Najważniejszym punktem tegorocznej inauguracji było przekazanie insygniów rektorskich przez ustępującego rektora prof. Andrzeja Radzimińskiego rozpoczynającemu kadencję prof. Andrzejowi Tretynowi. Odbyła się także immatrykulacja studentów I roku – w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie na ręce rektora złożyli przedstawiciele 17 wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w trakcie postępowania rekrutacyjnego. Gościem uroczystości w auli był wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak. Jak co roku w uroczystościach inauguracyjnych na UMK uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta.
– Wspólnota mieszkańców Torunia wciąż spogląda na UMK jak na najcenniejszą perłę w panoramie społecznej kopernikańskiego grodu – mówił podczas uroczystości w auli prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mogę zapewnić, że samorząd naszego miasta podtrzyma najlepsze tradycje kooperacji z uniwersytetem swojego miasta dla dobra społeczności akademickiej i pomyślności Torunia.
Od lat UMK jest wymieniany w rankingach w pierwszej piątce polskich uniwersytetów. Potwierdza to wysoki poziom oferty badawczej i dydaktycznej. Uczelnia liczy dzisiaj 17 wydziałów: Biologii i Ochrony Środowiska, Chemii, Filologiczny, Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Humanistyczny, Matematyki i Informatyki, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk Historycznych, Nauk o Ziemi, Nauk Pedagogicznych, Politologii i Studiów Międzynarodowych, Prawa i Administracji, Sztuk Pięknych, Teologiczny i trzy wydziały Collegium Medicum w Bydgoszczy: Lekarski, Farmaceutyczny oraz Nauk o Zdrowiu. Dwanaście wydziałów posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a jedenaście – doktora habilitowanego.
UMK to także największy pracodawca w regionie: zatrudnia 4400 osób, w tym 2228 pracowników naukowo-dydaktycznych. W tej grupie zatrudnionych jest ponad 500 samodzielnych pracowników naukowych – profesorów i doktorów habilitowanych, 1122 doktorów oraz 476 magistrów i lekarzy.