“The only art industry firm that benefited from the great window of opportunity was Poland’s Abbey House, which successfully listed in Warsaw in May, as well as Switzerland’s MCH Group, which completed a new issue this summer.” zauważył Skate’s Art Investment Review w czerwcu.
Kolejne, polskie banki uruchamiają usługi związane z Art. Bankingiem. Zaczęło się od Noble Banku. Do tego grona wkrótce dołączył BZWBK. Niebawem certyfikaty FIZ Abbey Art Found zaproponuje swoim klientom BOŚ Bank. Banki takie jak PKO BP czy Raiffeisen Bank Polska S.A. przygotowują własną ofertę. Inwestowanie w sztukę, tak popularne na zachodzie, zyskuje coraz większą liczbę zwolenników także w Polsce. Tworzenie kolekcji prestiżowych płócien, unikatowych rzeźb i rękodzieł, może być zarówno pasją, jak i metodą lokowania i pomnażania majątku.
Wejście na NewConnect DAAH SA stworzyło zupełnie nowe możliwość inwestowania pośredniego, które nie wymagają znajomości rynku sztuki . Na rynek trafiły innowacyjne rozwiązania finansowe obniżające progi wejścia w inwestycje związane ze sztuką. Inwestorzy zyskali dodatkowe zabezpieczenia, takie jak gwarantowany wykup akcji i wymaganą płynność, która dodatkowo podnosi bezpieczeństwo inwestycji.
„Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematem sztuki wśród naszych klientów, dlatego zdecydowaliśmy się włączyć art banking do oferty, proponując w ramach otwartej architektury produktowej doradztwo renomowanych instytucji specjalizujących się w tego typu usługach” – mówi Daniel Ścigała, dyrektor BRE Private Banking & Wealth Management. „Oferta inwestycji w pasje, w tym art banking będzie stale rozbudowywana zgodnie z potrzebami klientów” – dodaje.
Poszukiwanie bezpiecznych form lokowania kapitału, wykazujących odporność na wahania rynków finansowych zaowocowało wielkim zainteresowaniem sztuką światowych instytucji finansowych i związanych z rynkiem ubezpieczeń. Obecnie standardowo lokują one w rynku sztuki około 8 proc. wartości swojego portfela, co tylko w Europie daje wartość na poziomie 27 miliardów Euro ( Badanie Investment&Pensions In Europe 2010). Zaowocowało to olbrzymim rozkwitem rynku sztuki.
Polski rynek sztuki jest bardzo silnie niedowartościowany. Specjaliści przewidują, że tak jak kiedyś rynek nieruchomości w Polsce będzie on wkrótce dynamicznie rósł goniąc wskaźniki charakterystyczne dla innych krajów Europy. To czyni go niesłychanie atrakcyjnym zarówno dla inwestorów polskich jak i zagranicznych.