Z technicznego punktu widzenia program działający w terminalu jest biblioteką programu komunikacyjnego współpracującego bezpośrednio z usługami lub interfejsami (RDP) dostępnymi w systemie WMS. Program ten nie jest ulokowany w terminalu, lecz na stacjonarnym komputerze (serwerze) i komunikuje się z terminalem poprzez nadajniki radiowe – Access Pointy przesyłając do niego ekrany oraz odbierając informacje z klawiatury oraz czytnika kodów.
Skaner kodów kreskowych w magazynie wysokiego składowania
Terminal dzięki ergonomicznej budowie i małej wadze jest wygodny w użytkowaniu wyposażony jest w duży wyświetlacz LCD VGA 320×240 pikseli, 26/48/52-przyciskową klawiaturę. System wyposażony jest w 64/128 MB pamięci RAM i 64/128 MB pamięci Flash ROM.
Dodatkowo można zainstalować w kolektorze kartę PCMCIA. Wybrany model musi współpracować z systemem radiowym (sieć radiowa zainstalowana w magazynie) dzięki czemu, magazynier poruszać się może sowobodnie i mieć w każdym miejscu aktualny wgląd do bazy danych, a kierownik magazynu, szefo logistyki mogą na bieżąco monitorować pracę obsługi magazynu.
Terminale są jak małe komputery, które tym różnią się od dużych pecetów, że doskonale nadają się do celów mobilnych przy jednoczesnym zachowaniu integracji z macierzystym systemem informatycznym firmy. W jednych i drugich obowiązuje podstawowa zasada: bez odpowiedniego programu nie mogą właściwie realizować stawianych przed nimi zadań. Terminale mogą być wyposażone w różne rodzaje czytników kodów jedno i dwuwymiarowych.
Terminal radiowy może służyć do wspomagania wielu różnorodnych procesów zależności od potrzeb, dzięki temu, że wyposażony jest w system Windows Mobile i można na nim zainstalwoać specjalne modułu do obsługi OnLine bazy danych systemu magazynowego WMS.net.
Za pomocą zintegrowanego czytnika odczytuje się kolektorem kody kreskowe z towarów, gniazd paletowych, jednostek ładunkowych. W ten sposób znacząco można przyspieszyć procesy przyjmowania i wydawania towaru z magazynu oraz inwentaryzację.
Program WMS.net umożliwia współpracę z kolektorem wyłącznie ONLine za pomocą aplikacji WMS mobile lub poprzez przeglądarkę internetową.
Nowoczesne techniki przepływu informacji opierają się na wprowadzaniu i wykorzytsaniu kodów kreskowych jako nosników informacji. Kod kreskowy odwzorowuje ścieśle określony zestaw znaków: numeryczny dla znaków cyfrowych; alfanumeryczny dla znaków cyfrowych i literowych. Technika automatycznej identyfikacji za pomocą kodów kreskowych można wykorzystać do identyfikacji towarów, miejsc składowania (adresów paletowych), palet i innych opakowań transportowych. Sam kod kreskowy może być nośnikiem danych identyfikacyjnych lub nośnikiem danych. Program pozwala wdrożyć i wykorzystywać do identyfikacji towarów, lokalizacji magazynowych, jednostek ładunkowych zarówno kody kreskowe jak i identyfikację za pomocą RFID. Wykorzystanie systemów automatycznej identyfikacji oraz bezprzewodowych terminali pozwala na znaczny wzrost efektywności pracy magazynu oraz minimalizację pomyłek. W efekcie końcowym dochodzi do osiągnięcia wymiernych korzyści biznesowych w skali całego przedsiębiorstwa.
Różnorodność wykorzystania terminali i konieczność ich dobrego dopasowania do indywidualnych potrzeb sprawia, że z reguły każdorazowo potrzebne jest napisanie aplikacji dedykowanych dla poszczególnych klientów. Zadanie to realizuje dostawca sprzętu lub producent systemu WMS.
Współcześnie wymagana jest bieżąca współpraca terminala z funkcjami lub usługami dostarczanymi przez aplikację umożliwiającymi bieżącą analizę danych w systemie wprowadzonych przez terminal i natychmiastowy zapis i odczyt danych z bazy SQL.
Innym rozwiązaniem jest instalowanie dedykowanego oprogramowania na terminal – wówczas program znajduje się lokalnie na urządzeniu. Terminale przechowujące program we własnej pamięci wymagają okresowego komunikowania się z systemem / bazą danych.