w

WIOSENNY PORADNIK: Jak zaolejować drewniany taras?

Drewniany taras to idealne miejsce na relaks w bliskości natury, a jednocześnie z dostępem do wszystkich wygód domowej przestrzeni. Aby cieszyć się jego estetyką przez długi czas, warto zawczasu zadbać o drewno, które eksponowane na zewnątrz jest narażone na kaprysy pogody. Pierwsze wiosenne dni to doskonały moment, by z nową energią przystąpić do prac. Dedykowany do tarasów olej powala ochronić drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV i szkodliwymi mikroorganizmami. Oto krótki poradnik, jak prawidłowo olejować taras, by zachował piękny wygląd i trwałość na wiele lat. 

Drewno to nie tylko szlachetny, ale i trwały materiał, pod warunkiem jednak odpowiedniej pielęgnacji. Deski pozostawione bez żadnej ochrony przed deszczem, słońcem czy pleśniami i porostami, zaczną w końcu niszczeć. Ten proces jest nieodwracalny, a wtedy jedynym ratunkiem jest ich wymiana. Nie będzie to konieczne, jeśli zawczasu taras zostanie zabezpieczony  odpowiednim olejem. Aplikacja produktu nie jest skomplikowana, więc z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. Od czego zacząć? 

Wybór preparatu

W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w odpowiedni preparat. Olej powinien być dostosowany do rodzaju drewna, z jakiego jest zbudowany taras. Warto też zwrócić uwagę na inne cechy produktu, takie jak łatwość rozprowadzania czy szybkość schnięcia oraz to, by olej pozwalał drewnu oddychać, a przy tym zapewniał trwały efekt. Bezpiecznym rozwiązaniem jest Olej Do Drewna Drewnochron, stworzony na bazie wysokojakościowych olejów naturalnych i z dużą zawartością oleju tungowego. Preparat ten, przeznaczony zarówno do drewna krajowego, jak i egzotycznego, wzmacnia strukturę drewna i zapobiega jego rozsychaniu, jednocześnie zapewnia odporność na czynniki atmosferyczne i chroni przed promieniowaniem UV.  Jest przy tym dostępny w różnych kolorach naturalnego drewna.

Przygotowanie podłoża

Na olejowanie należy wybrać odpowiedni dzień. Temperatura powietrza powinna być wyższa niż 5 st. C, ale nie powinna przekraczać 25 st. C. Dzień nie tylko powinien być bezdeszczowy, ale też samo drewno musi być suche – jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Nie powinniśmy zaczynać prac, jeśli jest ryzyko opadów lub mgły czy wieje silny wiatr. Proces olejowania zaczynamy od oczyszczenia powierzchni desek. Trzeba z nich usunąć wszelkie zabrudzenia oraz wcześniejsze warstwy innych preparatów. Deski należy dokładnie przeszlifować papierem ściernym o granulacji 120, a następnie odpylić. Tłuste plamy trzeba usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Powierzchnia przygotowana do nałożenia preparatu musi być czysta i sucha.

Olejowanie

Przed aplikacją oleju trzeba go dokładnie wymieszać, a następnie powtarzać tę czynność również w trakcie malowania. Można najpierw przeprowadzić próbę, malując testowo małą powierzchnię. Preparat należy nakładać za pomocą płaskiego pędzla z naturalnego włosia, który umożliwi także dotarcie do szczelin i trudniej dostępnych miejsc. Po 15-20 minutach usuwamy nadmiar oleju bawełnianą szmatką, przecierając wzdłuż słojów, aby powierzchnia pozostała sucha i bez tłustych plam. Powierzchnia jest sucha już po ok. godzinie, jednak do nałożenia zalecanej drugiej warstwy powinno upłynąć ok. 20 godzin. Prawidłowo przeprowadzony proces daje efekt gładkiej i jednolitej powierzchni.

Napisane przez Practum Consulting

Plan rozwoju usług informatycznych Sharp Europe

Rewia pełna pasji i blasku. Za kulisami Teatru Sabat – Małgorzata Potocka o sztuce tworzenia