Portal edukacyjny poświęcony fotografii – Szeroki Kadr – co miesiąc przedstawia kolejny odcinek unikalnej serii „Jak zrobiłem to zdjęcie”, w której znani fotografowie ujawniają tajemnice powstania swoich ulubionych zdjęć. W listopadzie bohaterami artykułu są – niepublikowane wcześniej w internecie – zdjęcia Chrisa Niedenthala. Fotograf, mistrz fotografii dokumentalnej, porządkując swoje archiwum trafił na zdjęcia z początku lat 80-tych. Historię związaną ze zdjęciami odkryć można na www.szerokikadr.pl
Gorąco zachęcamy również do obejrzenia multimedialnego wywiadu z fotografem: http://www.szerokikadr.pl/fotograf_miesiaca/chris_niedenthal
—-
Chris Niedenthal – Polak urodzony i wychowany w Londynie, tam też ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. Do Polski trafił w latach 70-tych i pozostał tu do dziś.Jest członkiem rzeczywistym ZPAF. Współpracował z największymi tytułami prasy światowej, jak „Der Spiegel”, „Geo” czy „Stern”. Był fotografem kontraktowym „Newsweeka”, a następnie „Time’a”.
Fotografia Chrisa Niedenthala to fotoreportaż z wydarzeń historii współczesnej – obrazy rzeczywistości, szarej prawdy i dokument codzienności. Jest autorem najbardziej charakterystycznego zdjęcia z czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Fotografia Czas Apokalipsy została wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie.
Niedenthal był wówczas korespondentem zagranicznym „Newsweeka”. W 1986 roku został laureatem prestiżowej nagrody World Press Photo za umieszczony na okładce „Time’a” portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára. Obecnie Niedenthal współpracuje z Agencją Fotograficzną Forum. Jest autorem licznych wystaw oraz albumów, m.in. Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty (BOSZ 2004) i 13/12. Polska Stanu Wojennego (Edipresse 2006).