w

VIII Kongres Nowego Przemysłu – czyli jakie zmiany w polskim sektorze energii?

– Kongres ma szczególne znaczenie dlatego, że pozwoli spojrzeć na przyszłość zarówno polskiego, jak i unijnego rynku energii w kontekście celów nałożonych przez Radę Europy w lutym tego roku, a także obfitości regulacji prawnych przyjętych w ramach dotychczasowych przygotowywanych pakietów legislacyjnych, w tym trzeciego pakietu liberalizacyjnego, pakietu klimatyczno-energetycznego, pakietu bezpieczeństwa dostaw, pakietu efektywności energetycznej i pakietu infrastrukturalnego – powiedział Maciej Kaliski , wiceminister gospodarki, w wystąpieniu inaugurującym VIII Kongres Nowego Przemysłu.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej, świat wobec zmian klimatu, europejska energetyka po Fukushimie, inwestycje w energetyce – to pierwsze z tematów, jakie zostały omówione podczas VIII Kongresu Nowego Przemysłu. Uczestnicy odpowiadali na pytania o szansę na gospodarkę niskoemisyjną, możliwość zastąpienia paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii i modele finansowe głównych inwestycji w polskiej energetyce. Pochylili się również nad kondycją sektora ciepłowniczego i kierunkami inwestowania.

– Na pewno Unia Europejska jest już liderem w ograniczaniu emisji i będzie robiła wszystko, żeby ten cel dalej realizować. Tylko czy to w globalnej sytuacji ekonomicznej, spowolnienia gospodarki czy drugiej fali kryzysu nam się uda, to trudno powiedzieć. Trzeba będzie jeszcze policzyć jakim kosztem to się odbędzie, ale determinacja jest i na razie nie ma decyzji ograniczających, zmieniających politykę w tym zakresie, a najbliższa przyszłość pokaże, czy to jest realizowane – mówił Maciej Kaliski, wiceminister gospodarki.

Podobną opinię na temat szans weryfikacji polityki klimatyczno-energetycznej przedstawił Mikołaj Budzanowski , wiceminister Skarbu Państwa wskazując, że problemem nie do przecenienia, oznaczającym ogromne transfery pieniężne poza Unię Europejską jest kwestia zaopatrzenia Unii Europejskiej w gaz.

– W naszym podejściu absolutnym priorytetem jest rynek gazu, który jest problemem nie tylko polskiego społeczeństwa – to jest problem całej Europy. Otóż za gaz, który Europa importuje zza granicy, zostanie zapłacone w 2011 roku ponad 140 mld dolarów. Taka kwota zostanie wytransferowana z granic Unii Europejskiej do głównych dostawców na Wschodzie, na Bliskim Wschodzie, w skali jednego roku. To są ogromne pieniądze, które są wyprowadzane w dobie kryzysu z Unii Europejskiej. Nie ma na to zgody ze strony Europejczyków i nie powinno być zgody ze strony poszczególnych krajów członkowskich, jak również Komisji Europejskiej – mówił Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa.

Pierwszy dzień Kongresu zwieńczyła uroczystość wręczenia wyróżnień „Nowy Impuls”. Nagrody za działania na rzecz zmian i rozwoju polskiego sektora energetyczno-paliwowego odebrał prof. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej oraz przedstawiciele firm: Dalkia Polska, Gaspol, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PKP Energetyka, TAURON Polska Energia, jak również Rynek giełdowy energii elektrycznej, który tworzą Towarowa Giełda Energii i Giełda Papierów Wartościowych.

Drugi dzień VIII Kongresu Nowego Przemysłu przyniósł debaty nad rynkiem gazu w Polsce, biopaliwach i infrastrukturze sieciowej w elektroenergetyce. Uczestnicy szczegółowo omówili inwestycje w sektorze gazowym, kwestie finansowania inwestycji i temat gazu łupkowego w Polsce. Szeroko dyskutowane były również zagadnienia nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach oraz logistyki paliwowej.

W spotkaniu wzięło udział ok. 1000 osób, w tym przedstawiciele zarządów czołowych polskich i europejskich przedsiębiorstw, reprezentanci rządu, parlamentu i administracji publicznej. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się m.in.: Pascal Bonne , Prezes Zarządu Dalkia Polska, Mirosław Bieliński , Prezes Zarządu Energa, Dariusz Brzozowski , Prezes Zarządu EWE energia, Mikołaj Budzanowski , Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Mirosław Dobrut , Prezes Zarządu EuRoPol GAZ, Radosław Dudziński , Wiceprezes Zarządu PGNiG, Grzegorz Górski , Prezes Zarządu GDF SUEZ Energia Polska, Dariusz Jasak , Prezes Veolia Water Solutions & Technologies, Konrad Jaskóła , Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polimex-Mostostal, Henryk Jacek Jezierski , Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju, Dariusz Kobierecki , Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport, Mikael Lemström , Prezes Zarządu Fortum Power and Heat Polska, Henryk Majchrzak , Prezes Zarządu PSE-Operator, Grzegorz Onichimowski , Prezes Zarządu Towarowa Giełda Energii, Maciej Owczarek , Prezes Zarządu ENEA, Bogdan Pilch , Wiceprezes Zarządu GDF SUEZ Energia Polska, Stanisław Rosnowski , Prezes Zarządu Elstar Oils, Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu AREVA Polska, Wiesław Różacki , Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny RAFAKO, Robert Soszyński , Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń, Marek Woszczyk , Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Jarosław Zagórowski , Prezes Zarządu Jastrzębska Spółka Węglowa.

Organizatorem Kongresu Nowego Przemysłu jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.wnp.pl/konferencje/1781.html

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i magazynu Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in. wnp.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, propertynews.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

Wizualne społeczeństwo mobilne według Polycoma

Apteki internetowe – szansa czy ryzyko