Jest to wyraz uznania dla zaangażowania firmy P&G w zwiększanie wydajności energetycznej swoich budynków i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, czego przykładem są osiągnięcia fabryki Gillette w Łodzi. Fabryka ta jest jednym z kilku nielicznych zakładów produkcyjnych na całym świecie, które otrzymały tę nagrodę.
Fabryka Gillette w Łodzi to największy na świecie zakład produkcyjny maszynek do golenia Gillette. Należy ona do Procter & Gamble Co. (P&G) – czołowego producenta dóbr konsumpcyjnych na świecie. W fabryce tej przeprowadzono proces modernizacji instalacji technologicznych, dzięki czemu znacznie zmniejszono zużycie energii przy jednoczesnym wydłużeniu czasu działania i zwiększeniu sprawności systemu. Unowocześnienia zaowocowały także stworzeniem bezpieczniejszego, bardziej komfortowego środowiska pracy, sprzyjającego podnoszeniu wydajności pracowników.
Zakończona w sierpniu 2010 r. modernizacja instalacji technologicznych pozwoliła łódzkiej fabryce Gillette zaoszczędzić setki tysięcy złotych w postaci niższych kosztów energii. Kierownictwo firmy wybrało kompleksowe, wysokowydajne rozwiązania, którymi zastąpiono wcześniejszy system zarządzania i sterowania agregatami chłodniczymi fabryki. Zgodnie z założeniami, zwrot z inwestycji w modernizację instalacji technologicznych powinien zostać osiągnięty w nieco ponad dwa lata od zakończenia prac.
Zanim wybrano konkretne rozwiązania w zakresie modernizacji instalacji technologicznej, Trane i Gillette wykorzystały oprogramowanie Trace™ 700 do stworzenia modelu energetycznego. Pozwoliło to na analizę zalet potencjalnych rozwiązań w oparciu o metodę oceny cyklu życia (Lifecycle Analysis Model). Korzystając z wyników analizy, fabryka Gillette wybrała rozwiązania najlepiej dostosowane do potrzeb zakładu produkcyjnego – zapewniające stałe poziomy temperatury konieczne dla optymalizacji poziomu produkcji i komfortu w fabryce.
Zmodernizowana instalacja umożliwia lepsze zarządzanie wydajnością oraz zapewnia niezawodność systemu. Jest to konieczne do uzyskania precyzyjnego sterowania temperaturą w całym zakładzie. System podlega umowie na stałe usługi serwisowe i konserwacyjne w celu dalszego zwiększenia wydajności systemu oraz uniknięcia nieplanowanych przestojów.
W fabryce zastosowano także inne rozwiązania podnoszące wydajność, w tym wdrożenie zmiennych przepływów wody lodowej oraz chłodnic wentylatorowych w celu uzyskania optymalnych wyników działania. Usprawnienia dotyczyły rozszerzenia zastosowania free-coolingu, które umożliwia wykorzystanie zimnego powietrza z otoczenia do procesu chłodzenia, ograniczając w ten sposób konieczność pracy sprężarek, a zatem zmniejszając zużycie energii.
Szczegóły ceremonii wręczenia nagrody:
· P&G została uhonorowana nagrodą podczas uroczystości, która odbyła się 29 września w zakładzie produkcyjnym Gillette w Łodzi, przy ul. Nowy Józefów 70.
· ManlioValdes, prezes sektora Climate Solutions (Thermo King i Trane) na Europę, Środkowy Wschód, Indie i Afrykę z ramienia Ingersoll Rand, wręczył nagrodę Stefanowi Wysockiemu pełniącemu funkcję dyrektora technicznego w fabryce Gillette.
“Firma P&G działa w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W skali globalnej udało nam się od 2002 roku zmniejszyć poziom zużycia energii w naszych fabrykach o 50 procent” – powiedział Stefan Wysocki, dyrektor techniczny w fabryce Gillette. “Nieustannie poszukujemy sposobów na zwiększenie wydajności energetycznej. Łącząc troskę o środowisko naturalne z poprawą wyników naszej firmy, możemy rozwijać się w sposób zrównoważony.”
Przeprowadzona modernizacja to istotny krok pozwalający stworzyć wysokowydajny budynek, zapewniający pracownikom wygodną, bezpieczną i zdrową przestrzeń. Wysokowydajne budynki muszą spełniać specjalne normy w zakresie zużycia energii i wody, niezawodności systemu i bezawaryjnego czasu działania, komfortu użytkowników, a także innych czynników. Normy te zostały ustalone w celu ułatwienia właścicielom i użytkownikom budynków osiągania ich celów biznesowych.
Zaangażowanie w zrównoważony rozwój wpisane jest w misję P&G i wynika z głębokiego rozumienia konsumentów oraz dążenia do poprawy jakości ich życia, teraz i w przyszłości. Wysiłki te mają pomóc firmie w osiągnięciu celu w postaci redukcji w latach 2007-2012 zużycia energii w przeliczeniu na jednostkę produkcji o 20 procent. Firma jest na najlepszej drodze do realizacji tego założenia. P&G realizuje także długoterminową wizję zrównoważonego rozwoju, która zakłada zasilanie wszystkich fabryk za pomocą energii pochodzącej w całości z odnawialnych źródeł.50 percent at our operational sites,” said Wysocki. “We are constantly looking for ways to positively influence energy efficiency levels, to help our business and to positively impact the environment.”
Aby dowiedzieć się więcej o wysoko wydajnych budynkach, zapraszamy na stronę: www.trane.com/highperformancebuildings.
Informacje o Ingersoll Rand
Ingersoll Rand (NYSE:IR) to światowy lider w zakresie tworzenia i utrzymywania bezpiecznych, komfortowych i efektywnych warunków otoczenia na rynku komercyjnym, mieszkaniowym i produkcyjnym. Nasi pracownicy i rodzina marek firmy — w tym Club Car®, Hussmann®, Ingersoll Rand®, Schlage®, Thermo King® i Trane® — współpracują na rzecz podnoszenia jakości i komfortu powietrza w mieszkaniach i budynkach, doskonalenia metod transportu i zabezpieczania produktów spożywczych i nietrwałych, zabezpieczania domów i obiektów komercyjnych oraz podnoszenia produktywności przemysłowej i wydajności. Rozwiązania firmy Trane optymalizują środowiska we wnętrzach dzięki szerokiej ofercie wydajnych energetycznie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, usługom budowlanym i kontraktowym, dostawie części zamiennych i zaawansowanym systemom sterującym. Ingersoll Rand to warta 14 miliardów dolarów światowa firma zaangażowana w ekologiczne praktyki handlowe w obrębie firmy oraz z uwzględnieniem klientów. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.ingersollrand.com.
Wysokowydajne budynki Trane
Firma Trane tworzy innowacyjne, wysokowydajne budynki stosując wyjątkową metodologię, która łączy analizę energetyczną, finansową oraz analizę działania ze specjalistycznymi usługami oraz dostępnym finansowaniem. Wysokowydajne budynki są bezpieczne, komfortowe i energooszczędne. Spełniają specjalne normy dotyczące zużycia energii i wody, niezawodności systemu i czasu działania, zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, komfortu użytkowników i ich bezpieczeństwa oraz innych czynników. Wysokowydajne budynki pozwalają właścicielom i użytkownikom na podnoszenie wydajności i osiąganie celów biznesowych przy zastosowaniu zaplanowanych, dobrze działających standardów, opracowanych, monitorowanych i stale aktualizowanych dla uzyskania określonych wyników w wyznaczonych ramach. W celu uzyskania dalszych informacji dotyczących wysokowydajnych budynków, zapraszamy na stronę internetową www.trane.com/highperformancebuildings