Rzetelność płatnicza jest jednym z podstawowych elementów dobrze funkcjonującej gospodarki. W sposób szczególny dotyczy to sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw – czyli 99% polskich firm. Są one bardziej wrażliwe na zmiany rynkowej koniunktury, szybciej odczuwają jej pogorszenie i wolniej odbudowują swoją pozycję, niż duże przedsiębiorstwa.Kwestia terminowego wywiązywania się z realizowania płatności staje się dużym problemem, gdyż coraz więcej z nich nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę i usługi w terminie. Powoduje to powstawanie zatorów płatniczych, z powodu których cierpi cała gospodarka. Na skutek kłopotów z terminowym otrzymaniem należności co dziesiąta firma ogranicza inwestycje, zmniejsza zatrudnienie lub tnie pensje pracowników. To powoduje, że i oni zaczynają mieć problemy z terminowym regulowaniem należności. W 2003 roku swoją działalność rozpoczął Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. Po roku działalności do rejestrów wpisanych było już 37 000 dłużników, a w wyniku dostępu do informacji biura udało się odzyskać 107 mln złotych od zadłużonych firm i osób prywatnych. Początkowo w bazach dłużników KRD przeważały przedsiębiorstwa, co stało się dobrym pretekstem do zainicjowanego w 2008 roku programu Rzetelna Firma.
– Jedną z głównych zasad programu Rzetelna Firma jest transparentność. Dlatego każda przystępująca do niego firma musi wyrazić zgodę na udostępnienie podstawowych danych na swój temat– mówi Waldemar Sokołowski, prezes Programu Rzetelna Firma. – Wszyscy kandydaci są również weryfikowani w bazie dłużników Krajowego Rejestru Długów. Przedsiębiorstwa, chcące legitymować się godłem Rzetelna Firma nie mogą figurować w bazie KRD zarówno na etapie przystępowania do programu jak i w jego trakcie. Złamanie tej zasady uniemożliwia przystąpienie do programu lub skutkuje wykluczeniem z grona Rzetelnych Firm – dodaje.
Od 2009 roku, czyli pierwszego roku działania programu Rzetelna Firma znacznie spadła ilość firm-dłużników wpisanych do rejestru Krajowego Rejestru Długów. Liczba ta nadal maleje. Aktualnie jest to 302 000 przedsiębiorstw. Zwiększyła się przy tym także liczba pobranych raportów i zapytań dotyczących obecności w rejestrach KRD firm i osób prywatnych. Co ciekawe przyrost ten jest znaczny w ostatnim kwartale roku kalendarzowego. W styczniu b.r. ilość pobranych raportów była nieomal dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie w roku 2010 (liczba pobranych raportów styczeń 2010 – 348 tys.; styczeń 2011 – 588 tys., statystyki własne KRD). Zwiększone zainteresowanie informacją na temat rzetelności partnerów biznesowych, przejawiające się w postaci ilości pobieranych raportów, wskazuje na wysoką świadomość i zmianę podejścia do etyki i uczciwości w biznesie.
– Rzetelność to przede wszystkim działania według określonych i wyraźnych zasad. W biznesie wiąże się to z szacunkiem dla innych uczestników życia gospodarczego, który jest podstawą w partnerskich relacjach oraz z przestrzeganiem warunków umów zawartych pomiędzy kontrahentami – twierdzi Waldemar Sokołowski prezes programu Rzetelna Firma. – Kwestia wyboru odpowiedniego partnera w biznesie może okazać się kluczowa dla naszej działalności. Dlatego warto zwrócić uwagę na wiarygodność firmy. Wie o tym coraz więcej polskich przedsiębiorców, stąd takie zainteresowanie zasobami Krajowego Rejestru Długów, a także zwiększająca się ilość solidnych firm, które biorą udział w programie.
Po trzech latach działania programu Certyfikat Rzetelnej Firmy otrzymało już 37 000 przedsiębiorstw z całej Polski. A liczba ta stale rośnie! Udział w programie proponowany jest wszystkim nowym przedsiębiorcom-klientom Krajowego Rejestru Długów. W ten sposób propagowana jest idea odpowiedzialności i zaufania w biznesie. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie jest zapoznanie się i zaakceptowanie Kodeksu Etyki Rzetelnej Firmy. W jego myśl każdy podmiot aspirujący do miana Rzetelnej Firmy zobowiązuje się do kształtowania relacji z otoczeniem w sposób zgodny z prawem, transparentny i rzetelny.