Głos można oddać korzystając z aplikacji na Facebooku >> www.facebook.com/swiecsie?sk=app_386474028102368&app_data=11
Na podstawie zdjęć przystrojonych miejskich choinek, ulic oraz rynków i placów internauci zdecydują o tym, która miejscowość świeci w tym roku najpiękniej. W ubiegłym roku Toruń wygrał etap wojewódzki, mieszkaniec naszego miasta Andrzej Chrystyniak zrobił najlepsze zdjęcie w konkursie fotograficznym, towarzyszącym plebiscytowi, a w rywalizacji ogólnopolskiej zajęliśmy 9. miejsce. W tym roku możemy być jeszcze lepsi – zagłosujmy na Toruń! Udział w plebiscycie jest bezpłatny, a nagroda główna zostanie przekazana na cel charytatywny. Zwycięskie miasto otrzyma prezent w postaci energooszczędnego sprzętu AGD o łącznej wartości 10 tyś. złotych, który przeznaczy na wsparcie domu dziecka lub inny cel społeczny.
Konkurs to dla miasta doskonała okazja na promocję miasta w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Plebiscytowi towarzyszy ogólnopolska akcja informacyjna, której partnerami są m.in. gazeta.pl i lokalne wydania "Gazety Wyborczej". W ubiegłorocznej edycji konkursu pojawiło się ponad 50 publikacji w prasie oraz 420 informacji w Internecie. O współzawodnictwie miast dowiadują się także setki tysięcy osób odwiedzających www.SwiecSie.pl oraz profil projektu na Facebooku, który ma obecnie ponad 51 500 fanów. Pomysłodawcą i głównym sponsorem IV edycji konkursu "Świeć się" – Plebiscyt Miast jest Grupa ENERGA.
Etapy głosowania:
- Od 3 do 12 grudnia 2012 roku internauci wybierają najpiękniejsze świąteczne miasto z województwa, które następnie będzie walczyć z pozostałymi piętnastoma finalistami z całego kraju
- Od 28 grudnia 2012 do 6 stycznia 2013 roku odbędzie się etap ogólnopolski.
W Toruniu pierwsze elementy świątecznego oświetlenia ulic pojawiły się w grudniu 2003 roku. Na 50 latarniach wzdłuż ulic Chełmińskiej, Różanej i wokół Ratusza Staromiejskiego zawieszono śnieżne gwiazdy, nad głównym deptakiem – ulicą Szeroką 14 sznurów z lampkami, a na budynkach Ratusza Staromiejskiego i Dworu Artusa dekoracyjne napisy z motywami świątecznymi. Siatkami lampek zostały również ozdobione drzewa na Rynku Staromiejskim. Do akcji iluminowania starówki włączyli się toruńscy handlowcy, skupieni przy ul. Szerokiej, Królowej Jadwigi i św. Katarzyny, których wsparcie pozwoliło zakupić dodatkowe elementy świetlne. W kolejnych latach miasto wzbogacało zestaw świątecznego oświetlenia o nowe sznury lampek i nowe zawieszki na latarnie, przybywało też na starówce świątecznie dekorowanych ulic. Wyjątkową, do obejrzenia tylko w Toruniu dekoracją latarni stały się od 2005 roku postacie prof. Filutka w mikołajowej czapce – bohatera komiksu Zbigniewa Lengrena, który był związany z miastem. W 2008 roku w dwóch miejscach starówki pojawiły się też 3,5-metrowe, świetliste anioły, nawiązujące do herbu Torunia. Obecnie w czasie świąt iluminowane są wszystkie ważniejsze ulice starówki, w tym m.in. Rynek Staromiejski, Rynek Nowomiejski i ul. Szeroka. Poza starówką świąteczne dekoracje można napotkać przy Szosie Chełmińskiej i na ul. Żółkiewskiego.
Istniejące iluminacje są uzupełniane o nowe elementy, bądź sukcesywnie wymieniane na nowe technologie, w zależności od potrzeb. Ostatni duży wydatek dotyczył zakupu w 2010 roku oświetlenia na choinkę na Rynku Staromiejskim za ok. 30.000 zł.