W maju 2024 roku będziemy obchodzić 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r., Polska, wraz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Wejście Polski do UE symbolizują nie tylko ekonomiczny ipolityczny rozwój kraju, lecz także integrację z europejską wspólnotą. Okrągła rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zainspirowała radnych m.st. Warszawy, którzy z inicjatywy Anny Auksel-Sekutowicz ustanowili rok 2024 Rokiem Unii Europejskiej.
Unia Europejska odgrywa kluczową rolę dla Polski, a także dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Zapewnia nam stabilność polityczną, gospodarczy rozwój oraz bezpieczeństwo. Jak wynika z zeszłorocznych badań aż 85% Polek i Polaków popiera obecność Polski w Unii Europejskiej. Ta inicjatywa to chęć przypomnienia wszystkim, jak istotna jest dla Polski, w tym Warszawy, obecność w strukturze europejskiej, a jednocześnie podziękowanie za te 20 wspólnych lat. Podpisanie Traktatu akcesyjnego to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji politycznych XXI wieku – mówi Anna Auksel-Sekutowicz – inicjatorka pomysłu, wiceprzewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Warszawa pozyskała tylko do 2021 roku ponad 18 miliardów złotych z budżetu UE na inwestycje i rozwój. Największym źródłem wsparcia stołecznych inwestycji jest unijny Fundusz Spójności, który finansuje w Warszawie zarówno projekty z zakresu mobilności miejskiej, jak i większość projektów związanych z ochroną środowiska. Łączna kwota dofinansowania warszawskich projektów z FS to aż 14,6 mld zł.