Już niebawem przerwa w opłacaniu składek ZUS stanie się faktem. 9 maja 2024 roku została uchwalona ustawa, która wprowadza istotne zmiany, umożliwiając przedsiębiorcom skorzystanie z tzw. wakacji składkowych.
Sprawdź, od kiedy można korzystać z wakacji składkowych ZUS i jakie warunki należy spełnić.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek ZUS przysługują Ci niezależnie od formy opodatkowania. Oznacza to, że obejmuje zarówno podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem, jak i tych, którzy korzystają z karty podatkowej.
Możesz zostać zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej lub przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego prawa nie możesz skorzystać, jeśli jesteś:
- osobą współpracującą,
- twórcą lub artystą,
- osobą prowadzącą działalność w wolnym zawodzie,
- wspólnikiem (z wyjątkiem wspólników spółki cywilnej),
- akcjonariuszem,
- komplementariuszem,
- osobą prowadzącą szkoły publiczne lub niepubliczne.
Czy są jakieś dodatkowe wykluczenia?
Dodatkowo nie możesz skorzystać z wakacji składkowych, jeśli należysz do:
- osób świadczących usługi na rzecz swoich byłych pracodawców (w tym samym zakresie prac i określonym w przepisach okresie po zakończeniu zatrudnienia),
- płatników składek zatrudniających więcej niż 9 pracowników,
- osób zatrudnionych na umowę o pracę, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą i osiągają co najmniej minimalne wynagrodzenie,
- przedsiębiorców, którzy w ciągu 2 lat przed złożeniem wniosku nie uzyskali przychodu z działalności gospodarczej lub których roczny przychód przekroczył 2 miliony euro.
Co obejmuje zwolnienie w ramach wakacji składkowych?
Marta Zielińska, doradca podatkowy i księgowa z kancelarii współpracującej z Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych objaśnia:
W ramach wakacji od ZUS przedsiębiorcy mogą skorzystać z jednorazowego zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w roku. Zwolnienie to obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, w tym składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Aby uniknąć płacenia dobrowolnej składki chorobowej, należy być objętym tym ubezpieczeniem na miesiąc przed oraz w dniu złożenia wniosku. Podczas wakacji składkowych pozostanie do opłacenia tylko obowiązkowa składka zdrowotna, która musi być uregulowana w dotychczasowym terminie.
Kiedy będzie można skorzystać z pierwszych wakacji składkowych?
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 roku. Dopiero od tego momentu będzie można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Zgodnie z ustawą, wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym ten, za który zechcesz skorzystać z ulgi. Oznacza to, że z wakacji składkowych możesz skorzystać najwcześniej w grudniu 2024 roku.
Efekty finansowe tej ulgi będą odczuwalne później, ponieważ składki za grudzień płaci się do 20 stycznia. Dlatego przedsiębiorcy realnie zaoszczędzą dopiero w 2025 roku. Dla płatników “dużego ZUS” oznacza to oszczędność 1600,32 zł. Jednakże biorąc pod uwagę fakt braku możliwości odliczenia składek od podstawy opodatkowania, realna oszczędność będzie nieco niższa. – dodaje właścicielka Kancelarii Podatkowej Marta Zielińska z Bielska Podlaskiego
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Wniosek możesz przesłać przez platformę ZUS PUE. Powinien zawierać podstawowe informacje o Tobie jako przedsiębiorcy oraz oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków uprawniających do ulgi. Wśród wymaganych dokumentów znajduje się m.in. oświadczenie o pomocy de minimis, czyli wsparciu otrzymanym od państwa. Jeśli zechcesz skorzystać ze zwolnienia, musisz mieć limit pomocy de minimis równy sumie składek, z których chcesz zostać zwolniony.
Czy skorzystanie z wakacji od ZUS to zawsze dobry pomysł?
Okazuje się, że nie dla wszystkich.
Płatnicy opłacający ZUS od wyższej podstawy, otrzymają refundację składki jedynie do wysokości najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Oznacza, że po skorzystaniu z jednorazowej ulgi ich przyszłe świadczenia np. zasiłek chorobowy czy macierzyński będą niższe. Takich przypadków jest znacznie więcej – podsumowuje Marta Zielińska.
Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów księgowych lub doradców podatkowych i skonsultować z nimi decyzję odnośnie opłacalności i celowości skorzystania z wakacji składkowych.
Wakacje od ZUS – co oznaczają dla biur rachunkowych?
Wprowadzenie wakacji ZUS w 2024 roku niesie ze sobą konsekwencje także dla biur rachunkowych. Przede wszystkim, oznacza to zwiększenie zakresu usług świadczonych przez biura, ponieważ przedsiębiorcy będą potrzebowali wsparcia w zrozumieniu nowych przepisów oraz w procesie składania wniosków o zwolnienie z opłacania składek. Biura rachunkowe spodziewają się większego zainteresowania swoimi usługami.
Dla księgowych ta zmiana to zarówno wyzwanie, jak i szansa na rozszerzenie swojej oferty usług i umocnienie relacji z klientami.