnętrza stanowią oryginalne drzwi. W finezyjny klimat fusion znakomicie wpisze się Sagittarius z oferty firmy INVADO. Klasyczna, naturalna faktura o wyraźnie zaakcentowanym usłojeniu drzewa zestawiona została z intrygującą kompozycją przeszkleń. Połączenie tradycyjnego materiału z finezyjną, lekką ornamentyką sprawia, że wnętrze zyskuje inspirującą świeżość. Jeżeli w mieszkaniu ma dominować nowoczesny wystrój zdecydujmy się na drzwi SAGITTARIUSw stonowanej kolorystyce buku lub wiązu. W fusion na uwagę zasługuje także jego odmiana retro, którą pomogą nam przywołać ciepłe, miodowe barwy. Drzwi Sagittarius
w intensywnych tonacjach wiśni Santiago czy orzecha będą świetnym uzupełnieniem wnętrza z sentymentalną nutą, choć równie dobrze mogą stanowić kontrast dla minimalistycznych, oszczędnych aranżacji.