Mistrz Mowy Polskiej to program, w którym wyróżniane są i promowane osoby publiczne mówiące poprawnie, mądrze i pięknie po polsku. Wyboru laureatów dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie. Od ubiegłego roku konkurs odbywa się w poszerzonej i wzbogaconej formule. Powołana została Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, sprawująca pieczę nad skarbnicą ojczystej mowy. Oprócz współpracy z organizatorami i jurorami konkursu, Akademia stawia sobie za cel wyłanianie i nagradzanie placówek życia publicznego szczególnie zasłużonych w pielęgnowaniu i kultywowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.
W tegorocznej edycji programu do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowano 12 osób, a do tytułu Kuźni Mowy Polskiej 6 instytucji. Ta ścisła czołówka została wyłoniona z dużej grupy lokalnie zgłoszonych kandydatów. 21 maja 2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nominacji oraz publiczna prezentacja finalistów. Od tego momentu trwał ogólnopolski plebiscyt, w czasie którego wszyscy Polacy mogli wskazywać spośród nominowanej dwunastki swoich faworytów – na stronie internetowej akcji i poprzez sms. Głosowanie, w którym każdy mógł codziennie oddać swój głos, trwało niemal do samego końca – 23 września.
Wreszcie nadszedł dzień finałowej gali i ogłoszenia wyników konkursu. W tym roku na jej miejsce organizatorzy wybrali własnie Toruń. W Dworze Artusa zgromadziła się 24 września cała plejada postaci polskiej kultury i życia publicznego. Na nominowanych czekało zaś najtrudniejsze zadanie – 2-minutowa prezentacja przed jury i zgromadzoną publicznością na dowolny temat, eksponująca walory krasomówcze kandydata. W kolejności alfabetycznej swoje przemowy wygłosili: Dariusz Bereski, Andrzej Byrt, Wanda Chotomska, Arkadiusz Jawień, Janusz Kutta, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Majewski, Katarzyna Pakosińska, Beata Pawlikowska, Krzysztof Pietraszkiewicz i Jerzy Stępień. W zastępstwie nieobecnego Aleksandra Kwaśniewskiego jego szarfę nominata odebrał wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.
Ostatecznie po krótkiej debacie jury wyłoniło 4 równorzędnych Mistrzów Mowy Polskiej, którymi zostali:
- Wanda Chotomska – pisarka
- Olgierd Łukaszewicz – aktor
- Piotr Majewski – dziennikarz
- Krzysztof Pietraszkiewicz – bankowiec
Vox Populi, czyli głosami internautów, tytuł Mistrza Mowy Polskiej otrzymał też toruński aktor Dariusz Bereski.
Dariusz Bereski w swojej prezentacji mówił o swoich fascynacjach literackich i roli polszczyzny w zawodzie aktora, Piotr Majewski opowiedział historię o tajemniczych początkach astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika.
Tytuły Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyli: ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta dzieciom" Fundacji ABCXXI, której jedną z głównych animatorek jest torunianka Elżbieta Olszewska oraz Teatr Parabuch – Amatorski Teatr z Warszawy.
Nominowani do tytułu byli również: Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki, audycja dla dzieci Programu I Polskiego Radia "Jedynka dzieciom", Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie i Jarosławskie Potyczki Ortograficzne.
XII edycja Programu Mistrz Mowy Polskiej była objęta patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.
Warto wiedzieć:
Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji Programu był Bogdan Chojna – autor wielu istniejących do tej pory programów, akcji społecznych i konkursów gospodarczych, jak choćby – znanego powszechnie -"Teraz Polska". Mimo śmierci jego twórcy, Program Mistrz Mowy Polskiej przetrwał do dziś, a jego dwanaście kolejnych edycji cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników – instytucji oraz osób i środowisk opiniotwórczych, w tym także mediów. Więcej informacji: www.mistrzmowy.pl