w ,

Schüco Value Up na targach BAU 2025

Tegoroczna wystawa firmy Schüco o łącznej powierzchni aż 1572 m2 przebiegała pod znakiem utrzymania i zwiększania wartości istniejących budynków. Realnej wielkości konstrukcje okienne, drzwiowe i fasadowe, przekroje oraz multimedialne prezentacje pozwalały w przystępny sposób zapoznać się z innowacyjnymi koncepcjami, kompletnymi systemowymi rozwiązaniami oraz usługami z obszaru zrównoważonego budownictwa.

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej nawet 95% istniejących dziś budynków będzie nadal użytkowanych w 2050 roku. Oznacza to, że największym wyzwaniem na nadchodzące lata jest ich dostosowanie do aktualnych wymogów technicznych oraz odpowiednia konserwacja. Przedłużenie żywotności oraz zwiększenie efektywności energetycznej starych budynków to jeden z kluczowych warunków realizacji wyznaczonego przez Europejski Zielony Ład celu neutralności klimatycznej. Termomodernizacja musi jednak nie tylko odpowiadać kryteriom efektywności kosztowej, lecz także prowadzić do poprawy estetyki i komfortu użytkowania budynku, co przekłada się na zwiększenie jego wartości w długim okresie. Schüco Value Up obejmuje kompleksowe produkty i usługi znajdujące zastosowanie na każdym etapie renowacji powłoki budynku. Program dzieli się na cztery fazy: analizy (Analise to Upgrade), projektowania (Plan to Upgrade), renowacji (Rebuild to Upgrade) oraz eksploatacji (Maintain to Upgrade). Punktem wyjścia jest skrupulatna ekspertyza inwestycji i określenie niezbędnych prac.

Analiza i projekt modernizacji powłoki budynku

Dokładna i szczegółowa analiza pozwala oszacować potencjał modernizacyjny starej powłoki budynku. W ramach programu Value Up Schüco dostarcza inwestorom i administratorom budynków dopasowanych do projektu usług ekspertyzy i doradztwa, które są przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z firmy Schüco lub jej firmy partnerskie. Oferta składa się z trzech elastycznych pakietów usług dopasowanych do różnego rodzaju budynków i obejmuje inwentaryzację, ogólną ocenę efektywności energetycznej oraz zaproponowanie konkretnych technicznych rozwiązań renowacyjnych w obszarze okien, drzwi i fasad. Spektrum działań może być bardzo szerokie, od minimalnej ingerencji w elewację, aż po jej gruntowną renowację. W analizie uwzględniana jest także wartość śladu węglowego, możliwość recyklingu czy pozyskania dotacji. Dużym zainteresowaniem podczas targów cieszyła się m.in. usługa inspekcji budynku przy użyciu drona i specjalistycznego oprogramowania. Natomiast na etapie projektowania Schüco dostarcza precyzyjnych narzędzi pozwalających architektom łatwo przeprowadzić potrzebne symulacje oraz określić potrzeby projektowe, co znacznie ogranicza ryzyko błędów. Doświadczeni specjaliści z firmy Schüco na życzenie opracowują specjalne rozwiązania i koncepcje spełniające indywidualne wymagania związane z funkcjonalnością, designem i ochroną zasobów. Ponadto osoby decyzyjne otrzymują kompleksową koncepcję recyklingu użytych komponentów i materiałów. Architekci mogą także skorzystać z bezpłatnego narzędzia kalkulacyjnego opartego na chmurze Schüco Building Physics Solver (BPS), które umożliwia już na wczesnym etapie dobór aluminiowych systemów okiennych i fasadowych Schüco. Ofertę uzupełnia Schüco Data Hub, czyli oparty na chmurze interfejs do wymiany danych i modeli 3D między architektami i projektantami, producentami oraz doradcami Schüco.

Efektywna modernizacja i eksploatacja

Schüco Value Up pozwala podnieść efektywność kosztową modernizacji, skrócić czas jej trwania oraz ułatwia współpracę między poszczególnymi branżami. Na przykład stare okna aluminiowe serii Royal S można wyposażyć w nowe, efektywne energetycznie skrzydło w systemie Schüco AWS wraz z uszczelką środkową, uszczelnieniem szyby i okuciem. Ponieważ stara ościeżnica pozostaje nienaruszona, wiąże się to z minimalną ingerencją w elewację. Równie efektywnym rozwiązaniem jest nowy aluminiowy system okienny Schüco AWS 75 SI+ Reno. W tym przypadku nowa ościeżnica jest instalowana na istniejącej ramie od wewnątrz budynku. System ten jest odpowiedni do każdego rodzaju okien z drewna, PVC-U czy aluminium. Taką samą operację można przeprowadzić także na starych fasadach słupowo-ryglowych, z wykorzystaniem systemu Schüco AOC Reno. Dzięki specjalnemu adapterowi do starej konstrukcji nośnej mocowana jest nowa struktura Schüco AOC wraz z dodatkowymi poziomami uszczelnienia i izolacji. Nienaruszone pozostają przy tym połączenia fasady z wewnętrznymi ścianami, dzięki czemu pomieszczenia mogą być użytkowane bez przestojów. Natomiast jeśli wymiana starych elementów okiennych jest konieczna, można zastosować gotowe do montażu, prefabrykowane rozwiązanie stolarki Schüco Perfect wraz z wyposażeniem dodatkowym, takim jak osłony przeciwsłoneczne, moskitiery, parapety, balustrady i progi. Schüco oferuje także szerokie portfolio systemowych rozwiązań do kompletnej termomodernizacji, jak np. system składano-przesuwny Schüco AS FD do montażu w loggiach, który ogranicza straty ciepła przez balkony czy wentylowana fasada Schüco AF VC z wbudowanymi modułami BIPV. W szerokim portfolio można także znaleźć dopasowane do projektu rozwiązania fasad podwójnych mocowanych przed istniejącą konstrukcją fasadową. W rozwiązaniu tym stare okna usuwane są w późniejszym czasie, bez zakłóceń w użytkowaniu budynku. Schüco Value Up to także cyfrowe narzędzia ułatwiające regularną konserwację i naprawę już istniejących elementów, co jest kluczowe do zapewnienia ich długiej żywotności. Dzięki etykiecie Schüco IoF (Internet of Façades) każdy element Schüco zyskuje „cyfrowego bliźniaka”, w którym są zapisane wszystkie informacje na jego temat. Od 2025 roku system Schüco IoF został w pełni zintegrowany z systemami aluminiowymi Schüco. Dzięki temu wszyscy uczestnicy projektu budowlanego mogą łatwo uzyskać dostęp do wszelkich potrzebnych danych oraz historii danego elementu, co ułatwia wymianę komponentów, modernizację czy jego efektywny recykling na koniec cyklu życia.

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Grupa   Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się                       projektowaniem i  sprzedażą systemowych rozwiązań powłok  budynków  z                     aluminium, stali i  PVC-U. Portfolio  produktów      obejmuje    systemy         okienne,      drzwiowe,   fasadowe,      wentylacyjne,    bezpieczeństwa i         ochrony           przeciwsłonecznej,  a  także    inteligentne sieciowe              rozwiązania dla       budownictwa     mieszkaniowego i obiektowego.       Schüco        zapewnia  również         doradztwo i  cyfrowe  rozwiązania     na  każdym     etapie     procesu    budowlanego –       od  wstępnej     koncepcji,  poprzez      projekt,       produkcję i  montaż aż po        obsługę     posprzedażową wraz   z       konserwacją   i   serwisem.     Portfolio     uzupełniają    maszyny  do         produkcji i usługi        dostosowane do  potrzeb    klienta. Jako    jedna       z    wiodących     firm w    branży  budowlanej, Schüco dąży      do  tego,    aby     być       pionierem w     zakresie  całościowego   zrównoważonego        rozwoju      oraz   aktywnie        przyczyniać się do   osiągania    neutralności          klimatycznej i     tworzenia        gospodarki o  obiegu    zamkniętym  w   branży       budowlanej   dzięki    swoim       produktom i     usługom.  Założona  w  1951   roku     firma    Schüco  działa      obecnie  w      ponad 80  krajach i    zatrudnia  6750        pracowników.  W 2022     roku      roczny obrót   firmy    wyniósł  2,28    miliarda      euro.  Więcej        informacji na  stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska

press box

Napisane przez newss.pl

Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę?

Premiera PROCURAL pod nową marką na BAU