w , ,

Rynek prywatnych akademików okiem jednego z pierwszych inwestorów w Trójmieście

Karol Wojtas, członek zarządu Grupy Collegia, która przygotowuje kolejny obiekt w Trójmieście, o aktualnej sytuacji sektora prywatnych akademików oraz rynkowych perspektywach na przyszły rok.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/f0ea224abbd4e2540f8176746a056f3420250127075305/49b98f074027c975dc0e88850916249b20250127075305/02fc4a?t_exp=1738223585&t_lsid=b6319e46-42c1-4da7-80a1-2855c665d6c3&t_network=email&t_rid=ZW1haWx8Njc0NDJhNjViNjM1NTFjNmY2NmE5ZTIz&t_s=download_link&t_ts=1737964385

Dlaczego na miejsce inwestycji wybrali Państwo Gdańsk?

Od wielu lat Gdańsk plasuje się w czołówce miast europejskich i światowych jako wyjątkowe miejsce do życia. Według różnych badań Gdańsk jest uważany za miasto najszczęśliwsze, najzdrowsze, czy najprężniej rozwijające się. Wysokie lokaty w licznych plebiscytach, w których ocenia się jakość życia, przyciągają nowych mieszkańców, ale są także magnesem dla inwestorów. Największe globalne marki, jak i wiodące polskie firmy lokują siedziby lub oddziały firm właśnie w Gdańsku, co przyczynia się do rozwoju miasta w pożądanych obszarach. Tworzone są liczne centra biznesowe, oferujące atrakcyjne miejsca pracy w wysokiej klasy przestrzeniach biurowych, dając perspektywy rozwoju zawodowego dla wykształconej kadry pracowniczej. Nie bez znaczenia są także planowane inwestycje gospodarcze, w tym strategiczne dla regionu i kraju, jak chociażby elektrownia atomowa, budowa infrastruktury pod farmy wiatrowe, nowe linie kolejowe, drogowe i sieci energetyczne. Obecnie jest bardzo dobry czas na inwestowanie nie tylko w Gdańsku, ale i całym Trójmieście oraz Pomorzu.

Gdańsk jest miastem akademickim, w którym mieści się kilkanaście wyższych uczelni, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzycznej. Na uczelniach publicznych kształci się obecnie ponad 47,5 tysiąca studentów. Szeroka oferta edukacyjna, perspektywy zawodowe mają realny wpływ na wybór Gdańska i Trójmiasta przez młodych ludzi do studiowania i stałego zamieszkania.

 

Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy akademikami prywatnymi i państwowymi?

Akademiki prywatne projektuje się w modelu zbliżonym do bazy hotelowej, z różnicami w programie funkcjonalno-przestrzennym i wyposażeniu z uwagi na długość zamieszkania. Natomiast publiczne domy studenckie pełnią bazę noclegową dla osób z niższym budżetem, przez co ich standard zbliżony jest do hosteli czy schronisk turystycznych. Główna różnica jest w powierzchni przeznaczonej na mieszkańca, standardu obiektu i jego wyposażenia. Podobnie, jak publiczne domy studenckie, nasze akademiki lokalizujemy blisko uczelni wyższych, aby student mógł pieszo dostać się na zajęcia. Mimo to w naszych budynkach posiadamy wielostanowiskowe garaże podziemne i zadaszone rowerownie, co także odróżnia bazę prywatną od państwowych domów studenckich.

Projektując nasze budynki bardzo skupiamy się na odbiorcy, tzn. skrupulatnie analizujemy potrzeby naszych mieszkańców i próbujemy optymalizować powierzchnię pokoi i ich konfiguracje oraz wyposażenie, jak również ofertę dodatkowych przestrzeni wspólnych, aby jak najlepiej wyważyć wszystkie udogodnienia do możliwości finansowych naszych klientów. Analizy zachowań i potrzeb młodego pokolenia przyczyniły się do wykształcenia modelu i standardu, który został wdrożony w pierwszym naszym obiekcie przy ul. Sobieskiego. Czujemy sporą satysfakcję, że stworzyliśmy obiekt, który pozwala młodym ludziom w komfortowych warunkach mieszkać podczas studiów i podejmować pierwsze kroki do samodzielności. Staramy się pomóc jak najlepiej w tej drodze, przez co zmuszeni jesteśmy do nieustannego śledzenia zmian i podążania za trendami panującymi wśród młodych ludzi, co nie jest łatwe do zdefiniowania i nieustannie się zmienia.

Oferta akademików państwowych skierowania jest do wąskiej grupy studentów, gdzie decydują kryteria dochodowe, ponieważ uczelnia dopłaca do każdego noclegu studenta. W ten sposób uczelnie realizują swój program socjalny. To powoduje, że mimo nazwy „akademik”, są to zupełnie inne obiekty.

Czym charakteryzuje się dobrze zaprojektowany akademik?

Należy określić normy, które powodują odpowiedni komfort zamieszkania i starać się je przewyższać w obszarach, w których jest to możliwe. Dla każdego mieszkańca ta norma może być różna, niemniej jednak są pewne kwestie, które powodują poczucie komfortu u wszystkich. Wśród nich jest minimalna powierzchnia do wyłącznego użytku. W naszych obiektach samodzielne pokoje jednoosobowe z aneksem kuchennym oraz łazienką i mają powierzchnię nie mniejszą niż 20m2. Proponujemy także najem dla dwóch osób w różnych konfiguracjach: samodzielnych dwuosobowych z prywatną łazienką i aneksem kuchennym lub z zespołach składających się z dwóch pokoi ze współdzieloną łazienką i aneksem kuchennym. W tych przypadkach powierzchnia jest odpowiednio większa, tzn. pokoje dwuosobowe posiadają powierzchnię ok. 30m2, a dwuosobowe zespoły z przestrzeniami współdzielonymi zaczynają się od 40m2, w których same pokoje nie są mniejsze niż 13m2.

Innym ważnym aspektem jest dla nas komfort ciszy. W naszych obiektach montujemy cichobieżne windy, stolarkę okienną i drzwiową oraz ściany o wyższych od wymaganych parametrach akustycznych. Przywiązujemy uwagę do akustyki wykańczając przestrzenie wspólne i korytarze okładzinami wyciszającymi. Przestrzenie do integracji, pralnie, miejsca do segregacji odpadów lokalizujemy tak, aby nie powodowały nadmiernego hałasu i innych uciążliwości dla mieszkańców. Następnym aspektem zapewniającym poczucie komfortu są dobrze doświetlone pomieszczenia. Każdy ma inną, subiektywną potrzebę nasłonecznienia pokoju, toteż w naszym budynku znajdują się pokoje skierowane w różne strony świata, z widokiem na panoramę miasta lub pobliską zieleń czy miejski krajobraz. W celach izolacji od nadmiernego nasłonecznienia montujemy rolety, a czasem dodatkowo zasłony zaciemniające, aby w najgorętszych miesiącach użytkowanie także było bardziej komfortowe. Wszyscy mieszkańcy mają możliwość korzystania z licznych przestrzeni wspólnych, podzielonych tematycznie, tak aby sprzyjało to integracji czy nauce w ciszy poza własnym pokojem.

 

Na jakie udogodnienia mogą liczyć studenci wybierający Państwa obiekty?

Z pewnością wspomniane już powierzchnie mieszkalne należą do kluczowych cech, wpływających na poczucie komfortu życia. Zasadą w naszej bazie akademików jest takie ukształtowanie pokoi, aby dało się w nich wykształcić strefę do wypoczynku, pracy czy przygotowania posiłków. Dlatego nie tylko powierzchnia, ale i kształt pokoju są ważnym czynnikiem w założeniach projektowych. Do tej normy także zaliczamy wyposażenie pokoi: rozległe łóżka, duże szafy w zabudowie, obszerne biurka, półki, jak również pełne wyposażenie aneksu kuchennego.

Jeśli chodzi o udogodnienia, na jakie studenci mogą liczyć w naszych obiektach, to oczywiście są to liczne pomieszczenia wspólne. Wśród nich mamy pomieszczenia do nauki – „studyroomy”, do wspólnego wypoczynku – „playroomy”, fitness, ale także pralnie z automatycznymi suszarkami, rowerownie, parking. Wszystkie przestrzenie wspólne są w pełni wyposażone w różnorodnych aranżacjach: kanapy i fotele oraz huśtawki, stoły do ping ponga, konsole PlayStation oraz gry planszowe, a w pokou muzycznym znajdują się instrumenty muzyczne. Wierzymy, że takie wyposażenie pozwala nawiązywać kontakty i budować więzi społeczne. Staramy się także zapewnić możliwość konsumpcji w naszej restauracji, która w swoim menu uwzględnia gusta smakowe młodych ludzi.

 

Gdzie planowana jest kolejna inwestycja i czym będzie się charakteryzować? 

Nowopowstający kompleks łączący funkcję nowoczesnego domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej i będzie zlokalizowany w Oliwie, w bliskim sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i naprzeciwko największej w Polsce prywatnej szkoły wyżej WSB Merito. Położenie przy Alei Grunwaldzkiej – głównej arterii Trójmiasta, łączącej Gdynię i Sopot z centrum Gdańska, zapewnia także dobrą komunikację z innymi trójmiejskimi uczelniami. W budynku o 40-metrowej wysokości znajdzie się zakwaterowanie dla 500 studentów, a w najwyższej części znajdą zakwaterowanie goście hotelowi.

Funkcja hotelowa wywodzi się z licznych zapytań podczas działalności naszego pierwszego akademika przy ul. Sobieskiego, ale także z lokalizacji nowej inwestycji. Oferta skierowana jest do gości biznesowych, ale także profesorów wizytujących. W obiekcie mieścić się będą dwie sale konferencyjne dla 150 osób i przylegająca restauracja z obszernym tarasem. Pokoje hotelowe odpowiadać będą standaryzacji na poziomie podwyższonego standardu hotelu 3-gwiazdkowego. W części akademika stosować będziemy opisane uprzednio standardowe dla nas rozwiązania. Poza pokojami jedno- i dwuosobowymi z aneksami i łazienkami, poszerzyliśmy ofertę o pokoje dwuosobowe z tarasami i zespoły dwuosobowe z współdzielonymi łazienkami i aneksami kuchennymi. Taka konfiguracja pokoi będzie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi w sezonie letnim, gdyż nasz obiekt w wakacje w całości będzie miał możliwość najmu krótkoterminowego.

 

Na jaki standard wyposażenia pokoi mogą liczyć przyszli mieszkańcy?

W nowym obiekcie, podobnie, jak w naszym pierwszym akademiku położonym przy Politechnice Gdańskiej, studenci będą mieli zapewnione wykończone i w pełni wyposażone pokoje o standardzie podwyższonych 3* hotelowych w opisanych powyżej konfiguracjach. Ponad wymienionym wcześniej standardowym wyposażeniem, ważnym dla nas aspektem jest bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Dlatego w obiekcie czynna będzie całodobowa recepcja, dostęp do pięter akademickich będą mieli jedynie studenci. Natomiast goście hotelowi otrzymają dostęp do pokoju na ostatniej kondygnacji oraz do usług dla nich przeznaczonych. W całym obiekcie będzie monitoring.

Warto zaznaczyć, że przygotowywany obiekt znajdować się będzie w pobliżu największego Trójmiejskiego hub-u biznesowego z Olivia Centre, Alchemią i biurowcem Wave, w których łącznie pracuje blisko 30 tysięcy osób oraz największa trójmiejska uczelnia Uniwersytet Gdański, gdzie studiuje 25 tysięcy osób i największa prywatna szkoła wyższa WSB Merito, ze studiującymi 17,5 tysiącami osób.

Napisane przez Mateusz Siedlecki

10 edycja loterii „Dwa Szybkie Żubry” wystartowała w podskokach! 

Skuteczne sposoby na złość i agresję u dziecka