W Bytomiu-Miechowicach w pierwszym miesiącu wakacji odbyło się szkolenie „Wolontariusze dla Bobrka” i Festiwal Zabawy.
Celem szkolenia było przygotowanie ludzi do pracy środowiskowej z dziećmi i młodzieżą na podwórkach bytomskiego Bobrka. Pedagodzy ulicy działający w Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Luterańskiego w Polsce pracują na ulicach tej jeden z najtrudnieszych dzielnic Bytomia już od dłuższego czasu.
Pomysł na szkolenie zrodził się z pilnej potrzeby pozyskania nowych osób, które zechciałyby pomóc pedagogom ulicy w ich regularnej pracy w dzielnicy, jak również podczas specjalnych wydarzeń organizowanych na rzecz dzieci i młodzieży z Bobrka. Zajęcia oferowane przez Grupę Pedagogów Ulicy
„UNO” cieszą się dużym zainteresowaniem, niestety pedagodzy nie są w stanie dotrzeć do większej ilości dzieci z uwagi na ograniczenia kadrowe.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach partnerskiego projektu „Szkoła Mobilna” dofinansowanym przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem projektu jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach. Warsztaty prowadzili Monika i Robert Cieślarowie (pedagodzy ulicy CME), ks. Grzegorz Giemza (dyrektor CME, superwizor i wiceprezes Towarzystwa Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce), Beata Domaszewicz (animatorka, założycielka Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” z Radomia oraz Magdalena Wesner (koordynator ds. wolontariatu w CME). Osoby, które ukończyły szkolenie jako wolontariusze zaangażowały się w prowadzenie Festiwalu Zabawy w dzielnicy Bobrek, praktycznie zaraz po jego zakończeniu.
Festiwal rozpoczynał się codziennie o godzinie 14.00 i trwał trzy godziny przez cztery dni. Miejscem spotkań był pl. Drzymały. Festiwal miał kilka stref zabaw i był tak różnorodny, że każda grupa wiekowa dzieci mogła znaleźć coś dla siebie. Były spotkania z Klaunem, balonowe rękodzieło, malowanie twarzy, warsztaty tworzenia papierowych kwait, ozdób z masy solnej czy zajęcia malarskie. W strefie szalonej zabawy, królowała kolorowa chusta i tunel animacyjny oraz Gibbon, czyli certyfikowana taśma, po której chodzi się jak po moście. Była także strefa ruchu i gier planszowych.
Organizatorzy zapewnili dzieciom mały poczęstunek, owoc i napój, których ze względu na ciągle rosnącą liczbę adeptów zabawy, czasami brakowało. Pierwszego dnia było około 60 uczestników, a ostatniego dnia uczestników niepełnoletnich było już ponad 120. Wielu dzieciom towarzyszyli także ich rodzice i dziadkowie.
Festiwal Zabawy miał na celu aktywizację i integrację rożnych grup wiekowych i podwórkowych oraz wskazanie na alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci w ich własnym środowisku. Drugim celem było sprawdzenie, czy takie narzędzie może być użyteczne w codziennej pracy pedagogów ulicy w okresie letnio-jesiennym. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” w ramach projektu FIO od sierpnia do października br., na różnych podwórkach i miejscach na Bobrku, będzie prowadzić alternatywną edukację poprzez zabawy i gry. A wszystko to dzięki czterokołowemu, kolorowemu wózkowi, który przez te cztery dni stał się stałym narzędziem, pomocą i atrakcją.
Zorganizowanie „Festiwalu zabawy” było możliwe dzięki finansowemu wsparciu: Gminy Bytom, Programie Obywatelskiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska i Światowej Federacji Luterańskiej.
Więcej o działaniach pedagogów ulicy z CME na http://streetworker.blogspot.com/ i http://cme.org.pl/index.php?D=138