Raport wskazuje, że negatywne dane makroekonomiczne uderzają w poczucie stabilizacji coraz większej liczby krajów na całym świecie. Przekłada się to na malejące zapotrzebowanie najemców, wzrost podaży i zmniejszenie aktywności inwestycyjnej w ponad połowie badanych krajów. Pomimo rosnących obaw, w Chinach wskaźniki są w przeważającej większości optymistyczne, a kraj ten razem z Kanadą, Brazylią i Rosją nadal pozostaje jednym z najsilniejszych na rynku.
W Europie, największą odporność na kryzys związany z międzynarodowym zadłużeniem wykazują Niemcy. Respondenci wskazywali na utrzymujący się pozytywny wskaźnik popytu najemców, a także przewidują wzrostową tendencję wysokości czynszów i działalności inwestycyjnej, choć tempo tych wzrostów będzie słabsze niż na koniec ubiegłego roku. Natomiast wyniki Polski i Rosji są w dużej mierze zbliżone. Pomimo, że oczekiwania związane z wynajmem zdają się stabilizować, to obydwa kraje przewidują wzrost wartości kapitału i działalności inwestycyjnej.
„Polski rynek nieruchomości opiera się negatywnym tendencjom krajów ościennych, wciąż postrzegany jest jako atrakcyjny i rozwijający się obszar inwestycyjny. Z roku na rok zwiększa się dostępność nowoczesnych powierzchni handlowych i biurowych, co wyraźnie odbiega od średniej europejskiej. Dzięki temu Polska staje się naturalną alternatywą dla rynków nasyconych.” – komentuje wyniki raportu Monika Dębska – Pastakia , przewodnicząca Zarządu RICS Polska. „Pozytywne tendencje w Polsce są tym bardziej widoczne im silniejsze efekty kryzysu dotykają kraję o podobnym stadium rozwoju.”
W pozostałych krajach europejskich, spowolnienie gospodarcze i niestabilność na rynkach nieruchomości są bardziej odczuwalne. Szczególnie niepokojące wyniki odnotowała Francja. Rosnąca podaż powierzchni wraz z malejącym zapotrzebowaniem oraz pesymistyczne prognozy w czarnych barwach rysują nadchodzący kwartał. Francuscy respondenci wskazywali na kontynuację tendencji spadkowej zapytań inwestycyjnych (z -13 do -24) i oczekiwań co do wartości kapitału (z -12 do -34). Sytuacja w Holandii i Włoszech jest bardzo podobna.
Dotychczas najsłabiej prosperujące rynki Europie – Grecja, Portugalia, Irlandia i Hiszpania – w dalszym ciągu pozostają w impasie, jednak warto dodać, że dynamika spadków wskaźników złagodniała w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2011 roku.
Simon Rubinsohn, Główny Ekonomista RICS, w taki sposób komentuje wyniki zaprezentowane w raporcie: “Perspektywa przedłużającego się okresu minimalnego wzrostu, jeśli nie ponownego przejścia do właściwej recesji, wyraźnie mocno ciąży na sektorze nieruchomości komercyjnych w większości krajów kontynentu. Sytuacja ta, jest następstwem trwających zawirowań związanych z kryzysem zadłużenia. Nie mniej jednak, dane pokazują, że rynek nieruchomości komercyjnych w pewnych częściach świata ciągle stwarza nowe możliwości. Zgodnie z faktami można stwierdzić, że ogólne trendy są raczej pozytywne, nawet przy założeniach, że poszczególne gospodarki będą rozwijać się trochę wolniej w 2012 roku.”
***
O RICS
The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) jest światową organizacją zrzeszającą profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jest wiodącą instytucją promującą rozwój kwalifikacji zawodowych, utrzymywanie najwyższych standardów oraz rygorystyczne przestrzeganie kodeksu etycznego.
Przynależność do RICS jest uznawana za gwarancję najwyższej klasy profesjonalizmu w branży nieruchomości i budownictwa. Na świecie RICS zrzesza blisko 100 000 specjalistów, którzy czuwają nad ulepszaniem i przestrzeganiem standardów na lokalnych rynkach. W Polsce do RICS należy 220 osób.
RICS jest niezależną, międzynarodową organizacją zawodową powstałą w 1868 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie funkcjonuje w oparciu o podział na następujące oddziały: Wielka Brytania, Europa (kontynentalna), MENEA (Środkowy i Bliski Wschód oraz Afryka), Ameryki, Azja, Oceania, i Indie.
RICS Polska zostało powołane w 1991 roku przez grupę doświadczonych rzeczoznawców, którzy dostrzegli potrzebę wprowadzenia regulacji na wciąż młodym i rozwijającym się po transformacji ustrojowej rynku nieruchomości. Aktualny Zarząd RICS Polska został powołany 1 lipca 2011, a jego przewodniczącą została p. Monika Dębska-Pastakia, MRICS , Partner oraz Prezes Zarządu w Knight Frank. Za rozwój organizacji w Polsce odpowiada p. Anna D. Konieczna , Country Manager RICS Polska.