Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy i najwybitniejszy mieszkaniec Torunia, urodził się tu 19 lutego 1473 roku, prawdopodobnie w kamienicy przy ulicy świętej Anny. Rocznica jego urodzin jest obchodzona przez UMK jako Święto Uczelni . Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim, gdzie przedstawiciele samorządu i uniwersytetu złożyli kwiaty. Miasto reprezentowali prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.
– Kopernikańskiej Alma Mater Toruń zawdzięcza niezmiernie dużo: światłych obywateli, prężne środowisko naukowe, a także podtrzymanie tradycji związanej z wielkim astronomem – mówi w auli UMK prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dlatego nie tylko w społeczności uniwersyteckiej, ale także w całym Toruniu przeżywamy ten podniosły dzień, patrząc z dumą na świetność naszej uczelni.
177 nowych doktorów i 53 doktorów habilitowanych odebrało dyplomy potwierdzające uzyskanie stopnia naukowego. Wręczono także odznaczenia państwowe i medale "Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni". Wieczorem odbył się Koncert Uniwersytecki – w tym roku zatytułowany "W krainie swingu". Wypełniła go muzyka z lat 30 i 40-tych XX wieku w jazzowych aranżacjach Eljazz Big Band, Chóru Akademickiego UMK i solistki Anny Więckowskiej.
Ważną odsłoną tegorocznych uroczystości było spotkanie z Carlą Rosen-Vacher, córką wybitnego historyka nauki, prof. Edwarda Rosena , badacza historii nauk ścisłych i kopernikologa ze Stanów Zjednoczonych. W Bibliotece Uniwersyteckiej zaprezentowano jego sylwetkę i dorobek badawczy. Carla Rosen-Vacher przekazała toruńskiemu uniwersytetowi wyjątkową spuściznę naukową swego ojca. Dar stanie się częścią cennych kopernikanów gromadzonych w Bibliotece Uniwersyteckiej. W jego skład wchodzą rękopisy opublikowanych i niedokończonych prac naukowych, materiały badawcze i dydaktyczne, korespondencja z naukowcami z całego świata, fotografie, medale, dyplomy i odznaczenia. Pozyskanie tak cennych zbiorów pozwoli polskim naukowcom poszerzyć badania nad Kopernikiem i wzbogacić portal Nicolaus Copernicus Thorunensis , prowadzony wspólnie przez UMK i Gminę Miasta Toruń.