w , ,

Szpital w Nowym Sączu jednym z najbardziej obleganych w małopolsce!

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) po zimie podsumował ilość wykonanych zabiegów, było ich ponad 4500 !!! Rocznie jest to prawie 20 000 !!! Liczby mówią same za siebie. Nowosądecki SOR to jedno z najbardziej obłożonych tego typu placówek w Małopolsce.

Z danych statystycznych wynika, iż średnio przyjmowanych jest ok. 1500 miesięcznie osób w SOR, z różnymi przypadkami, od złamań spowodowanych uprawianiem sportów (narciarze) po ofiary bardzo poważnych wypadków samochodowych.

Najczęstszymi urazami, z którymi pojawiają się pacjenci to skręcenia czy złamania, które wynikły podczas normalnego funkcjonowania w mieście, pracy czy w domu. Znikomy jest odsetek osób z urazami typowo sportowymi, które mogły się wydarzyć przy uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny sportowej– relacjonuje Witold Górecki , ordynator SOR

Liczby

Dokładniejsze dane zostały już sprawdzone i tak:

W grudniu 2011 r było 1467 zabiegów, w styczniu 1646, a w luty, 1450.

Rocznie zbiera się prawie 20 000 zabiegów.

GIPS – konieczność czy przeszłość?

W obecnym czasie gips coraz rzadziej używany jest do unieruchamiania kończyn. Opaski gipsowe co prawda spełniają swoją funkcję, ale po pierwsze są ciężkie, a po drugie nie wygodne. Pacjenci coraz częściej decydują się na używanie tzw. ortez, czyli opasek unieruchamiających kończyny z możliwością nakładania i ściągania w dowolnym momencie.

Używanie ortez jest bardzo wygodne, można je ściągnąć w każdej chwili, jest to bardzo przydatne w celach utrzymania higieny ciała. Dużym atutem jest również wygoda używania, gdyż są kilka razy lżejsze niż zwykły opatrunek gipsowy– stwierdza Witold Górecki .

OBSŁUGA

SOR pracuje non stop, czyli 24 h na dobę. Codziennie SOR jest obsługiwany przez kilkanaście osób. Zawsze jest na stałe 3 lekarzy, internista lub kardiolog oraz 2 chirurgów. Oprócz tego jest aż 10 pielęgniarek, które obsługują poszkodowanych.

W każdej chwili również ze szpitala może być wezwany lekarz specjalista np. chirurg dziecięcy, jeśli zaistnieje tak potrzeba. Ze względu na bardzo dużą ilość pacjentów, w pierwszej kolejności przyjmowane są osoby, u których występuje zagrożenie życia np. ofiary z wypadków samochodowych.

PRESS ROOM

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Zelek

e-mail: [email protected]

tel. kom. +48 795 404 582

Marcin Wojtkiewicz-Donhefner

e-mal: [email protected]

www.made-efekt.pl

tel. kom. + 48 535 502 477

Unicorn Media dla kancelarii radców prawnych

„Gwiazdą być” według Bohoboco