w

SUP przedstawił stanowisko ukraińskiego biznesu na wpływowym europejskim forum EFNI

Przedstawiciele Związku Ukraińskich Przedsiębiorców wzięli udział w Europejskim Forum Nowych Idei EFNI, które zgromadziło ponad 1500 uczestników. Forum odbywało się w polskim Sopocie przez trzy dni, od 16 do 19 października. EFNI, organizowane przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, od 15 lat jest jednym z największych europejskich forum nowych idei. W tym roku forum zgromadziło wyjątkowo wysoką reprezentację, która przerosła wszelkie oczekiwania uczestników i gości – sale konferencyjne były przepełnione podczas dyskusji panelowych. Politycy, biznesmeni, eksperci i przedstawiciele opinii publicznej z Polski, Szwecji, Belgii, Hiszpanii i Ukrainy wzięli udział w kilkudziesięciu dyskusjach na temat nowych globalnych trendów, zagrożeń i wyzwań. Trzydniową konferencję otworzył Premier Polski Donald Tusk, który skupił się na wyzwaniach zjednoczonej Europy i priorytetach Polski podczas jej prezydencji w Radzie UE.

Istotne jest, że konferencja odbyła się na niedługo przed przełomową sześciomiesięczną prezydencją Polski w UE – pierwszą prezydencją z nową Komisją Europejską i prezydencją, podczas której mają zostać otwarte klastry rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Dwa panele forum były poświęcone odbudowie Ukrainy i jej perspektywom europejskim, z udziałem Prezesa Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Viacheslava Klymova i Dyrektor Wykonawczej Związku Kateryny Glazkovej.

Podczas polskiej prezydencji w UE ważne jest otwarcie klastrów negocjacyjnych z Ukrainą, aby proces negocjacji na poziomie eksperckim mógł zostać znacznie przyspieszony, jak zauważyli eksperci na forum. Chodzi również o to, aby ryzyko i obawy unijnego biznesu związane z otwarciem wspólnych rynków UE dla Ukrainy zamienić w szanse i nowe, korzystne dla obu stron partnerstwa. Dlatego kierownictwo SUP uznało za konieczne wzięcie udziału w dyskusjach forum. 

Viacheslav Klymov, Prezes SUP i współwłaściciel grupy Nova Post, dołączył online do dyskusji poświęconej odbudowie Ukrainy. Podkreślił wytrzymałość ukraińskiego biznesu działającego w obliczu wojny i ciągłych ataków Rosji, które niszczą infrastrukturę w Ukrainie. „Zawsze mamy plan A i plan B na różne sytuacje. Staliśmy się ekspertami w zarządzaniu ryzykiem i odpornością biznesową. Na przykład, kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, ustanowienie przepływów logistycznych i wznowienie działalności zabrało nam tylko cztery godziny” – powiedział Klymov o tym, jak Nova Post była w stanie dostosować się do pracy w warunkach wojny.

Prezes SUP podkreślił znaczenie zaangażowania zarówno prywatnych ukraińskich firm, jak i zagranicznych inwestorów w odbudowę Ukrainy, a także partnerstwa biznesowego w tym procesie. Jako przykład takiej udanej współpracy Klymov podał współpracę Nova Post w Polsce z polską firmą logistyczną InPost. 

Biznesmen jest przekonany, że aby przyspieszyć proces odbudowy Ukrainy, rząd powinien zrobić jak najwięcej, aby chronić interesy prywatnych inwestorów i przedsiębiorców, zarówno ukraińskich, jak i międzynarodowych. Klymov jest przekonany, że prywatny biznes odegra kluczową rolę w odbudowie Ukrainy.

Z kolei Paweł Kowal, pełnomocnik Rządu RP ds. odbudowy Ukrainy i poseł na Sejm RP, wyraził bezwarunkowe poparcie dla integracji Ukrainy z UE i NATO oraz zauważył, że procesy te będą przebiegać równolegle. Polski polityk jest również przekonany, że Polska weźmie udział w kompleksowej odbudowie Ukrainy: „Kiedy myślimy o tym, jak pomóc w odbudowie Ukrainy, rozumiemy, że nie chodzi tylko o odbudowę mostu lub autostrady, ale także o zmiany, które przyjdą do Ukrainy po wojnie – obejmuje to nowo zbudowany sektor energetyczny, infrastrukturę i fundamentalne zmiany w społeczeństwie” – powiedział polityk. Kowal wezwał przedsiębiorców, którzy mają pomysły na udział w odbudowie Ukrainy, do niezwłocznego przesłania ich bezpośrednio do jego biura.

Podczas dyskusji panelowej na forum Dyrektor Wykonawcza SUP Kateryna Glazkova podkreśliła, że rynek europejski jest wysoko konkurencyjny, a celem SUP jest pomoc ukraińskim przedsiębiorcom w zrozumieniu jego zasad i zasad UE. Kolejnym priorytetem SUP jest udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Głos ukraińskiego biznesu musi być słyszalny. Ponadto SUP organizuje wydarzenia na poziomie międzynarodowym i uczestniczy w forum wysokiego szczebla, promując ukraińskie firmy na rynkach UE, powiedziała Kateryna Glazkova.

Udział przedstawicieli ukraińskich stowarzyszeń biznesowych w forum takiego szczebla jak EFNI jest niezwykle ważny, ponieważ jest to platforma, na której politycy, eksperci, przedstawiciele KE i biznesmeni z wielu krajów dyskutują o wspólnej przyszłości Europy. Dyskusje obejmują szeroki zakres tematów: od przywództwa kobiet po sztuczną inteligencję, kwestie polityczne, wyzwania Unii Europejskiej i wiele innych. To bardzo ważne, że w trzydniowym programie konferencji o tak wysokim poziomie reprezentacji międzynarodowej znalazł się temat Ukrainy. EFNI pozwala nam dotrzeć do publiczności, dla której problemy Ukrainy nie są na pierwszym miejscu.

SUP był reprezentowany na EFNI dzięki swoim partnerom, organizatorom forum, Konfederacji Lewiatan. Poprzez dołączenie do BussinessEurope, SUP stało się częścią wielkiej europejskiej rodziny.

Załączniki

Napisane przez Biuro prasowe

Tylko ⅕ Polaków interesują liczby i statystyki, w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej ten odsetek jest wyższy. Nowe dane Waterdrop

Jak dachówki półpłaskie zmieniają oblicze nowoczesnego dachu