w , ,

Tarcza Antykryzysowa – do kiedy można składać wnioski do urzędów pracy?

Tarcza Antykryzysowa, wprowadzona w celu łagodzenia negatywnych skutków gospodarczych w następstwie pandemii, daje możliwość skorzystania przedsiębiorcom z wielu form wsparcia. Wśród nich są te, przyznawane przez urzędy pracy, zarówno wojewódzkie, jak i powiatowe. Zbliża się termin, w którym wiele z tych wsparć zostanie zakończonych. Chyba że Rada Ministrów, wprowadzając nowe przepisy, wydłuży okres na składanie wniosków.

Wojewódzkie urzędy pracy

Wojewódzkie urzędy pracy przyznają trzy rodzaje wsparcia dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Dofinansowanie, o które mogą się starać pracodawcy dotyczy właśnie wynagrodzeń zatrudnionych osób.
Pierwszym dofinansowaniem, które pojawiło się w kwietniu 2020 r. jest „Wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art.15g)”.
Kolejnym wsparciem, które pojawiło się w czerwcu 2020 r. jest „Świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)”.

Zgodnie z art. 15gh ustawy  z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wnioski o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g i art. 15gg, mogą być składane do dnia 10 czerwca 2021 r. Co ważne, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g i art. 15gg, może być udzielane do dnia 30 czerwca 2021 r.

Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą korzystać z tych wsparć składając wnioski do 10 czerwca 2021 r. i czerwiec jest ostatnim miesiącem, który można uwzględnić w dofinansowaniu. Przykładowo, we wnioskach składanych w maju można uwzględnić tylko maj i czerwiec (pomimo tego, że wsparcie przysługuje na 3 miesiące), a we wnioskach składanych w czerwcu (najpóźniej 10 czerwca) można uwzględnić tylko jeden miesiąc, czyli czerwiec.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku „Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art. 15gga)”, a więc wsparcia skierowanego do przedsiębiorców z określonym przeważającym PKD. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (m.in. zmieniające § 3) przedsiębiorcy mogą wysyłać wnioski, wyłącznie przez moduł praca.gov.pl, do 30 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że pracodawcy mogą uzyskać pełne, trzymiesięczne wsparcie, nawet wówczas, gdy wyślą wniosek w czerwcu.

Powiatowe urzędy pracy

Powiatowe urzędy pracy również oferują przedsiębiorcom kilka rodzajów wsparć w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym także przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników. Większość z dofinansowań obowiązuje do końca czerwca, a wnioski można składać do 10 czerwca.

W tym przypadku podstawę prawną stanowi art. 31zzn ustawy  z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Czytamy w nim:

1.  Wnioski o przyznanie wsparcia, o których mowa w art. 15zzb–15zze oraz art. 15zze2, mogą być składane do dnia 10 czerwca 2021 r.
2. Wsparcie,  o którym  mowa  w art. 15zzb–15zze  oraz  art. 15zze2, może być udzielane do dnia 30 czerwca 2021 r.

A więc, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia: „Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)”, które przysługuje na 3 miesiące, składając wniosek w maju mogą objąć dofinansowaniem wynagrodzenia wyłącznie za maj i czerwiec. Składając wniosek w czerwcu (najpóźniej 10 czerwca) tylko czerwiec.

Tak samo wygląda sytuacja ze wsparciami: „Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)” oraz „Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)”.

Również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, którzy chcą skorzystać ze wsparcia: „Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)” mogą składać wnioski do 10 czerwca. I tak, składając wniosek w maju można wnosić o przyznanie dofinansowania na maj i czerwiec, składając wniosek w czerwcu (najpóźniej 10 czerwca) tylko czerwiec.

Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali jeszcze z jednorazowego wsparcia „Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców (art.15zzd)” mogą zawnioskować o nią do 10 czerwca.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców ubiegających się o Dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to wsparcie skierowane do przedsiębiorców z określonych branż. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (m.in. zmieniające § 9) przedsiębiorcy mogą wysyłać wnioski, wyłącznie przez moduł praca.gov.pl, do 31 sierpnia 2021 roku.  

 

Avatar photo

Napisane przez Joanna Niemyjska

Kaspersky rzuca nieco światła na ekosystem cyberprzestępczy

Kaspersky wykrywa kolejnego brazylijskiego trojana bankowego atakującego na skalę globalną