w , , ,

Warszawiacy o zwrocie kamienic – tak, ale bez lokatorów

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Warszawa odNowa wypływa wniosek, że zwrot kamienic prawowitym właścicielom, lub ich sprzedaż, mają pozytywny wpływ na wizerunek miasta i jego atrakcyjność. Zdaniem 73% mieszkańców stolicy biorących udział w badaniu, inwestorzy zamieniają rudery w porządne kamienice i przywracają im życie. Jednocześnie dziewięciu na dziesięciu badanych nie ma wątpliwości, że osoby i firmy odzyskujące kamienice, traktują je przede wszystkim jako inwestycję. W opinii blisko połowy warszawiaków ankietowanych przez TNS OBOP (47%), w reprywatyzowanych kamienicach w ogóle nie powinno być mieszkań komunalnych.

„Zwrócenie spadkobiercom kamienicy z lokatorami komunalnymi to przede wszystkim katastrofa dla długoletnich mieszkańców, najczęściej w podeszłym wieku lub mało zaradnych życiowo. To fatalne  rozwiązanie, ponieważ z dnia na dzień stają się oni ofiarami braku systemowych rozwiązań dzisiejszych skutków tzw. Dekretu Bieruta” – mówi Katarzyna Janowska, prezes Stowarzyszenia Warszawa odNowa. „Z kolei dla spadkobierców, lub np. firmy kupującej zwróconą kamienicę, oznacza to problem braku możliwości przeprowadzenia koniecznego remontu, ponieważ nie ma dokąd przenieść lokatorów” – dodaje prezes Janowska.

Mieszkańcy stolicy uważają zapewnienie lokatorom komunalnym mieszkania zastępczego za obowiązek miasta (77%). Podobny odsetek respondentów (46%) jest zdania, że czynsze w prywatnych kamienicach powinny być ustalane według stawek rynkowych, co jest praktycznie niemożliwe w związku z obowiązującymi regulacjami prawnymi wysokości stawek za korzystanie z lokali komunalnych.

„Badanie pokazuje, że warszawiacy wyraźnie widzą rosnącą skalę zjawiska i rozumieją jego dramatyczne konsekwencje. Dostrzegają pozytywny wpływ w postaci efektownej renowacji zwracanych kamienic, ale jednocześnie empatycznie podchodzą do trudnej sytuacji lokatorów. Problemy tych najemców wymagają współpracy urzędników, właścicieli kamienic i samych mieszkańców” – podsumowuje prezes Stowarzyszenia. „W rezultacie coraz częściej powtarza się ten sam schemat wydarzeń: urzędnicy mówią, że nie mają lokali zastępczych, właściciel kamienicy nie ma możliwości prowadzenia remontu, a lokatorzy urządzają przed bramą demonstrację, ponieważ boją się, że stracą dach nad głową”.

Zdaniem 40% warszawiaków pytanych o rozwiązanie problemu wysokości czynszu w reprywatyzowanych kamienicach, dobrym pomysłem byłoby dopłacanie przez miasto różnicy pomiędzy czynszem rynkowym, a opłatami ponoszonymi wcześniej przez lokatorów.

Z roku na rok rośnie liczba budynków i działek zwracanych przez miasto w związku z decyzjami sądów, wydawanymi po długotrwałych procesach o zwrot mienia odebranego na mocy tzw. Dekretu Bieruta. W 2011 roku około 2 000 nieruchomości wraz ze stojącymi na nich budynkami było objętych roszczeniami przedwojennych właścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców.

Badanie przeprowadzono na grupie 450 mieszkańców Śródmieścia, Woli, Mokotowa, Pragi Północ i Pragi Południe. Połowa z nich mieszka w kamienicach lub ich sąsiedztwie.

***

Stowarzyszenie Warszawa odNowa jest organizacją pozarządową zabiegającą o przyspieszenie odnowy warszawskiej, często zaniedbanej, zabudowy. Wśród członków Stowarzyszenia znajdują się między innymi architekci, varsavianiści, inwestorzy zajmujący się renowacją kamienic oraz mieszkańcy i ludzie pracujący w kamienicach na co dzień.

Zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe, naukowców, urzędników oraz zwykłych mieszkańców Warszawy, którym nie jest obojętna stołeczna architektura.

Celem Stowarzyszenia jest  nawiązanie dialogu wszystkich osób i instytucji uczestniczących w rewitalizacji miasta, aby wspólnie uzgodnić i wprowadzić w życie najlepsze rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie jak najszybsze restaurowanie Warszawy odNowa.
 

Avatar photo

Napisane przez Ciszewski FC

Bezpieczna sobota w Kołbaskowie

Słuch współczesnych ludzi jest zagrożony!