Zarówno popyt na warszawskie biura, jak i ich ceny utrzymują na wysokim poziomie. W ścisłym centrum miasta notowane są najwyższe stawki czynszowe. W warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu za 1 mkw. powierzchni biurowej w najbardziej prestiżowych budynkach trzeba zapłacić 26–27 euro miesięcznie.
W pozostałych rejonach Warszawy ceny w przypadku najdroższych ofert sięgają 15–16 euro/mkw./m-c. Jak prognozują analitycy CBRE, podwyżek można się spodziewać w najbliższym czasie jedynie w centrum miasta, gdzie podaż biurowców pozostaje ograniczona.
Wiele obiektów w budowie
W pierwszym półroczu 2012 roku w Warszawie zostało oddane do użytku ok. 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. W budowie pozostaje ok. 700 tys. mkw., z czego aż połowa pochodzi z ośmiu największych projektów.
Łącznie w stolicy jest teraz ok. 3,7 mln mkw. pow. biurowej, z czego dokładnie jedna trzecia znajduje się w centrum miasta. Największym projektem zrealizowanym w tym roku jest druga faza Poleczki Business Park (21 tys. mkw.). W ostatnich miesiącach do użytku oddano również Platinium Business Park V i Ufficio Primo.
Na liście ukończonych mniejszych projektów jest zaś m.in. Inwestycja Kijowska. Ten kompleks biurowo-usługowy powstał w wyjątkowym miejscu dla tego typu inwestycji, bo na warszawskiej Pradze. Jak twierdzą jednak przedstawiciele firmy PBM Południe Development biura cieszą się dużym zainteresowaniem najemców, którzy przywiązują dziś coraz większą uwagę do stawek czynszu, a tu ceny zaczynają się od 56 zł/mkw. Poza tym, kompleks położony u zbiegu ulicy Wieczorkiewicza i Kijowskiej przyciąga niecodziennym charakterem. Nowopowstały budynek, pod którym przebiega uliczny ruch samochodowy przylega do odrestaurowanej zabytkowej kamienicy, w której także oferowana jest nowoczesna powierzchnia biurowa.
Z danych CBRE wynika, że wskaźnik pustostanów na stołecznym rynku biurowym wynosi 7,4 proc. Najwięcej wolnej powierzchni jest na Mokotowie (ok. 65 tys. mkw.) i na obrzeżach centralnego rejonu miasta (ok. 62 tys. mkw.). Najmniej niewynajętych biur jest z kolei na Żoliborzu.
Szykują się duże transakcje
Analitycy CBRE zwracają również uwagę, że zainteresowanie inwestorów rodzimym rynkiem nieruchomości komercyjnych nie słabnie. Świadczyć mogą o tym ostatnie transakcje. Spółka Kulczyk Silverstein Properties kupiła niedawno dwa warszawskie biurowce o wartości ok. 80 mln euro. W drugiej połowie roku doradcy spodziewają się kilku kolejnych znaczących kontraktów na rynku powierzchni biurowych, które opiewać będą na kwoty 150–200 mln euro.
Według analityków, wartość transakcji zawartych w tym roku na całym polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnie 2,5 mld euro. Jest to kwota porównywalna z wynikiem ubiegłorocznym sięgającym 2,8 mld euro.
Te szacunkowe dane mają szansę być zrealizowane, bo jak pokazują analizy Jones Lang LaSalle, ok. 70 proc. obrotów na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku przypadało na Polskę. Pozostałe kraje w naszym rejonie Europy nie mogły poszczycić się tak dużą popularnością wśród inwestorów.
Autor: PBM Południe Development