w , ,

RICS Polska wyszkolił 15 nowych asesorów

Członkostwo w Royal Institution of Chartered Surveyors, jest wyznacznikiem najwyższej staranności, profesjonalizmu oraz wzorowej postawy etycznej specjalistów z rynku nieruchomości. Jednak, aby uzyskać tytuł MRICS (Member of RICS) należy przejść specjalne szkolenie, oraz poddać się ocenie przed Asesorami RICS – egzaminatorami, wybranym przez organizację. RICS Polska, przygotowując się do poszerzania swoich szeregów, wybrał właśnie nowych asesorów, którzy będą współdecydowali o przyszłości organizacji w Polsce.

15 nowych asesorów, aby uzyskać uprawnienia, musiało przejść specjalne szkolenie przeprowadzone przez Licencjonowaną Trenerkę APC (LAT – Licensed Assessor Trainer) – Agnieszkę Jachowicz MRICS, jedyną w Polsce osobę posiadającą licencję w tym kierunku.

Proces nabywania kompetencji asesorów jednak na tym się nie kończy. Po przejściu szkolenia, nowo mianowani nie mogą od razu przystąpić do egzaminowania. Obowiązkowo muszą wziąć udział w kilku panelach w charakterze obserwatora. Uważnie śledząc proces oceny oraz pracę bardziej doświadczonych kolegów, a także omawiając ciekawe przypadki, nabierają umiejętności , które pomogą im w samodzielnej pracy.

Kryteria oceny kandydatów na MRICS są takie same na całym świecie i  dążą do zachowania obiektywizmu. Nie da się jednak uniknąć elementów subiektywnej oceny – zwłaszcza w kwestiach etycznych, które polscy asesorzy muszą sprawdzać bardzo wnikliwie i traktować z odpowiednią surowością tak, aby nowo przyjęci członkowie nie podważali etosu i prestiżu całej organizacji.

„Nowi członkowie pozwalają nam, jako organizacji, rosnąć i mieć coraz większe znaczenie w branży – mówi Anna D. Konieczna, Country Manager RICS Polska. „Wyłącznie osoby o solidnym kręgosłupie moralnym i wysokich kompetencjach mogą zapewnić klientom najwyższy standard usług i bezpieczeństwo transakcji. Tytuł MRICS to gwarancja, że zostaną obsłużeni uczciwie i zgodnie z najlepszymi światowymi praktykami.”

„Dbając o wartości, które reprezentuje RICS, asesorzy, od których w dużym stopniu zależy przyszłość organizacji, muszą być najlepsi. Współpracujemy w Polsce z osobami, które egzaminują od lat i znane są ze swojej wnikliwości i sprawiedliwości w ocenie. Mamy do nich pełne zaufanie i z przyjemnością zapraszamy ich do kolejnych paneli. APC jest bardzo złożonym procesem i wymaga od asesorów pełnego skupienia, doskonałej znajomości charakteru RICS oraz profesjonalizmu i umiejętności współpracy zespołowej. Decyzje w panelu podejmuje trzyosobowe jury, pod wodzą przewodniczącego” – podsumowuje Anna D. Konieczna, Country Manager RICS Polska

Do grona asesorów RICS dołączyli:

  1. Joanna Brzoska – EC Harris
  2. Katarzyna Kowalczyk – PwC
  3. Tadeusz Jachowicz – Gleeds Polska
  4. Monika Rajska-Wolińska – Colliers International
  5. Mikołaj Martynuska – CBRE
  6. Iain Elliot – Make it Real
  7. Małgorzata Więcko – Jones Lang LaSalle
  8. Marcin Malmon – Polish Properties
  9. Katarzyna Pawlak – Polish Properties
  10. Wojciech Doliński – Polish Properties
  11. Bogdan Zasada – Kulczyk Real Estate Holding
  12. Iza Mucha – Cushman & Wakefield
  13. Maciej Kryściński – EC Harris
  14. Cezary Szynkarczuk – Kulczyk Real Estate Holding
  15. Joanna Bizunowicz – Kulczyk Real Estate Holding

***

Pojęcia użyte w tekście:

APCAssessment of Professional Competencies – egzamin sprawdzający kompetencje profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i dopuszczający do członkostwa w RICS. Poprzedzony odpowiednim treningiem pod okiem doświadczonych członków RICS i przygotowaniem prac pisemnych oraz dziennika podsumowującego samokształcenie i rozwój zawodowy na przestrzeni ostatnich kilku lat.

MRICS Member of Royal Institution of Chartered Surveyors – członek zwyczajny RICS. Członkostwo w RICS jest wyznacznikiem przynależności do elity profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości. Skrót MRICS stawiany przy nazwisku jest gwarancją przestrzegania surowego kodeksu etycznego, najwyższych standardów zawodowych, a także ustawicznego samokształcenia i samodoskonalenia oraz świadczenia wysokiej jakości usług.

Istnieją dwie drogi umożliwiające dołączenie do grona RICS. Pierwsza z nich to ukończenie akredytowanego kursu RICS, oraz odbycie co najmniej rocznego treningu pod okiem doświadczonego członka RICS. Po zakończeniu tego etapu, zdobytą wiedzę oraz znajomość zasad etycznych RICS weryfikuje egzamin końcowy (Final Assesment – APC – Assessment of Professional Competencies) oparty na Analizie Krytycznej przygotowanej przez kandydata.

Druga droga jest przeznaczona dla osób o odpowiednim wykształceniu, z dużym doświadczeniem w branży nieruchomości (min. 10 lat) i zajmujących kierownicze stanowiska. Wniosek kandydata jest weryfikowany przez specjalnie powołaną komisję, która decyduje o zaakceptowaniu kandydata na ścieżce Senior Professional. Po zaakceptowaniu go, każdy kandydat musi zapoznać się szczegółowo z najważniejszymi dokumentami i wytycznymi RICS oraz przygotować 3 studia przypadku z własnego doświadczenia. Ostateczne przyjęcie w poczet członków RICS następuje po egzaminie końcowym (APC – Assessment of Professional Competencies).

Aby zostać członkiem RICS (niezależnie od wybranej drogi) należy wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów i standardów RICS, niezbędne jest również bezwzględne przestrzeganie kodeksu etycznego i procedur wypracowanych przez organizację.

***

O RICS

The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) jest światową organizacją zrzeszającą profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jest wiodącą instytucją promującą rozwój kwalifikacji zawodowych, utrzymywanie najwyższych standardów oraz rygorystyczne przestrzeganie kodeksu etycznego.

Przynależność do RICS jest uznawana za gwarancję najwyższej klasy profesjonalizmu w branży nieruchomości i budownictwa. Na świecie RICS zrzesza blisko 100 000 specjalistów, którzy czuwają nad ulepszaniem i przestrzeganiem standardów na lokalnych rynkach. W Polsce do RICS należy ok. 220 osób.

RICS jest niezależną, międzynarodową organizacją zawodową powstałą w 1868 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie funkcjonuje w oparciu o podział na następujące oddziały: Wielka Brytania, Europa (kontynentalna), MENEA (Środkowy i Bliski Wschód oraz Afryka), Ameryki, Azja, Oceania, i Indie. 

RICS Polska zostało powołane w 1991 roku przez grupę doświadczonych rzeczoznawców, którzy dostrzegli potrzebę wprowadzenia regulacji na wciąż młodym i rozwijającym się po transformacji ustrojowej rynku nieruchomości. Aktualny Zarząd RICS Polska został powołany 1 lipca 2011, a jego przewodniczącą została p. Monika Dębska-Pastakia, MRICS, Partner oraz Przewodnicząca Zarządu w Knight Frank. Za rozwój organizacji w Polsce odpowiada p. Anna D. Konieczna, Country Manager RICS Polska.

Avatar photo

Napisane przez Ciszewski FC

Gdański hotel Radisson Blu zatrudnił nowego szefa kuchni

Oracle i Accenture opublikowały raport na temat korporacyjnej sprawozdawczości finansowej