„Artyści w Łazienkach” to cykl autorskich spotkań zapoczątkowany w 2011 roku jako wydarzenie towarzyszące wystawie fotografii Czesława Czaplińskiego „Artyści Europie”. W spotkaniach biorą udział zaproszeni wybitni artyści, którzy opowiadają o swojej pracy, dylematach współczesnej sztuki oraz o europejskim wymiarze kultury.
Siostry Przybysz to dwie polskie wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęły bardzo wcześnie. Nie pochodzą z rodziny wykształconej muzycznie, ale muzyka była obecna w ich domu jak powietrze. Ponieważ rodzice dostrzegli, że kochają śpiewać i że przejawiają muzyczne talenty postanowili postawić na ich muzyczną edukację. Ukończyły szkołę podstawową im. Emila Młynarskiego w Warszawie. Obydwie w klasie wiolonczeli. W szkole średniej Paulina kontynuowała przygodę z wiolonczelą, Natalia uczyła się na kierunku rytmiki i piosenki. I już w tych latach zaczynały się ich pierwsze występy w warszawskich klubach. Jako nieletnie często gościły na scenach podziemnych jam sessions gdzie miały okazje poznawać i współbrzmieć ze znakomitymi młodymi jak i doświadczonymi muzykami. W tych szkolno-klubowych okolicznościach zawiązał się zespół z początku grający głównie kowery muzyki soul, r&b i funk . Powstała nazwa Sistars. Przez skład koncertowy przewinęło się wiele nazwisk, ale finalnie w skład grupy wchodzili: Natalia , Paulina, Bartek Królik, Marek Piotrowski, Przemysław Maciołek i Marcin Ułanowski. Z czasem powstał autorski materiał. Na świat wyszły kolejno „Siła Sióstr”,(2003) „EP”(2004), „AEIOU”(2006) oraz w wyniku zawieszenia działalności zespołu w 2006 roku wytwórnia Warner Music Polska zdecydowała się wydać „The Best of Sistars”(2007). Przez te lata zespół zagrał setki koncertów w Polsce jak i za granicą oraz zdobył wiele znaczących wówczas nagród rynku muzycznego. Między innymi:
2003
Fryderyk 2003 w kategorii: Album Roku – Hip Hop za płytę „Siła Sióstr”
Fryderyk 2003 w kategorii: Nowa Twarz Fonografii
Ślizger 2003 w kategorii: Debiut Roku
2004
Mikrofon Popcornu 2004 w kategorii – Debiut Roku
Eska Music Award 2004 w kategorii Debiut Roku
Grand Prix na XLI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda dyrektorów regionalnych oddziałów TVP)
Nagroda publiczności na XLI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu
Nagroda dziennikarzy i fotoreporterów na XLI Krajowym Festiwalu Piosenki
Polskiej w Opolu
Nagroda Superjedynki za debiut roku na XLI Krajowym Festiwalu Piosenki
Polskiej w Opolu
Nagroda główna na Festiwalu Top Trendy 2004
Róża Gali za Piękny Debiut 2004
Trendy Elle 2004
MTV Europe Music Award 2004 w kategorii Best Polish Act
Nagroda fundacji Johnny Walker – Keep Walking Award
2005
Fryderyk kategorii: Grupa Roku
Fryderyk 2004 w kategorii Produkcja Muzyczna Roku dla Bartka Królika
(produkcja muzyczna) oraz Marka Piotrowskiego (produkcja muzyczna i realizacja) za nagranie "Sutra"
Fryderyk kategorii: Teledysk Roku (Sutra – reż. Anna Maliszewska)
Fryderyk 2004 w kategorii: Płyta Roku R'n'B/Hip-Hop za album „EP”
Eska Music Award 2005 w kategorii Zespół roku
MTV Europe Music Award 2005 w kategorii Best Polish Act
2006
Fryderyk 2005 w kategorii: Album Roku – Hip Hop/R&B za płytę ”A.E.I.O.U”
Mimo licznych sukcesów członkowie zespołu potrzebowali przestrzeni dla indywidualnego toku rozwoju i swojej wędrówki muzycznej. Siostry rozpoczęły prace nad swoimi solowymi albumami. Paulina w 2008 roku założyła własną wytwórnię płytową aby wydać swoją pierwszą płytę pod pseudonimem Pinnawela. „Soulahili”- bo tak nazywał się krążek został świetnie przyjęty przez krytykę.”(…) to album marzenie. Dla miłośników soulu, którzy do tej pory ze świecą mogli w Polsce szukać wydawnictw na światowym poziomie i dla tych fanów Sistars, którzy skłaniali się ku bardziej stonowanym, łagodnym kompozycjom tego nieodżałowanego zespołu. Nowy projekt Pauliny Przybysz, Pinnawela, na pewno zaspokoi apetyty zarówno jednych, jak i drugich. Nie spodziewajcie się jednak kopii twórczości "siostrzanej" grupy. Tamten rozdział został już dawno zamknięty. Paulina, choć nie zapomina o swoich korzeniach, idzie teraz nową, własną ścieżką. I co najważniejsze – jest w doskonałej formie.”(Bartek Kot-muzyka Onet) , „wydawnictwa tak nastrojowe, szczere i przepełnione pasją oraz autentyczną radością tworzenia, rzadko się zdarzają na naszym szarym i nieco nudnawym rynku. (..)(Karol Stefańczyk CGM) podobnie jak i też drugi album Pauliny „Renesoul” (2011)(..)„Renesoul” to dojrzała, bardzo dobra, ciekawa płyta, w której oprócz
soulu lub szczypty rocka usłyszymy klasyczne instrumentarium. Dodatkowe brawa za ciekawą oprawę graficzną, skomponowaną z rysunków autorstwa samej wokalistki.” (Karolina Mróz Zwierciadło). Obydwa albumy jak i oprawa graficzna „Renesoul” nominowane były do nagrody Fryderyk. Obecnie Paulina kończy prace nad nowym tajemniczym projektem RITA PAX, którego premierę planuje jeszcze w roku 2012.
Natu to solowy projekt Natalii gdzie poza kompozycjami i licznymi kolaboracjami producenckimi (Envee, Trębski, Zagórski, Zabrodzki) stała się liderem zespołu z niepowtarzalną energią, którą można poczuć podczas występów live. Inspirowana soulem, jazzem and funkiem nie kryje pasji dla starych ciepłych motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Wydała dwa albumy: „Natu & Envee – Maupka comes home”’ i „Gram Duszy”. Dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka (w kategorii wokalista roku i album reggae i r&b). Utwór „Embrace” z jej pierwszej płyty zauważył Gilles Peterson i puścił w jednej ze swoich legendarnych night sessions w londyńskim Radio One. Najnowszy album “Gram Duszy” spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce i był porównywany do najlepszego soulu zagranicznego. W sierpniu 2011 Natu supportowała Erykę Badu na jej koncercie w Warszawie. W trakcie ostatniego festiwalu "Pozytywne Wibracje" gościnnie zaśpiewała duet "Kiss it Right" z Omarem – znaną gwiazdą soulową z Wielkiej Brytanii. Jej nowy projekt to "Kozmic Blues" czyli piosenki Janis Joplin w 50tą rocznicę jej debiutu artystycznego.
Siostry zapraszane były do licznych projektów współpracowały m. in z Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką, Harlem Gospel Choir, Ewą Bem, Adamem Sztabą, i wielu innych.
Wstęp wolny (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki, dostępne do odbioru w kasie.)
Więcej informacji:
http://www.facebook.com/events/483590618339654/
http://www.lazienki-krolewskie.pl/Artysci-w-Lazienkach-.html