Ranking od 11 lat publikuje tygodnik Wspólnota, analizując wszystkie wydatki bieżące w dziale klasyfikacji budżetowej "administracja publiczna", z wyjątkiem wydatków na remonty bieżące.
– Mechanizmy oszczędzania, które wprowadziliśmy kilka lat temu, zdają egzamin – komentuje ranking prezydent Torunia Michał Zaleski. – Stale prowadzimy monitoring kosztów bezpośrednich, stanowiących największą część wydatków miasta. Łączymy siedziby, a firmy obsługujące administrację wyłaniamy w przetargach. Dbamy także o jakość sprzętu i jego wydajność, wymieniamy okna, ocieplamy budynki i monitorujemy zużycie ciepła, a w zakresie łączności zewnętrznej i wewnętrznej mamy wynegocjowane bardzo korzystne umowy z operatorami sieci telefonicznych. Ponadto – co może wydawać się drobiazgiem, ale także wpływa na zmniejszenie wydatków – nasza korespondencja roznoszona jest przez gońców – oszczędzamy tu ok. 40 % kosztów bezpośrednich oraz korzystamy z prowadzonego przez firmę zewnętrzną monitoringu mediów, ograniczając w ten sposób zakup wydawnictw. Toruński urząd dysponuje również własną siecią światłowodową, dzięki czemu obieg dokumentów odbywa się w znacznej mierze drogą elektroniczną.
Umiejętne zarządzanie kosztami funkcjonowania urzędu to również zasługa systematycznego audytu procedur wewnętrznych (UMT posiada certyfikat ISO 9001:2001) oraz wprowadzenia w 2008 roku motywacyjnego systemu wynagrodzeń, który zwiększa efektywność pracy.
Warto przypomnieć, że w 2013 roku urząd przystąpi do przetargu na energię elektryczną wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, licząc, że uda się w ten sposób pozyskać korzystniejszą cenę za energię, również dla potrzeb administracji.
W rankingu tygodnika Wspólnota na kolejnych miejscach uplasowały się: Lublin, Białystok, Kraków i Bydgoszcz.