w

Test na ojcostwo w ciąży – pewny i jednoznaczny wynik

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży i dlaczego zawsze jest pewny?

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki i wymazu z policzka ojca

To najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo na świecie, które można wykonać już od 8. tygodnia ciąży. Do realizacji pobiera się krew od kobiety (podobnie jak do morfologii) oraz wymaz z policzka mężczyzny. Z pobranej krwi izolowane jest także DNA dziecka, które krąży w krwiobiegu matki w okresie ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego i dowolnych próbek rodziców

Pobranie próbek płynu owodniowego jest możliwe podczas badań w ciąży po 15. tygodniu. Od rodziców można przekazać dowolny materiał, np. wymazy z policzka, używaną maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów czy inne przedmioty używane przez osobę badaną.

Na podstawie płynu owodniowego można nie tylko sprawdzić ojcostwo, ale też stan zdrowia dziecka (badając je w kierunku m.in. zespołu Downa).

Badanie na ojcostwo w ciąży – tak samo pewne jak to po narodzinach

Fragmenty DNA, które są poddawane analizie w teście na ojcostwo, nigdy się nie zmieniają. Są one ustalone już w momencie poczęcia. Co więcej, śą też identyczne w każdej komórce ludzkiego organizmu.

To dlatego wynik badania genetycznego na ojcostwo zawsze jest pewny i jednoznaczny – bez względu na to, czy zostanie ono wykonane przed narodzinami dziecka czy po. Rodzaj próbek także nie ma znaczenia i każda jest tak samo pewna.

Dlaczego warto sprawdzić ojcostwo już w ciąży?

Wynik badania genetycznego umożliwia zyskanie pewności na całe życie. W ciąży pozwala dodatkowo zmniejszyć stres towarzyszący przyszłej matce, co korzystnie wpływa nie tylko na nią, ale też rozwijające się dziecko. Pewność co do ojcostwa daje również możliwość lepszego przygotowania się do roli rodziców.

W wielu przypadkach pozwala też unormować prawną sytuację rodziny – mężczyźni pewni ojcostwa często decydują się uznać dziecko jeszcze przed narodzinami. Wynik badania na ojcostwo w ciąży może też pomóc kobiecie w uprawdopodobnieniu ojcostwa. Uprawdopodobnienie jest niezbędne, by kobieta mogła złożyć pozew o pomoc finansową przez 3 miesiące ciąży i 3 miesiące po porodzie.

Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl/
Zdjęcie:  © Andriy Popov/ 123rf.com 

Avatar photo

Napisane przez Barbara Prokurat

Ponad połowa Polaków nie zabezpiecza dostępu do swoich smartfonów

Wyższe zasiłki i stypendia. Urząd pracy w czerwcu podniósł stawki